PLODOMORKA HRUŠKOVÁ
Poškození
Příznaky: napadené vyvíjející se plody jsou zpočátku větší, později jsou zakulacené nebo různě deformované. Vnitřek je dutý černý, hruštičky se krabatí, hnijí. Většina napadených plodů opadává, některé se zahojí, jsou však znetvořené a mají ztlustlou stopku. Larva je nažloutlá, 3-4 mm dlouhá. Dospělec je 3-4 mm dlouhý, šedočerný, komárovitého vzhledu, samička s dlouhým kladélkem.
Význam: je rozšířený škůdce hrušní, může vážně poškodit úrodu ztrátou plodů, zvláště u jednotlivých stromů v zahradách. Prudce rostoucí napadené plody navíc omezují přísun živin pro ostatní plody v růžici.
Biologie
Hostitelské rostliny: hrušeň
Vývojový cyklus: přezimuje kukla. Líhnutí dospělců probíhá před květem. Samička klade asi 10 až 20 vajíček do ještě nerozvitých květů. Někdy naklade do jednoho poupěte více samiček. Larvy se líhnou po 4-6 dnech, vyžírají vyvíjející se plůdky. Dospívají asi za 6 týdnů. Potom opouštějí plody a seskakují na zem. V půdě, v hloubce 5-10cm si předou zámotky
Ekologie: při déle trvajícím suchém a teplém počasí v době dospívání larev hruštičky zasychají a larvy hynou. Pro zapřádání je vhodné vlhko, k seskokům dochází obvykle po silnějších deštích. Jarní mrazy obvykle spálí květy i s larvami, v následujících letech proto neočekáváme silný výskyt. Odrůdy jsou různě citlivé.
Ochrana
Nepřímá:setřásání a likvidace napadených plodů.
Přímá: při silném napadení lze provést ošetření na konci fáze zeleného poupěte a v příštím roce zopakovat.