Zelené brambory



host - 25.2 (?)
19.11.2012 20:46

Jak piše pani Jiřina, většinou to i v pudě neuděla, a to ani u velmi rannych odrud.Je pravdou, že většinou zapomenutych nebo lajdacky vybranych brambor na pozemku přišti rok vyroste a ma i normalni hlizy.Ale je to nejiste.Anuška je vyborna rana brambora, pokud mate světlou bezmrazou verandu mužete zkusit vysazet do pytle nakličene brambory nebo jen kliče, většinou stači na dno dat cca 10-15 cm zeminy.Brambory opatrně obsypat po vrchol rašiciho kličku.Obsypavani opakovat jak nat poroste, do vanoc sice nove brambory mit nebudete, ale mohla by jste je mit možna v unoru.Ale jedna se pouze o pokus a zkoušku bez jistoty, a spiše jako pokrm pro jeden oběd z českych brambor ještě před sezonou.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 105.225 (?), 3.8.2011 22:25, zobrazeno: 16680x

Dobrý den,

mám menší problém s brambory. Máme na zahradě "přemnožené" kosáky a co je bavilo celé léto nejvíc, bylo rozhrabávání brambor. Nefungovalo na ně nic :-(V hlíně zasazená Axa je celkem v pohodě (chválím tuhle odrůdu) ale zkoušela jsem brambory Anuschka v trávě a nejenže byli proti Axe malé ale díky kosákům mám také hodně zelených brambor. Nechci kvůli malému strávníkovi v rodině zkoušet nějaké okrajování, chtěla bych vědět jestli se zelené brambory dají použít jako sadba na další rok?

Díky za odpověd.

   
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 4.8.2011 14:47

Brambora uchovávaná na světle / zelená/ je na sadbu vhodnější než uchovávaná ve tmě. Další věc je, zda je sadba jinak zdravá a prostá virů.  J. 

      
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 105.225 (?), 5.8.2011 9:38

Vypadají zdravě, je to na jaře koupená certifikovaná sadba. Mám je na zimu dát normálně do sklepa?

         
host - 141.32 (?), 5.8.2011 15:00

Uložila bych je normálně jako každou jinou bramboru na sadbu. Jiřina

            
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 105.225 (?), 8.8.2011 11:47

Mám ještě jeden dotaz... pár hlízek má už i lístečky, můžu je zkusit zasadit? Vyroste něco?


               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 8.8.2011 16:29

V tuto doby bych už brambory nesázela. I raná odrůda potřebuje 80 dnů do sklizně, za měsíc se ochladí /jakoby nyní bylo teplo/, brambory Vám nedorostou, maximálně nasadí hlízy. Klíčky bych odstranila a brambory uložila pro výsadbu v příštím roce. Možná někdo jiný bude mít jiný názor?  Jiřina 

               
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 64.250 (?), 17.11.2012 13:44

Já zasadil přesně takové, čerstvě vykopané (ze země do země) a do podzimu nic nevylezlo!  Asi to chce nechat do jara uskladněné i když jsem slyšel, že někdo sadil  tzv. druhé brambory. Do vánoc sklidil.

                  
host - 25.2 (?), 19.11.2012 20:46

Jak piše pani Jiřina, většinou to i v pudě neuděla, a to ani u velmi rannych odrud.Je pravdou, že většinou zapomenutych nebo lajdacky vybranych brambor na pozemku přišti rok vyroste a ma i normalni hlizy.Ale je to nejiste.Anuška je vyborna rana brambora, pokud mate světlou bezmrazou verandu mužete zkusit vysazet do pytle nakličene brambory nebo jen kliče, většinou stači na dno dat cca 10-15 cm zeminy.Brambory opatrně obsypat po vrchol rašiciho kličku.Obsypavani opakovat jak nat poroste, do vanoc sice nove brambory mit nebudete, ale mohla by jste je mit možna v unoru.Ale jedna se pouze o pokus a zkoušku bez jistoty, a spiše jako pokrm pro jeden oběd z českych brambor ještě před sezonou.  

                  
host - 175.210 (?), 20.11.2012 10:30

No ono je to trochu složitější. Nejsem sice botanik, ale pokusím se to přiblížit. Aby nasazené brambory vyrostly, musí u nich proběhnout určité období vegetačního klidu s podmínkami nedovolujícími růst. Říká se tomu dormance. Když budete chtít ke štědrovečerní večeři nové brambory, tak musíte provést určitá opatření. to je vybrat vhodnou odrůdu, která doře snáší dlouhé skladování, t.j. k sadbě použít loňské brambory, znát přesně délku vegetačního období, zajistit po dobu nepříznivých klimatickch podmínek vhodné prostředí k vegetaci - skleník s přitápěním. Pro člověka, který si rád hraje a chce mít něco echt, je to hračka. Pak můžete 22. prosince vzít motyku a jít kopat.

brousek

                     
host - 25.2 (?), 20.11.2012 21:44

smileyNemužete,2011 už to do vanoc ani silvestra nestihnete.S tou dormanci mate sice pravdu, ale ta již proběhla a proto hlizy začaly rašit.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika