Listová hnojiva se tak nazývají proto, že jsou přijímána zelenými částmi rostlin, tedy především listmi. Proto se ošetřují pouze olistěné části větví. Samozřejmě, že hnojivo, které dopadne na zem, může být využito i kořeny stromů.
Dnes existuje ohromná plejáda listových hnojiv, jak od tuzemských výrobců, tak těch zahraničních. Je ale třeba vědět, co tím hnojením sleduji a kterými živinami chci tomu stromku v daném období vegetace pomoci.
Panu Vysloužilovi: Protože jsem v minulosti nesledoval toto vlákno, tak Teprve nyní mu mohu sdělit, že kapalné hnojivo DAM 39O se stále vyrábí a víc, než v minulosti, taktéž zmiňovaný MgNsol - používají ho pěstitelé máku, brambor a řepky, nejčastěji se stříká do květu nebo těsně po odkvětu. Taktéž PKsol. Jinak DAM by se dal i namíchat, je to rozpuštěný dusičnan amonný + močovina. Tato hnojiva se však v malospořebitelském balení neprodávají. Lze je nahradit ale jinými.
Např. pro ovocné stromy je dobré hnojivo Hycol Z. Obsahuje z makroprvků N a zvýšený obsah Mg(myslím, že 6%) a celou řadu mikroprvků v chelátové vazbě, kde si cením Fe, důležitého především pro peckoviny.