Nově zasazená jabloň neroste



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.223 (?)
2.7.2012 8:15

Saprofytické huby sa zväčša usádzajú na kôre starších stromov. Ich prítomnosť na mladej kôre 2- ročného stromčeka neveští nič dobrého. Nechcem strašiť, ale zas až tak vlhká jar v tomto roku nebola.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.7.2012 12:24

Přikláním se k diskutujícím přede mnou. Buď ten stromek nebyl po výsadbě řezán, nebo nedostatečně.  Jonagold je bujněji rostoucí odrůda a i na podnoži M 9 dokáže udělat přírůstky daleko přes 50 cm.

Lžíčkovitý tvar listů ukazuje, že stromek je něčím sužován. Co to je, pouze podle obrázků nepoznám.  Na listech se také objevila strupovitost.

Mám 11 leté štíhlé vřeteno Jonagoredu, což je pouze mutace výše uvedené odrůdy, také na M9 a než se stromek dostal do vyšší plodnosti, měl jsem neskonalé problémy jeho růst tlumit.Bez letního řezu by to nešlo ani náhodou, to by měly nové výhony přes metr.

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 1.7.2012 15:19

Podle mě stromek až tak závažnou chorobou netrpí, pouze horší péčí. Nevíme, do jak připravené půdy byl vysazen, víme, že nebyl správně ostříhán a víme, že nebyl uvázaný ke kůlu.  
   Mám stejné zkušenosti jako Radouš a Rony, postupoval bych stejně jako oni.

            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.223 (?), 1.7.2012 22:39

Ceľková asimilačná plocha listov sa zdá ešte dostatočná, ale čierne škvrny na kôre kmienku na 3. snímke jasne ukazujú, kde je problém dlhodobého útlmu rastu mladého stromku. Jabloňka je značne nezdravá.

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 1.7.2012 23:18

Černé skvrny na kmínku neumím identifikovat. Z obrázku není poznat, jde-li o nekrózu až na dřevo nebo nějakou neškodnou povrchovou saprofytickou čerň. To by poznal zadavatel, kdyby nehtem jednu skvrnku setřel či odrýpnul.

                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 11.223 (?), 2.7.2012 8:15

Saprofytické huby sa zväčša usádzajú na kôre starších stromov. Ich prítomnosť na mladej kôre 2- ročného stromčeka neveští nič dobrého. Nechcem strašiť, ale zas až tak vlhká jar v tomto roku nebola.

                     
kpz3 - (23) - 83.66 (?), 2.7.2012 14:19

stromek byl hned po vysazení sestřihnut. V dalším roce ještě jednou, aby podpořil růst. To vše bez účinku.

Začínám podezřívat mravence měl jsem 5m od teto jabloně magnolii která chřadla. Včera jsem zjistil že má pod kořeny mravenčí hnízdo.

Může to být také od mravenců - mšice likviduji na jabloni nejsou

                     
duri - (27) - 19.81 (?), 16.9.2012 22:32

Ja mam podobny problem s Rubinolou. Stale neviem co je pricinou, stromcek som este stale nevykopal, je mi ho luto. Dva konare sa pozbierali, ale zvysok stromku aj terminal stagnuje.

Juraj

                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5584) - 242.167 (?), 17.9.2012 6:38

Něco podobného pozoruji u vloni a předloni vysazených broskvoní a nektarinky, letos vysazená broskvoň se jen zazelebnala. Krasava vloni měla pár prvních plodů ale po letošních jarních mrazících přírustky nulové. Listy mají divně zelenou barvu a jsou prohnuté. Starší stromky rostou hodně ale ty mladé čučí, stejně tak čučí i letos vysazené rybízy a angrešty, dohromady žádné přírustky nemá ani některá réva.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika