Aké jablone vysadiť v jeseni 2012



host - 227.2 (?)
3.10.2012 20:49

Ted hovoril v radiu zahradnik a rikal, ze stromky je vyhodne kupovat na podzim, ze na jare tj.prebrane.Ale koupit a ulozit, zahrabat podelne, na lezno do hliny, jen,aby korunka koukala, koreny a kmen v hline, na jare to teprve vydelat z hliny a radne zasadit.Pry se to lepe zakoreni a nezmrzne to pres zimu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 119.25 (?), 3.10.2012 17:16, zobrazeno: 4849x

Dobrý deň, potrebujem vysadiť niekoľko nových jabloní v teplej oblasti cca 130 m. n.m. Mám už odrody Gloster, Idared, Granny Smith, Luna, Fuji, Janagold, Pinova, Goldstar, Ontario, Šampion.  Dočítal som sa aj na tomto fóre o odrodách Karneval, Admirál, Shalimar, Kanzi, Rubens, Jonaprince,. Žiaľ zistiť podrobné údaje o týchto odrodách je dosť ťažké, niektoré údaje sú z viacerých zdrojov na tú istú odrodu rozdielne. Chcel by som poprosiť o radu a info pestovateľov čo majú s týmito odrodami reálne skúsenosti ktoré by ste mi odporučili. Mám skôr záujem o neskoré odrody. U Admirála som sa niekde dočítal o nutnosti postrekov s vápnikom, u Karnevalu niekde píšu že ho možno skladovať len do II.  niekde píšu že až do V. U posledných 3 odrod sa mi nepodarilo o skladovaní zistiť takmer nič. Môžem zasadiť iba 3 stomy z priestorových dôvodov. Vopred ďakujem za Vaše názory.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 3.10.2012 20:32

Jonaprince je celočervená mutace Jonagoldu. Sám ho nepěstuji, ale protože mi loni většina ovoce v květnu zmrzla, koupil jsem loni na podzim 2 přepravky Jonaprince od velkopěstitele, plody v pohodě vydržely až do konce března. Vy jste ale v teplé poloze, tak ta doba skladovatelnosti může být kratší.

Pěstuji Jonagored, což je další mutace základní odrůdy a ten mi ve sklepě vydrží také do konce března. Z pozdních odrůd Vám můžu ještě dporučit Otavu, Sirius (u mne vydrží bezpečně do konce dubna) a Shalimar, která vydrží do klvětna, ale mně ještě nezaplodila.

Postřik vápníkem proti hořké pihovitosti budete pravděpodobně muset udělat u více Vámi vyjmenovaných odrůd, např. Jonagold, Goldstar a dalších.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.2 (?), 3.10.2012 20:49

Ted hovoril v radiu zahradnik a rikal, ze stromky je vyhodne kupovat na podzim, ze na jare tj.prebrane.Ale koupit a ulozit, zahrabat podelne, na lezno do hliny, jen,aby korunka koukala, koreny a kmen v hline, na jare to teprve vydelat z hliny a radne zasadit.Pry se to lepe zakoreni a nezmrzne to pres zimu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6542) - 9.2 (?), 3.10.2012 21:13

Tak zahradník hovorí trochu jinak, než to bývalo. Možná je to nový poznatek. Kořeny ovocných stromů rostou (údajně) na podzim a na jaře. Když se zasadí na podzim, stačí ještě do zámrzu půdy stromek částečně zregenerovat. Podzim bývá i vlhčí. Takže stromek má náskok proti sázenému zjara. Na jaře také občas bývají přsušky a musí se zalévat. K původnímu dotazu, uvádět rok výsadby je poněkud nadbytečné, sortiment se zas tak rychle nemění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika