Konec pesticidů pro zahrádkáře?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 67.66 (?)
9.3.2017 22:21

To máte pravdu. Ale součástí chybné zemědělské politiky je obojí -  jak vyprázdnění vepřínů (levnější je prasata dovézt) tak užívání pesticidů (budou vyšší výnosy). Obojí je z krátkodobého hlediska pro naše zemědělství výhodné, z dlouhodobého destruktivní.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 67.66 (?), 9.3.2017 21:03

"ti lidé", které zmiňujete, už jsou dávno v důchodu nebo mrtví.

Nezlobte se, to jsou demagogizmy. Chápu, že mrtví dávky neberou. Ale já nezmiňuji ty mrtvé či v důchodu, mluvím o lidech, kteří žijí na vesnicích dnes. A budete se divit, žijí tam a práce je tam málo, dávky berou. Kravíny jsou prázdné,  vepříny jakbysmet.  

pár desítek let je zemědělství provozováno strojově...Velmi často se však stávalo, že bylo nutno sekat – zvláště na jaře – pouhými srpy, protože stébla byla velice slabá...

Nemusíte se vracet do 18. století. Bez pesticidů neznamená se srpy.  Strojově ovšem neznamená s chemií za každou cenu. 

částečně nahradit chemické ošetření tím, že kompletně změníte postupy pěstování. Ale nikoho nedonutíte se do té doby vrátit.

V tom s Vámi souhlasím.  Ale taky se ptám, jestli je nutné, aby v každém malém městečku či větší vesnici bylo 5 supermarketů o rozloze 3 hektary a v každém 12 měsíců v roce veškeré tropické ovoce a množství potravin, které při vší rozežranosti nelze zkonzumovat?
Máte pravdu. Nikdo svůj bezbřehý konzumní styl měnit nechce.  Ale přiznejme si,  na to obžerství si půjčujeme od příštích generací. Kromě palmového tuku, kávových plantáží místo pralesů, taky expolzivním užíváním pesticidů.

Proto si dovoluji tvrdit, že bez chemicého ošetření bychom se neuživili.

Já si dovolím tvrdit, že bez chemického ošetření bychom se - sice skromněji - ale uživili. Lidstvo už přežilo horší katastrofy než absenci pesticidů.
   Připomíná mi to doping ve sportu. Ty cyklistické etapy jsou tak náročné a časovky tak rychlé, že se zobat musí, bez chemické podpory se vyhrávat prostě nedá. Taky mají svou pravdu.

                     
host - 237.73 (?), 9.3.2017 21:44

Kravíny jsou prázdné,  vepříny jakbysmet.  

Ano, to je zasadni problem, ale ten neni způsoben pesticidy, ale chybnou zemedelskou politikou.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 67.66 (?), 9.3.2017 22:21

To máte pravdu. Ale součástí chybné zemědělské politiky je obojí -  jak vyprázdnění vepřínů (levnější je prasata dovézt) tak užívání pesticidů (budou vyšší výnosy). Obojí je z krátkodobého hlediska pro naše zemědělství výhodné, z dlouhodobého destruktivní.

                     
host - 228.111 (?), 10.3.2017 7:07

Problematika je slozitejsi, nez na par radku. Existuje tzv. integrovana produkce a tzv. ekologicka produkce, coz asi vite, kde je pouzivani pesticidu omezeno nebo vylouceno. Ale nefunguje to uplne "samo", clovek musi byt schopen se v tom systemu uzivit.

Nemecko je na tom se stavem hoveziho dobytka mnohem lepe, Holandsko jeste lepe, mají to lepe zorganizovane. Ale napr. koupeschopnost obyvatelstva u nas je nizka a malokdo je ochoten dat vice penez za hovezi maso nebo kvalitni mlecne vyrobky (syry).

Pro mnohe je hlavnim kriteriem co nejnizsi cena potravin, byt kvalitu by chteli co nejvyssi. Takze jenom v pouzivani pesticidu to zdaleka neni, kdo nechce, pouzivat je nemusi, ale musi byt take nekdo ochoten si za to zaplatit - a to drtiva vetsina obyvatelsta neni.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 11.134 (?), 10.3.2017 9:16

Naprosto souhlasím. Dokonce považuji rozumné používání chemie v zemědělství za - když ne zcela nezbytné, tak vhodné a účelné.

Když si vzpomenu na zahrádkaření v minulém režimu, tak jedním z důvodů, kterým zahrádkáři argumentovali, bylo: "Chci mít nepráškované brambory (rajčata, salát...)"
Dnes, když se přestane prodávat nějaký pesticid, zavládne mezi amatérskými pěstiteli zděšení. 

                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 10.3.2017 10:25

Ano, je to tak. A to se jedná o zhýčkanou Evropu, a i tu je pro většinu nepřekonatelný problém, kdyby měli platit třeba jen dvojnásobek za pracně získané produkty bez použití chemie - rostlinných či živočišných. Dokážete si představit nepoužívání chemie v chudších a lidnatějších zemích (Afrika, Asie), kde na úrodě závisí život milionů lidí? Já ne. Proto opět tvrdím, že bez chemie by se lidstvo neuživilo. Byla by nutná změna myšlení (která by musela být globálně nařízena a hlídána - jak a kým???) a redukce lidstva. Nemyslitelné. sad

Co se týká mě, já samozžejmě chemii nepoužívám, pokud to není nezbytně nutné. Pokud se přemnoží mšice, stačí mi mýdlový roztok, červivost jablek neřeším, jediné co tak plísně - výjimečně rajčata, pravidelně broskve. Teď po loňské zkušenosti přidám i chemii na monilii. Ale to je hobby přístup a můžu si to dovolit. Zemědělci by si nic takového dovolit nemohli, protože by se neuživili, do konce roka by to mohli zabalit.

                     
host - 35.93 (?), 9.3.2017 16:20

Pred 80 lety, tj. v roce 1937 v nasem state zilo sice o 3 miliony lidi vic, ale k nasem statu patrilo jeste Slovensko a Zakarpatska Ukrajina. Takze zcela zasadni omyl. Jak jste prisel na to, ze se v 80. letech temer nepouzivaly pesticidy? Opet zasadni omyl, v te dobe JZD a Statni statky pouzivaly chemie mnohem vice nez dnes, nebot ceny pesticidu byly statem regulovane a tedy nizke a na nejakou ekologii se moc nehledelo.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 67.66 (?), 9.3.2017 20:41

v nasem state zilo sice o 3 miliony lidi vic, ale k nasem statu patrilo jeste Slovensko a Zakarpatska Ukrajina.Takze zcela zasadni omyl.

Žádný omyl, počítal jsem jen českém země. Jinak by těch lidí bylo tehdy víc o 8 miliónů.

Jak jste prisel na to, ze se v 80. letech temer nepouzivaly pesticidy?

Psal jsem, že se nepoužívaly před 80 lety. V 80. letech ano, jestli víc nebo míň,  to si netroufám posoudit,  Ale vedle zahrady mám družstevní pole. Jestli se tehdy stříkalo víc, je to možné, ale pak nevím kdy, snad po půlnoci plížením plazením.

                     
host - 237.73 (?), 9.3.2017 21:25

Počet obyvatelstva podle sčítání v roce 1930 - Celkem celá ČSR: 14,729.536. Země Česká: 7,109.376, Země Moravskoslezská: 3,565.010.

Nynejsi stav je 10 572 427 - pouze Cechy a Morava+Slezko, tj. prakticky stejne jako v roce 1930. Takze jste urcite pocital spatne.

Co se tyce 80. let - poptejte se pracovniku v JZD, jaka spotreba pesticidu tehdy byla, z 1 pole vedle zahrady to nepoznate.

                     
Permatat - (15) - 170.112 (?), 9.3.2017 10:53

paní NK: naprosto s vámi souhlasím. Lidé většinou nedohlédnou dál, než do vlastní kapsy a žaludku, ale co budou dělat naši potomci téměř nikdo neřeší. To, že se lidé bez "chemie" neuživí je pouze alibizmus a odsouvání problému na další generace. Problém totiž není v tom všechny uživit, ale co s přemnoženým lidstvem... Do nekonečna nelze stoupající populaci uživit. I kdybychom používali sebelepší chemii, tak jednou přijde "deadline" kdy už Země všechny lidi stejně neuživí a čím později se tato skrytá katastrofa začne řešit, tím katastrofálnější řešení bude ten stav mít.. Takže stále používat víc a víc "chemie" rozhodně není řešení. Máte někdo i jiné řešení, než stříkat a stříkat? Možná by se hodilo na tyto úvahy vytvořit samostatnou debatu..

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?20.11.2024
Sádrokarton Norgips - zkušenosti?17.11.2024
Tavná pistole Tafix Koventa15.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika