Jahodové víno



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
30.4.2008 13:57

Já nevím, nejsem žádný vinař! 
   Obecně by víno po skončení kvašení nemělo na odumřelých kvasinkách ležet příliš dlouho, neboť se rozkládají a vínu ublíží na vůni i chuti.
   Mnoho drobných chuťových nedostatků se delším uskladněním v plných lahvích upraví, ale ne všechny. Je-li víno bílé, lze někdy pach odstranit aktivním (živočišným) uhlím nebo bentonitem. Červené se tím částečně odbarví. Pokud je víno nemocné špatným kvašením (octovým, mléčným, propionovým, aj) nebo jinými chorobami - myšinou aj, obvykle to zcela nepomůže.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 30.4.2008 9:44, zobrazeno: 11233x

Včera jsem narazila na zajímavý recept na jahodové víno (viz. níže). Tak bych se chtěl zeptat, jestl to už někdo zkoušel, jak to dopadlo a jak to chutnalo...

Potřebujeme 2.5 kg jahod, 1.25 kg cukru, štávu a ostrouhanou kůru z jednoho citrónu, kvasinky, živnou sůl a šálek silného černého čaje. 

Jahody rozmačkáme s cukrem, přidáme štávu a kůru z citrónu, přilijeme čaj a vše umístíme do větší nádoby. Zalijeme třemi litry vařící vody, necháme zchladnout a přidáme kvasinky s živnou solí. Zakryjeme a necháme týden stát. Denně nádobu promícháme. Poté scedíme do demižonu, doplníme po hrdlo studenou vodou a zajistíme vzduchovým uzávěrem. Po skončení fermentace stočíme do tmavých nádob.

   
host - 168.167 (?), 30.4.2008 12:29

Zkvasit lze ledacos. Jahody mají příliš jemnou chuť i vůni a chybějí jim kyseliny. Proto ten citron a čaj, aby se to vůbec dalo pít. Já bych raději zkusil nějaké chuťově výraznější ovoce.

V tom receptu se mi moc nelíbí to každodenní míchání. A chybí jedna důležitá informace - jak velký demižon použít. Matematicky mě to vychází na 10L a to se mi zdá docela hodně.

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 30.4.2008 12:41

Obávám se, že to vychází na 5 nikoli 10 litrů. Toho cukru by bylo nejspíš málo. Jahody jsou, ač se to nezdá, velmi málo sladké ovoce (kalorické asi jako citróny). Stačí zkusit vypít šťávu z rozmrazených neproslazených plodů.
   Jahodové víno jsem zkoušel v mládí, s nevelkým úspěchem. Špatně se čistilo, chuťově nic moc,  přearomatizované, sklon k plesnivění a potřeba cukru vysoká. Dle popsaného receptu bude možná lepší, čistit se bude lépe díky tříslovinám v čaji, ale technologie je příliš složitá. Taky škoda jahod.
   Lepší zkušenosti jsem měl s přidáním jahod do jiných vín - rybízového, višňového, jablečného. Problém byl ale s uchováním šťávy, neboť ovoce nezraje ve stejnou dobu.

         
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 30.4.2008 12:52

Dobrá - koupím si raději lahev "obyčejného" červeného...

         
pa - (12) - 168.167 (?), 30.4.2008 13:18

Když jsem vás tu zastihl pane Vysloužile, nemáte pro mě radu?  Nechal jsem v jednom demižonu víno příliš dlouho ležet na kvasnicích a i když je chuťově dobré, má nepříjemnou vůni. Myslíte že se to spraví?

            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 30.4.2008 13:57

Já nevím, nejsem žádný vinař! 
   Obecně by víno po skončení kvašení nemělo na odumřelých kvasinkách ležet příliš dlouho, neboť se rozkládají a vínu ublíží na vůni i chuti.
   Mnoho drobných chuťových nedostatků se delším uskladněním v plných lahvích upraví, ale ne všechny. Je-li víno bílé, lze někdy pach odstranit aktivním (živočišným) uhlím nebo bentonitem. Červené se tím částečně odbarví. Pokud je víno nemocné špatným kvašením (octovým, mléčným, propionovým, aj) nebo jinými chorobami - myšinou aj, obvykle to zcela nepomůže.  

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika