pomozte mi s Rubínem



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 2.11 (?) 
20.4.2007 14:29, zobrazeno: 39268x
mám 4-letý strom Rubínu.  Nevím si s ním rady. Má velmi málo listů, loni měl na koncích větví květy, plody však  brzy všchny opadly. Příbuzný, kterého jsme požádali o radu, větve v létě zkrátil. Letos jabloň nekvete a listů má opět velmi málo.
Koruna stromku vypadá dobře
Jsem (jak je patrno z textu) začátečník, ale jiné ovocné stromy již dobře plodí.
Máme spíše kyselou půdu a jsme 550 m n.m. Nevadí to?
Poraďte.
Iva D.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578), 20.4.2007 18:43
20. dubna Rubín snad listy ani mít nemůže... :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.100 (?), 20.4.2007 19:00

Nevím, jestli může nebo nemůže, ale mám stejný problém. Jabloň (Desert) má relativně málo listů a kvete spíš symbolicky (každý rok méně a méně). Mám ji rovněž 4 roky.

Osobně se domnívám, že je to kombinace špatné půdy a loňského extrémního červencového sucha, ale jistý si nejsem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.1 (?), 22.4.2007 10:57
Jake ma prirustky za rok rubin ma vetsinou dosti velke nekdy i metr za rok jestli nedosahuji ani 10cm tak je problem s koreny zakrsla podnoz nebo sucho a spatna zem nedostatek zivyn nebyli na tom miste uz jine stromy to by mohla byt take pricina vycerpana puda .        sivv
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 23.4.2007 11:39
Nejlépe je udělat  terapeutický test. Stromek dokola obryjte a pohnojte, můžete namulčovat - textilií, trávou aj. Za vegetace několikrát vydatně zalejte. Jestli uvidíte rozdíl, máte vyhráno. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 44.124 (?), 23.4.2007 13:12
Zkuste ze stromkem zacloumat a přesvěčte se zda nejsou kořeny částečně užrány hryzcem.
                                   Milan Boštička
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 23.4.2007 14:50
Není náhodou Rubín náchylný k virové gumovitosti? Ta by se mohla tak podobně projevovat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.16 (?), 23.4.2007 15:05
My máme s 5 letým Rubínem tentýž problém Zkusili jsme i pohnojit a zalévat, jak zní jedna  z rad a opět nic. Co potom, když ani to nepomohlo, ví někdo?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313), 23.4.2007 19:32

Já myslím, že to nebude tak tragiícké. Samozřejmě je třeba vyloučit virovou gumovitost, ale ta se obvykle projeví až po více letech, až se zdravé stromky stihnou infikovat. V prvních letech  po infekci choroba navíc plodnost příliš neomezuje.
   O Rubínu se obecně ví, že je to  odrůda,  která plodí na dlouhém dřevě a proto se nemá příliš řezat. Nezkušený pěstitel si tyto rady vezmek srdci a neřeže hned od začátku. Stromek se mu první rok(y) odvděčí brzkými plody, současně však přestane růst. Méně se o Rubínu ví, že má tendenci k vyholování výhonů - podobně jako višně. Znamená to, že listové pupeny na nezkráceném letorostu se nepřemění v sekundární výhony či květní pupeny,  jako je běžné u ostatních jabloní, nýbrž zakrní a ve vegetaci pokračuje jen konec letorostu. Shrneme-li všechny údaje a přidáme běžnou praxi pěstování jabloní na zakrslých podnožích v zatravněných zahradách s neúrodnou a nehnojenou půdou, máme výsledek jasný - malý, slabě a křivě rostoucí stromek s tenkými vyholenými větvičkami a neduživými listy na koncích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 0.16 (?), 25.4.2007 14:05
Vážený pane Vysloužile, Váš popis neduživého, křivě rostoucího Rubínu s pár lístky na koncích je přesný. A to mu ještě dvě spodní větve okousal náš pes. Prosím Vás, nedá se s tím stromkem ještě něco udělat? Měl výborná jablka, tedy zatím jen dvě...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika