Bříza



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
15.10.2012 22:46

Mám trochu jiný názor. Břízu lze přidržovat na uzdě a udržovat v akceptovatelné velikosti relativně dlouho a celkem snadno. Soustavným řezem lze břízu tvarovat téměř jako bonsai. Nechá si toho líbit opravdu hodně, ostatně jako každý jiný lesní listnáč. Podmínkou je však začít s omezovacím řezem včas, dokud je stromek ještě mladý. Bříza má velmi tenké výhony s množstvím pupenů. Stříhat je vhodné každý rok z jara, těsně před rašením nebo na jeho začátku. Vrchol terminálu (na loňském výhonu) sestřihnout na potřebný počet oček, klidně třeba i jen na jedno očko. Tím se omezí výška stromu a podpoří se boční rozvětvení. Pak vyřezat z koruny nadbytečné a křižné větve, aby se strom příliš nezahušťoval. Nakonec zakrátit boční výhony, aby měl strom požadovanou a pěknou fazónu. Následný udržovací řez lze provádět průběžně a celoročně. Prostě občas stromek zkontrlovat a tu a tam nůžkami poopravit. Je lepší každoročně ze stromu odebrat maximálně 10 až 20% drobných větví a výhonů, než se jednou za několik let pokoušet rozrostlý strom mrzačit drastickým zásahem do starého dřeva.

Jestli má paní tazatelka s manželem obavu z budoucnosti mohutného stromu, je ještě možnost v jeho blízkosti vysadit břízku novou a tu starší rizikovou pak za 2-3 roky porazit. Takovouhle výsadbou "na střídačku" udržíte břízy na uzdě bez problému a nemusíte se ani moc starat o jejich tvarování.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 123.5 (?), 15.10.2012 13:20, zobrazeno: 29360x

Před 8 lety jsem vysadila na malé zahradě břízu. Nyní je nádherná, zhruba 6m vysoká. Manžel ale chodí okolo a nadává z obavy, jak se bude kácet až přeroste.(je v blízkosti tří zdí od domů) Dá se bříza nějak udržet v mezích?

Yveta

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 92.38 (?), 15.10.2012 13:31

Můj osobní názor je, že na malou zahrádku bříza nepatří. Když ji budete každoročně ořezávat, tak ji možná s obtížemi v jisté velikosti udržítě, ale má to smysl?

      
host - 25.2 (?), 15.10.2012 19:05

Souhlasim s panem Vysloužilem, ale z jineho duvodu.A to z udržby opadu po podzimnim ukončeni vegetačniho roku.Břiza je nadherny strom ve volne přirodě, v březině připadně ve stromořadi.Jinak ale břiza dokaže snadno ucpat deštove svody a kanalizačni řady.Do malych zahradek břiza ani vrba nepatři, i z duvodu možnych porušeni zakladu staveb at domovnich tak podezdivek plotu.Male zahradky by měly byt relaxačnim mistem nikoli problemovym.

   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 15.10.2012 13:38

U nás na vesnici jsou vedle sebe vysazeny tři cca patnáctileté břízy.Pán, který se o ně stará je jednou, za dva roky ostříhá.Dělá to takovým způsobem, že ji sestříhává na výšku tři, čtyři metry.Boční obrost seřeže taky do tvaru komolý jehlan, bříza vyžene nové letorosty, zahušťuje.V podstatě je z ní zahuštěný zákrsek, který,když na jaře obroste listem vypadá docela pěkně.Nejsou to žádné ušlechtilé kultivary, ale obyčejné břízy, které najdete všude.

   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 14.199 (?), 15.10.2012 14:16

Manžel má recht a moje sympatie. Problém všech okrasných stromů tohoto typu je, že se musí skácet v okamžiku, kdy je na ně nejkrásnější pohled. Jakmile se dva, tři, pět roků opozdíte, je to v háji a chodíte kolem obrovitého baobabu a nevíte co s tím. Pět roků u desetiletého smrku znamená pět metrů výšky.

   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 15.10.2012 22:46

Mám trochu jiný názor. Břízu lze přidržovat na uzdě a udržovat v akceptovatelné velikosti relativně dlouho a celkem snadno. Soustavným řezem lze břízu tvarovat téměř jako bonsai. Nechá si toho líbit opravdu hodně, ostatně jako každý jiný lesní listnáč. Podmínkou je však začít s omezovacím řezem včas, dokud je stromek ještě mladý. Bříza má velmi tenké výhony s množstvím pupenů. Stříhat je vhodné každý rok z jara, těsně před rašením nebo na jeho začátku. Vrchol terminálu (na loňském výhonu) sestřihnout na potřebný počet oček, klidně třeba i jen na jedno očko. Tím se omezí výška stromu a podpoří se boční rozvětvení. Pak vyřezat z koruny nadbytečné a křižné větve, aby se strom příliš nezahušťoval. Nakonec zakrátit boční výhony, aby měl strom požadovanou a pěknou fazónu. Následný udržovací řez lze provádět průběžně a celoročně. Prostě občas stromek zkontrlovat a tu a tam nůžkami poopravit. Je lepší každoročně ze stromu odebrat maximálně 10 až 20% drobných větví a výhonů, než se jednou za několik let pokoušet rozrostlý strom mrzačit drastickým zásahem do starého dřeva.

Jestli má paní tazatelka s manželem obavu z budoucnosti mohutného stromu, je ještě možnost v jeho blízkosti vysadit břízku novou a tu starší rizikovou pak za 2-3 roky porazit. Takovouhle výsadbou "na střídačku" udržíte břízy na uzdě bez problému a nemusíte se ani moc starat o jejich tvarování.

      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6569) - 14.199 (?), 16.10.2012 6:23

Šedivá je teorie, březový šestimetrový strom života. Jak chcete popsaným způsobem rozumně a bezpečně upravovat takový strom? Umístěný mezi třemi zdmi? Podle mne jediné řešení je to včas skácet, dokud je ovladatelný a má kam spadnout. Nemá to s estetikou ani ochranou stromů co dělat. Jde pouze o zdravý rozum a holý život.

         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.10.2012 9:51

Asi jsem se blbě vyjádřil a nebo jste mi dobře neporozuměl. Psal jsem hlavně o tom, že břízu omezovat v bujném růstu lze, ale že smysl to má pouze, ještě když je mladá a tudíž malá. Sám jich mám za zahradě (kromě jiných lesních stromů) myslím že šest. Začal jsem je lehce růstově krotit zhruba od druhého roku, když byly vysoké asi tak 1,5 metru. Nyní po sedmi letech nejsou vyšší než 3 metry, což je pro mé účely ideální výška. Proto je už nyní zastřihuji poněkud více. Až postupně přerostou přibližně 4 metry, půjdou pryč. To bude ale trvat ještě pěkných pár let. Samozřejmě, že s rozrostlou šestimetrovou břízou už nějaké zázraky neuděláme. Doporučil jsem proto paní vedle vysadit jinou a tuhle velkou výhledově sundat. Dovedu si ale představit i tu šestimetrovou postupně zkrátit na 3-4 metry. Když se to udělá najednou, bříza to sice určitě přežije, ale nebude to žádná krása. Místní poměry ale neznám a tak nedokážu posoudit co udělají sílící kořeny a do šířky se rozrůstající koruna.

            
host - 58.254 (?), 16.10.2012 21:05

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo dělá z břízy také kompoty a čím je sladí? pH

               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 237.148 (?), 16.10.2012 22:20

No to se může stát každému, že zařadí svůj příspěvek do jiného tématu, než ve skutečnosti patří.

Josef.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika