Rez hrušňová



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
7.7.2012 14:41

No právě. Ono každý rok to je přeci jenom trošíčku jinak. A odrůdová citlivost asi k tomu má také co říci. Míval jsem Thiriotovu, nikdy jsem ji žádným fungicidem neošetřoval a nevzpomínám si, že by na ní kdy byla rez.

Na podzim jsem vsadil Dicolor, dokonce na kdouli, je trochu stranou, mezi novými švestkami, a tak jsem ji při jarním ošetřování přehlédl. A také jsem na tak mladém a malém stromečku asi ani rez neočekával.

Asi před 14 dny jsem šel u ní udělat nový úvazek a na několika listech už byly oranžové skvrnky. Prováděl jsem postřik Těchlovanu proti Blumeriize Horizonem, tak jsem zároveň stříknul i hruštičku. Skvrny zhnědly, ale šíření choroby se zastavilo.

Toto je legrace, malý stromek. Ale ukazuje, podobně jako u Petra, že i pozdní postřik v červnu, dokáže šíření choroby zastavit, nebo alespoň omezit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.7.2012 14:41

No právě. Ono každý rok to je přeci jenom trošíčku jinak. A odrůdová citlivost asi k tomu má také co říci. Míval jsem Thiriotovu, nikdy jsem ji žádným fungicidem neošetřoval a nevzpomínám si, že by na ní kdy byla rez.

Na podzim jsem vsadil Dicolor, dokonce na kdouli, je trochu stranou, mezi novými švestkami, a tak jsem ji při jarním ošetřování přehlédl. A také jsem na tak mladém a malém stromečku asi ani rez neočekával.

Asi před 14 dny jsem šel u ní udělat nový úvazek a na několika listech už byly oranžové skvrnky. Prováděl jsem postřik Těchlovanu proti Blumeriize Horizonem, tak jsem zároveň stříknul i hruštičku. Skvrny zhnědly, ale šíření choroby se zastavilo.

Toto je legrace, malý stromek. Ale ukazuje, podobně jako u Petra, že i pozdní postřik v červnu, dokáže šíření choroby zastavit, nebo alespoň omezit.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 7.7.2012 15:19

Vlastní zkušenosti s bojem proti rzi nemám, vycházel jsem z elektronické publikace J. Roda, kterou jsem si koupil osobně od něj před pár lety na Floře v Olomouci. Současně u vedlejšího stolu komentoval jednotlivé vystavené hrušňové větvičky s příznaky choroby. Proti rzi považoval za účinný pouze zásah před květem (stejně jako na CD).
   Jinak si nejsem jist, zda na 2. Petrově obrázku nestojí za zhnědlými skvrnami současné  postižení houbou Diplocarpon maculatum způsobující hnědou skvrnitost listů hrušně

               
host - 106.153 (?), 4.8.2012 19:20

Dobrý den,

pročítal jsem si vývojový cyklus rzi hrušňové a jsem srozuměn s tím, že na listy hrušní se infekce přenáší v době květu hrušní z jalovce.

I přesto se bych se prosím rád zeptal na asi hloupou otázku, na kterou jsem nenašel nikde odpověď :

Může ještě v průběhu vegetace např. v červenci přeskočit rez z napadené hrušně na jinou, která byla do té doby zdravá? Případně na zdravé listy té hrušně nemocné?

Děkuji za odpověď, jirka

   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 5.149 (?), 8.7.2012 8:54

Toto vlákno založil pan Michal Jelínek s tím jak se vypořádat s pěstováním hrušně v oblasti zamořené rzí hrušňovou. Pane Palo, já si myslím, že pro tuto oblast (a takových oblastí je u nás plno) Vaše filozofie pěstování je neúčinná. Buďte rád, že ve Vaší oblasti se tato rez ve větší míře nevyskytuje. Možná nedůslednou ochranou se tam u Vás ještě pomnoží. Jen bych připoměl obdobné téma- americké padlí angrešové. V životě jsme nemuseli proti této chorobě stříkat (i když ochrana Karathan byl již dávno prodáván a doporučován), až v devadesátých letech přišel jeden rok, kdy vzniklo kalamitní napadení angreštu touto chorobou. Někdo stříkal, (ale pozdě) někdo keře a stromky vykopal. Ale spóry plísně zde zůstaly a otravují nás dodnes. A tak se začaly prodávat rezistentní odrůdy. Myslím si, že možná v budoucnosti budou i rezistentní hrušně, al jaké kvality?

            Mr Big

      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 233.155 (?), 8.7.2012 23:59

Bohužiaľ budúcnosť nových odrôd hrušiek rezistentných k hrdze nie je taká ružová. Zatiaľ odolnosť k tejto chorobe nie je zaradená medzi šľachtiteľské ciele. Možno, že v iných krajinách áno. Záleží na tom, do akej miery budú šlachtitelia považovať hrdzu hruškovú za hospodársky významnú.

Máte pravdu p.Biggg, že infekčný tlak je rôzny- podľa rediónu aj podľa ročníka. Ani u nás nie je oblasť bez výskytu hrdze. Na základe skúseností p.Iva však začínám mať dojem, že mnohí reagujú na problém neadekvátne. V prírode sa všetko mení a vše je v pohybe. Ani drastický fungicíd nemusí byť vždy ideálnym riešením. Zákon akcie a reakcie neplatí iba vo fyzike.wink

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika