Rakovinné odumírání větví peckovin



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?)
12.12.2023 12:40

Včera jsem ty menší, náchylnější stromky vzal dodatečně Championem, ale jestli to bude mít nějaký účinek, to je těžko říct. Po signalizaci na Ametu je vemu nejspíš v lednu ještě dvakrát proti kadeřavosti a potom ještě do rozkvětu asi dvakrát, ale nevím čím. Místo Sulky by se dal použít Kumulus, ale ten účinek bude asi taky jen "fórový". 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 24.4.2023 16:46

Všiml jsem si, že to, co jsem dříve považoval na slivoních za moniliový úžeh, je pravděpodobně také bakteriální rakovina. Bylo mi totiž divné, že povadlé nové výhony jsou i tam, kde nebyly žádné květy. Je toho sice prozatím minimum, ale dá se to objevit. Sem tam na nějakém letorostu tak jeden pupen a na něm povadlý nový výhon. Kolem něj hnědé dřevo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 27.4.2023 12:58

Jen bych připomněl, že se dá opravdu snadno splést moniliový úžeh s bakteriální rakovinou. Letos to jsou zvláště nepříjemné objevy. Kupříkladu už na začátku kvetení byla podezřelá, teď nevím, jestli je to Ligéti Óriás, Ceglédi Óriás nebo Ceglédi Mammut, ale každopádně se jevila jako postižená úžehem. Postřiky nepomohly a pak mi došlo, že celé nevyrašené letorosty s klejotokem jsou napadeny právě tímto prevítem. Na živém porostu nějaké květy přežily mráz, tak pokud plody vydrží, doufám, že zjistíme totožnost této "Ceglédky" náchylné na klejotokovou bakteriální rakovinu. On se ten klejotok objevuje i při moniliovém úžehu, takže se to dá lehce splést. Navíc letorosty mají tmavě červenou až hnědou barvu, takže zdálky nepoznáte, že kolem pupenů je ještě jiný odstín hnědé barvy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 30.4.2023 23:39

Napadené výhony slivoně Presenta.








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 1.5.2023 9:44

K minulému příspěvku, který se zde nezobrazil: Takové příznaky jsou na některých slivoních už řadu let a vždycky jsem to považoval za laškování moniliového úžehu. I ty povadlé listy jsou jakoby napadené houbou, možná až dodatečně. Letos jsem si ale všiml, že to jsou nové výhony bez květů, kterými by měla monilie pronikat do dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 7.12.2023 14:44

Prováhal jsem postřik proti odumírání pupenů broskvoní. Hodně listí totiž ještě zůstává na stromech. Ani to snad nebude podnoží GF-677 jako tím, že první listí bylo kadeřavé a opadalo a toto druhé je dost opožděné. Jak jste na tom vy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.137 (?), 7.12.2023 18:57

Menší sromky broskvoní a mandloní jsou olistěné někde ještě komplet zelené, prošly už mrazy -16°C, trochu povadly ale zatím drží. Na starších stromech už jsou skoro opadané. Meruňky podobně, semenáče a malé stromky listí zmrzlo, není tak odolné jako u broskvoní, starší meruňky už jsou bez listí nějakou dobu. Jabloně podle odrůdy některé částečně opadané, jiné stále plně olistěné. Neopadané listí je tedy u všech druhů, tak to možná kadeřavostí nebude. MH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 12.12.2023 12:40

Včera jsem ty menší, náchylnější stromky vzal dodatečně Championem, ale jestli to bude mít nějaký účinek, to je těžko říct. Po signalizaci na Ametu je vemu nejspíš v lednu ještě dvakrát proti kadeřavosti a potom ještě do rozkvětu asi dvakrát, ale nevím čím. Místo Sulky by se dal použít Kumulus, ale ten účinek bude asi taky jen "fórový". 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10179) - 70.240 (?), 5.6.2024 19:38

Masivní napadení nových výhonů meruněk. 

r
r




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel4.7.2024
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika