Odrůdy vhodné na křížaly



host - 185.233 (?)
21.10.2007 19:01

Z obou důvodů - šampiony jsou sladké a mám jich hodně a nejlepší jsou právě teď. Skutečně, po vánocích jsou již chuťově fádní...Ale suším je  také proto, že mají jemnou slupku, která se na křížale téměř nepozná, nezaskočí v krku. Jinak - my doma také odrůdy s tužší slupkou loupeme...

Jerome

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 19.10.2007 16:12, zobrazeno: 32912x
Máte někdo nějaké oblíbené odrůdy jablek, případně hrušek, které se Vám  osvědčily na sušení lépe než jiné?
   
host - 204.208 (?), 20.10.2007 10:51

Pane Vysloužile, na čem sušíte? Máte sušičku, nebo nějaký vyrobený sušič ovoce. Nemám s tím žádné zkušenosti a chtěla bych to zkusit. Díky Daniela.

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 20.10.2007 11:40

V zimě suším na radiátorech a akumulačních kamnech. Ovoce mi nahrazuje zvlhčovač vzduchu. Mimo topnou sezónu suším v sušicce ROMMELSBACHER DA-750/DOMO DO600S v době nočního proudu.
Na tomto typu oceňuji, že vzduch neprochází všemi patry, takže je možné na každém platě sušit něco jiného bez rizika načichnutí.
   Zkušeností není třeba, křížaly uschnou samy. Nejsou tak vybělené jako ty blanšírované v obchodě, ale o to chutnější. Suším jablka a hrušky předem oloupané škrabkou na brambory. Někteří to kritizují, slupky vyžadují, ale mně to tak chutná víc. Švestky vypeckované. Používáme je ve směsích (i s ořechy) jako zobání u televize i jako suchou potravu na běžkách a na cyklovýletech.
   Z hrušek se mi osvědčila jednboznačně Charneuzská - plody jsou poměrně sušší a křížaly jsou skvělé, taky se odrůdě říká Fíkovka. U jablek tápu. Dřív jsem preferoval sušší sladké Matčino, ale křížaly jsou trochu fádně sladké a hnědnou. Letos jsem použil Rubíny (při sklizni jich bylo hodně nakousaných vosami) , jsou velké a málo hnědnou, na vlažném radiátoru ale začaly do 2 dnů kvasit. Dobře schnou přezrálá pozdní jablka, která scvrknou ve sklepě a nesní se. Hůře se ale loupou a jejich chuť není až tak úplně ono. Tak by mě zajímalo, jak to dělají ostatní.

         
host - 204.208 (?), 20.10.2007 12:02

Děkuji za obsáhlou informaci. Vidím, že to sušení opravdu není žádná věda - vyzkouším ty radiátory. Horší je ten výběr ovoce. Věnuji se spíš zelenině a kytičkám, takže o odrůdách jablek a hrušek vím pramálo. Koupili jsme dům se zahradou, na které byly dva stromky. Jeden meruňka a druhý švestka. Ačkoliv nejsem odborník, zvládla jsem i prořezávání a péči o ně. Zatím se jim daří a každým rokem sklízíme slušnou úrodu. Občas dostaneme i nějaká jablíčka z úrody od sousedů, tak to zkusím usušit a uvidím.  Zdravím - Daniela.

            
host - 185.233 (?), 20.10.2007 23:01
Suším šampiony - mám obezděnou krbovou vložku, vrchem jde spousta teplého až horkého vzduchu, podle toho, jak přikládám. Z dřevěných nízkých bedýnek jsem odstranil dna a nahradil je pletivem, potaženým plastem. Bedýnky skládám na sebe. Když topím málo, přes noc mám křížaly usušené, když topím víc, mám za pár hodin křupavé lahodné jablečné chipsy ! Suším tak i houby, nemá to chybu!
Jinak samozřejmě na radiátoru také, ale tam musí být  tenčí plátky. To krb mi usuší i dvoucentimetrové špalíky a to je pak zakousnutíčko!
Jerome
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 21.10.2007 10:32
Zajímavé. Ale i na radiátoru normálně uschnou měsíčky nakrájené ručním  kráječem (třeba od Tescomy). Používám nerezové děrované plechy  se starého sterilizátoru. Na houby pak. se silonovým pletivem.
   Šampiony sušíte pro jejich chuť anebo proto, že jich je nejvíc? V jaké fázi zralosti? Mně po Vánocích ztratí chuť a hodí se pak akorát na štrůdl.
                  
host - 185.233 (?), 21.10.2007 19:01

Z obou důvodů - šampiony jsou sladké a mám jich hodně a nejlepší jsou právě teď. Skutečně, po vánocích jsou již chuťově fádní...Ale suším je  také proto, že mají jemnou slupku, která se na křížale téměř nepozná, nezaskočí v krku. Jinak - my doma také odrůdy s tužší slupkou loupeme...

Jerome

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 21.10.2007 19:21
Taky jsem před lety loupal jen kožeňáky. Jelikož byly vždy vyjezeny jako první, nyní loupem všechno. Hledám odrůdu harmonické chuti, která na vzduchu co nejmíň hnědne.
                     
host - 215.8 (?), 21.10.2007 19:43
Harmonickou (sladce navinulou) chuť a nehnědnoucí dužninu má gdanský hranáč. Ale ten asi kvůli tomu pěstovat nezačnete.
                     
host - 197.143 (?), 21.10.2007 22:28

Jednou z nejvhodnějších odrůd je řechtáč soudkovitý. Obsahuje málo vody, a křížaly z něj jsou vnikající k televizi. Nehnědnou, jen slabě béžovatí. Mají kyselkavou chuť.

Juraj Kafka

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika