Sazovitost letos řádila jak černá ruka. Zajímavé byly rozdíly v postižení jednotlivých odrůd. Rezistenty rozhodně nebyly postiženy méně, spíš naopak. Biogoldeny slušné velikosti se mi vypěstovat nepodařilo, na odrůdu jsem rezignoval.
Odrůdu mám na 8 leté stromku na podnoži M26, letos překrásně vybarvené, když jsem je tam nechal do 15.10. - takže bych to viděl spíše na teplejší polohy, okolo 450 m chuťově nic moc a už jsem vážně uvažoval o přeroubování či vykopání, nakyslou chuť mohu potvrdit, celkem by mě zajímalo, jak by chutnal ve 250 m... Chorobami netrpí - padlí jsem nezaznamenal za celou dobu .....
Biogolden letos opět potěšil - velmi dobrá úroda, plody chuti anýzově kořenité s banánovou příchutí. Letos i s červenavým líčkem. Zřejmě díky nevhodné podnoži na jílovitém stanovišti dochází k malým trhlinkám a výronu mízy z kmene a následné nekrotizaci. V letošním roce se poprvé ve spodních partiích vřetene vyskytla sazovitost, na některých plodech dosti výrazná.
Sazovitost letos řádila jak černá ruka. Zajímavé byly rozdíly v postižení jednotlivých odrůd. Rezistenty rozhodně nebyly postiženy méně, spíš naopak. Biogoldeny slušné velikosti se mi vypěstovat nepodařilo, na odrůdu jsem rezignoval.
Máte pravdu - sazovitost byla největší právě u Biogoldenu, u Kidds Orange střední, Boskoopské jen v zastíněných částech koruny, Grávštýnské a Vanda bez sazovitosti. Připadá mi, že čím hladší a lesklejší slupka, tím menší napadení. Jabloně nebyly ničím ošetřovány.
Já Vám fandím, pane Mikeši. Plody máte pěkné a přitom z toho pěstování neděláte takovou vědu. Také hned nelétáte jako čertík z krabičky, když náhodou uvedu chybný počet postřiků, které provádíte. Jistě víte, koho tím myslím. V souvislosti s Biogoldenem mám stále v paměti Vaše tvrzení, že má velmi podobnou chuť jako Sirius. Škoda, že to nemohu posoudit. Snad se mi to v budoucnu podaří. Také jste velký pěstitel výborných Gravštýnů.
Letos jich asi moc neochutnám - plodící strom už spíše živoří (nevhodná podnož + nekróza kmínku), druhý, co jsem kdysi nechtě usekl, dá první plody (tedy jestli to nejsou plody podnože). V záloze mám ještě jeden na A2 ve školce pro případnou výsadbu.
Zaujala mne poznámka o trhlinách s výronem mízy. Mám sad s jílovou a vlhkou půdou a vpodstatě u všech jabloní mám problém s velkými trhlinami na kmenech. Jakou podnož zvolit na takovém stanovišti a případně jaký tvar (vřeteno, polokmen). Děkuji za informaci
Je třeba odlišit pouhé podélné trhliny (praskliny) a rakovinové nekrotické rány. Ty první tolik nevadí, zacelí se a strom se ani nebrzdí v růstu. Rakovinné rány často přivedou stromek k záhubě. Čím slabší podnož, tím víc trpí těmito ranami. Větší smysl než měnit podnože má kultivovat a vylepšovat půdu pod stromy.