Rez hrušňová



                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?) 
3.7.2012 9:11

Tak prosím zde jsou ony "tůjky", prosím pana Josefa a případne další cypřišové odborníky o stanovení druhu, zda se jsou to jalovce chvojka, či čínský a zda se tedy může jednat o zdroj nákazy rzí hrušňovou. Díky.

detail 1
detail 1
detail 2
detail 2
celek
celek
  
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 49.39 (?), 3.7.2012 12:12

Pane Wimpi, buďte klidný. Nejsou to rezhostící jalovce. Jsou to cypřišky: Chamaecyparis lawsoniana, typ elwoodii.

Josef.

                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 3.7.2012 12:26

Díky moc, jste borec! Nechápu, jak lze rozeznat jednotlivé druhy, resp. kultivary od sebe. Mně to všechno připadá stejné a splývá, jako "východoasijský obličej".

                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 239.144 (?), 3.7.2012 17:28

Medzi jednotlivými druhmi a kultivarmi jalovcov (borievok) sú veľké rozdiely v tvare listov a v habitusu rastu. Stačí vyťukať do googlu Juniperus chinensis a Juniperus sabina.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 7.7.2012 8:08

Zdá se, že rez hrušňová nám chystá ještě pár nemilých překvapení.
Letos poprvé vidím projevy choroby na listech asijské hrušně, konkrétně Shinko. Ostatní asijské hrušně jsou zatím čisté.
  Dalším jevem je postižení plodů i při malém napadení listů. Dřív jsem pozoroval skvrny na plodech jen při větším výsevu choroby

Rez na Shinko
Rez na Shinko
Rez na plodu
Rez na plodu
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 7.7.2012 12:10

Předloni jsem psal o devastaci listové plochy hrušně na konci léta u jedné mé příbuzné, včetně napadení plodů. To napadení plodů zde bylo silně zpochybněno, ale neprávem.

Loni jsem ji obě hrušně ošetřil a bylo po problému. Letos jsem na to částečně zapomněl, hlavně jsem však neměl čas, protože v jarních měsících bývám velice vytížen až přetížen. Proto má hrušeň opět totálně napadenou, plody se zatím zdají čisté, ale nestihl jsem je pořádně prohlédnout.

Zajímavostí je, že vedle stojící dálší hrušeň je čistá, podobně jako předloni. Bohužel, stále nevím, co to je za odrůdy.

                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10317) - 70.240 (?), 7.7.2012 12:35

Současný stav dodatečně ošetřených a neošetřených listů.

opožděné ošetření fungicidy
opožděné ošetření fungicidy
opožděné ošetření fungicidy
opožděné ošetření fungicidy
opožděné ošetření fungicidy
opožděné ošetření fungicidy
opožděné ošetření fungicidy
opožděné ošetření fungicidy
neošetřeno (sousedův strom)
neošetřeno (sousedův strom)
neošetřeno (sousedův strom)
neošetřeno (sousedův strom)
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3292) - 5.149 (?), 7.7.2012 17:40

Pane Petře, skvělé.

       Mr Big

                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 13.246 (?), 8.7.2012 8:19

Z posledných príspevkov vyplýva, že vnímavosť k chorobe je aj odrodová záležitosť. Smutné je, že európsky typ hrdze začína postihovať už aj ázijské hrušky. Hubové patogény boj s novými fungicídmi nevzdávajú. Našťastie nemám hruškový sad. Nebudem striekať chemické svinstvo ani v prípade, že nájdem sem tam napadnutý plod. Som zvedavý, ako budú reagovať na hrdzu v budúcej sezóne vrúble Eriky, Decory a Astry naštepené na jar do Dicolorky, ktoré už dnes majú takmer metrové prírastky. Pokiaľ to pôjde, ochotne a rád mechanicky odstránim pár desiatok chorých listov. Stále ich na strome ostane mnohonásobne viac. Za pocit, že žijem v čistom prostredí a konzumujem zdravé ovocie, mi ta námaha stojí. To mi verte, pánové! wink

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 7.7.2012 14:12

Letos u más není napadení rzí (bez postřiku) nijak velké. Proto mě zarazilo těch pár napadených plůdků. Epidemiologie choroby mi není jasná. Některé stromy jsou úplně bez choroby, některé mají jen pár flíčků. Taky se liší velikost skvrn a jejich zabarvení u různých hrušní.  Přitom stromy se zcela čistými listy nejsou žádné rezistenty, v minulých letech chorobou běžně trpěly. Takže su z teho jelen.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika