Rozlámaná koruna angrestu



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 14.199 (?)
21.6.2012 12:57

Asi jste nepochopil metodiku ochrany angreštu proti padlí. Angrešt se stříká proti padlí v době, kdy réva ještě ani neví,  že je nějaké jaro. Jestli jste tedy stříkal angrešt zároveň s révou proti padlí révovému, nemělo to žádný smysl. Mimoto Falcon není určen pro ochranu proti padlí americkému. Stříkal jste tedy v nevhodné době nevhodným přípravkem.Trochu zarážející postup, při tom co zde prosazujete v oblasti chemie na zahrádce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 246.166 (?), 21.6.2012 7:40, zobrazeno: 13930x

Dobrý den, při včerejší silné bouřce mi vitr rozlámal korunu angr. stromku.

Všechny větve byly obsypány ovocem.  Dá se jeste stromek opravit... nebo je lepší ho rovnou zlikvidovat?

Děkuji za radu

   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 14.199 (?), 21.6.2012 7:50

To přece záleží na rozsahu poškození. Odstřihněte olámané větve, rány zarovnejte, zatřete, přihnojte dusíkem a draslem.

   
host - 246.166 (?), 21.6.2012 8:59

jde o to že ta koruna je spíše rozlomena ve dví, to uz je si neopravitelné že? Na stromku dozrávalo cca 5kg angreštu. a prudký děšť neměl s vetrem moc práce 

      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 14.199 (?), 21.6.2012 9:06

Tu jednu polovinu zlikvidujte, druhou zachráníte. Nezkoušejte to spojit, nesroste to.

         
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 21.6.2012 9:37

A příště, až budete znovu pěstovat stromkový angrešt, dejte k němu oporu tak o půl metru vyšší a několik nejsilnějších větví k ní zeshora přivažte. Pak už se Vám nerozlomí.

            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 10.217 (?), 21.6.2012 12:28

Okrem klasických koruniek na kmienku pestujem egreše v tvare palmetky na drôtenke. Tam rozčesnutie nehrozí, konáre sú prichytené k drôtom jabloňovej steny. Napriek silnému infekčnému tlaku pôvodcu americkej múčnatky sú všetky stromky zdravé. Remarka počas májového sucha shodila snád polovicu plodov (samoregulácia?). Stále ich ale ostalo dosť, teraz obrovské červené plody dozrievajú a sú veľmi chutné. Vo vinohrade ma sklamal klasický nerezistentný neznámy biely egreš. Vlani bez chorôb, sladký, pevný, aromatický, chuťovo najlepší, teraz samý fľak, nekonzumovateľný- aj napriek postreku Falconom súčasne s viničom Dunaj. Ďalší príklad, že sa neoplatí pestovať nerezistentné sorty.

               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 14.199 (?), 21.6.2012 12:57

Asi jste nepochopil metodiku ochrany angreštu proti padlí. Angrešt se stříká proti padlí v době, kdy réva ještě ani neví,  že je nějaké jaro. Jestli jste tedy stříkal angrešt zároveň s révou proti padlí révovému, nemělo to žádný smysl. Mimoto Falcon není určen pro ochranu proti padlí americkému. Stříkal jste tedy v nevhodné době nevhodným přípravkem.Trochu zarážející postup, při tom co zde prosazujete v oblasti chemie na zahrádce.

                  
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 21.6.2012 14:29

Souhlasím s PP a vůbec bych nezatracoval nerezistetní odrůdy. Mám 2 stromečky angreštu, před kavětem a po odkvětu stříkám Discusem a pak dle potřeby neškodným Bioolem. Plody bez problémů.

Nechci tady rozvíjet diskusi, už to tu bylo zřejmě někde řečeno, ale rezistentní neznamená odolný nýbrž odolnější. O kolik, to se můžeme dohadovat.    I.

                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 8.251 (?), 22.6.2012 7:17

Objasnenie pre pánov PP a IO: Na mojej snahe, postupne nahrádzať vnímavé odrody rezistentnými a obmedzovať používanie syntetickej chémie, sa nič nezmenilo. 95% nerezistentného viniča už mám preočkovaných rezistentným. Kombinácia Profiler + Falcon nebola určená na záchranu 1 nerezistentného egreša,  ktorého stav som zbadal až v máji, ale pre posledných niekoľko kríkov európskej révy (Dunaj, Dornfelder, Nitra). Aj tak moje 2-3 postreky ročne oproti 7-9 postrekom ostatných vinohradníkov úrodu na týchto sortách nezachránili. Infekčný tlak rezistentných spór vo vinohrade je obrovský. Pleseň a oidium sa vedia perfektne prispôsobiť moderným fungicídom. Zvyšok kuratívneho systémového postreku som teda otestoval aj na chorom egreši, výsledok som očakával. Pri rozvinutých príznakoch amerického padlí už môžete "fúkať" či prskať čokoľvek, stav nezmeníte. Kvôli 1 kríčku egreša miešať v čase kvitnutia špecifický postrek a cestovať do vinohradu 30 km (tam a späť) je bláznovstvo. P.PP by sa istotne obetoval, ja nie. Opakovane som sa presvedčil, že pestovanie rezistentov je bezproblémové a bezstarostné. Slová o "zatracování nerezistentní odrůdy" pochádzajú z vašej dielne, rovnako ako originálne vysvetlenie pojmu "rezistentní odrůda". Nalistujte si v slovníku napr. význam franc. slov "résistance, résistant, résister". U niektorých (neošetrovaných) rezistentných odrôd viniča, ktoré nemajú poľnú rezistenciu, sa v nepriaznivých ročníkoch môžu príznaky hubových chorôb objaviť na listoch. Plody- hrozno však ostanú nepoškodené. Neviem si predstaviť rezistentný egreš, ktorý by mal plody flekaté- nekonzumovateľné. Buď je teda odolný- rezistentný, alebo nie je. Prelomenie imunity rezistentných odrôd jabloní je téma na inú debatu (pozrite do histórie fóra). Nič to ale nemení na princípe, že počas studenej a vlhkej jari či v nepriaznivých polohách ostávajú u rezistentných kultivarov nielen plody, ale aj listy bez príznakov chrastavitosti. Slabé príznaky choroby, ktoré nebránia konzumácii väčšiny plodov, nájdete iba na tolerantných sortách, nie na rezistentných. O tolerancii a rezistencii slivkovín voči šarke sa tu napísalo už dosť.

                     
oivo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (92) - 166.45 (?), 22.6.2012 9:40

Pane Palo, velice rád bych reagoval, ale pokud mne někdo poučuje, abych si ve slovníku našel velmi a všude frekventované slovo rezistentní, vzdávám to.    I.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika