Z čeho vysázet větrolam



Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?)
7.3.2008 20:44

Jestli chcete větrolam rychle a vysoký asi 15 m, zkuste se podivat na japonské topoly

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 46.69 (?), 2.3.2008 20:30, zobrazeno: 12878x

Dobrý večer všem.

Mohli byste mi prosím poradit z čeho mám vysázet větrolam? Máme u domečku hodně větrno, a chtěli bychom alespoň část zahrady "odstínit". Živý plot by měl být dlohý 20 - 25m a široký může být i 3 metry. Nejlíp aby to rychle narostlo a bylo alespon částečně stálezelený aby to zadrželo větry i na podzim a brzkém jaře.  Přemýšlíme o pestré výsadbě: habr, černá borovice, líska případně další. Jsou vhodné?

předem dík

   
host - 151.203 (?), 2.3.2008 20:42

Černou borovici nesázejte. Časem vás vytlačí ze  zahrady a je nejistá - na četných lokalitách v ČR začíná usychat. Navíc v této délce by to nebylo moc hezké. Jestli chcete rychlý větrolam volte velké keře. Vedle lísky, jsou zajímavé kaliny, zimolezy, botanické růže apod. Vysázejte jednotlivé dřeviny ve střídajících se malých nepravidelných skupinách aby větrolam byl pestřejší, více podobný přirozeným zmlazením na mezích apod. Předpokládám, že chcete volně rostoucí živý plot. Habr sem tam, pokud ho nechcete stříhat, je to středně velký strom. Z hlediska proudění vzduchu je lepší částečně propustný větrolam (listnáče), než hustý větrolam ze stříhaných jehličňanů.

      
host - 46.69 (?), 3.3.2008 12:35

Děkuju za tipy. Bohužel mám doma batole a plody kaliny jsou jedovaté tudíž pro mě zatím nevyužitelné, než dostane dítě rozum. Zimolezů je velká spousta druhů, máte na mysli nějaký konkrétní? Já znám jen ty co se z nich dělají pravidelně zastřihávané živé ploty, a ty rostou docela pomalu.

         
host - 1.3 (?), 3.3.2008 13:05

cituji:..."Bohužel mám doma batole a plody kaliny jsou jedovaté tudíž pro mě zatím nevyužitelné, než dostane dítě rozum...", takže až dostane dítě rozum, už jedovaté bobule využijete? Proboha a jak?

            
host - 46.69 (?), 3.3.2008 20:08

Využiji hezký keř vhodný pro větrolam aniž bych se bála že se mi otráví dítě jeho plody. batole ještě neví že všechno se do pusy nestrká až vyroste už to vědět bude. Myslím si že tak nepochopitelný to nebylo. Kdo nechce pochopit nepochopí. A mimochodem plody kaliny jsou po tepelné úpravě jedlé.

               
host - 151.203 (?), 3.3.2008 21:56

Zimolezy a další keře přesné druhy a kultivary nedoporučím, protože neznám místo.  Podívejte se na www.dendro.mojzisek.cz, kde najdete jednotlivé druhy a je tam i habitus jednotlivých kultivarů. Projděte si knihy, zkuste sama popřemýšlet, případně se poradit. Třeba na nějaké zahradnické výstavě, tento týden bude v Letňanech v Praze. Vemte si čtverečkovaný papír a zakreslete si tam jednotlivé keře, či jejich skupiny (v měřítku) jak je chcete vysázet. nebo si udělejte jejich vystřihovánky a kombinujte a kombinujte. Tvarem keřů, dobou květení, ozdobností plodů, vzhledem keře v zimě. A k té kalině. Jedovaté na zahradě je lecos. Není ale problém odstřihnout květenství po jeho odkvětu aby se nevytvořily plody. To jednak. Za další doma co mám kalinu obecnou a která plodí tak plody jsou asi v 1,5 m nad zemí. Tam batole zatím nevyleze. Lze i živý plot dočasně ohradit aby děti do něj nelezly. Nejsem si jist jak jsou bobule kaliny jedovaté, třeba je po nich jen průjem či špatně od žaludku, ale mám pocit, že mezi zimolezy najdete prudce jedovaté druhy.

               
host - 180.133 (?), 7.3.2008 20:38

Nevím kde se vzal blud o nejedlosti kalin. V Rusku se normálně jedi a SYROVÉ (Viburnum opulus).  Pokud by vám ty plody tak vadily, nejběžnější kultivar tohoto druhu ´Roseum´žádné plody nemá a mít nemůže.

Z které moudré knihy pochází informace o jedovatosti kalin?

                  
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 7.3.2008 20:44

Jestli chcete větrolam rychle a vysoký asi 15 m, zkuste se podivat na japonské topoly

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika