arandur - (39), 16.4.2001 22:12
Živý plot
výběr dřeviny záleží na druhu živého plotu a na úrovni údržby či na požadavcích na plot.
1) listnaté dřeviny opadavé –
a) živý plot stříhaný – je náročnější na údržbu, musí se stříhat alespoň 2x ročně, v parcích se většinou stříhá 1x – 2x měsíčně. Vhodné dřeviny – prakticky jakékoli keře, ale hlavně Pámelník bílý (Symphonicarpus albus), Tavolník (Spirea arguta, bumalda), ptačí zob (Ligustrum),
b) živý plot nestříhaný – nenáročný na údržbu, často se používají dřeviny, které v průběhu roku kvetou. Ale pozor, v případě, že se tento plot začne hodně stříhat, keře přestávají kvést. Vhodné dřeviny – prakticky jakékoliv kvetoucí keře i + 1a)
Ostatní opadavé listnáče (za a) i za b)) vhodné na plot: Acer campestre (javor babyka), Berberis thunbergii (zeleno, červeno i žlutolistý, pro nižší ploty, trnitý), Carpinus betulus (habr), Cornus alba (svída), Euonymus europaeus (Brslen evropský), Fagus sylvatica (buk), Forsythia (zlatice), Gleditsia triacanthos (dřezovec trojtrn), Kerria japonica (zákula japonská), Rosa canina (růže šípková), Salix purpurea ‘Gracilis‘, Sambucus nigra (bez černý), Weigela florida (vajgélie květnatá), …
2) listnaté dřeviny neopadavé – většinou se z nich dělá stříhaný živý plot, mají výhodu stálezelenosti – není vidět skrz plot ani v zimě. Jako materiál se používají – zimostráz (Buxus sempervirens) – na živé ploty do 50 – 100 cm, velmi pomalu roste (kolem 5 cm/rok), hlohyně (Pyracanta coccinea) – používá se do stříhaných i nestříhaných živých plotů, na podzim má výrazné plody, tvoří neprostupné, pěkně zapojené ploty. Ostatní dřeviny této skupiny: Berberis candidula,gagneipanii, juliane (spíše pro nižší ploty, trnité), Ilex aquifolium (cesmína – nádherný plot, lesklý, většinou ostnitý list 5 cm dlouhý, tmavě zelený, jsou i panašované kultivary).
3) jehličnaté dřeviny – plot „nemění svou tvář“ během celého roku. Tento plot také není tolik pracný, v případě stříhaného živého plotu se stříhá 1 – 2x ročně. Pro stříhaný živý plot se hodí jakýkoliv běžně pěstovaný jehličnan (mimo borovice!!!), ale nejvhodnější je Thuja occidentalis ‘Malonyana‘ a T. o. ‘Smaragd‘. Tato dřevina je také nejvhodnější pro nestříhané jehličnaté živé ploty. Ostatní vhodné dřeviny – Chamaecyparis lawsoniana (může namrzat), Cupresocyparis leylandii, Juniperus chinensis (jalovec čínský), Larix decidua (modřín), Picea abies (smrk), Pseudotsuga menziesii, Taxus baccata (tis),
Nejčastěji používané dřeviny:
Thuja occidentalis ‘Malonyana‘ – jehličnan. Jedná se o speciální kultivar pro živé ploty. Živý plot z ní se stříhá pouze nahoře na požadovanou výšku (vyroste i 5 m vysoký); boky se nestříhají, protože roste do šířky velmi málo, většinou má potom šířku 0,5 – 0,8 m. Barva sytě zelená. Relativně levný.
Thuja occidentalis ‘Smaragd‘ – stejné vlastnosti, roste o něco pomaleji a má barvu trochu do žlutozelena. Relativně levný.
Pyracantha coccinea – neopadavý listnáč, bez problémů se řeže, snadno prorůstá z adventivních pupenů. Z listnatých dřevin snad nejvhodnější do živých plotů u chat v lesích a u vod, ale i do města. Poměrně rychle roste, levný.
Ligustrum vulgare – ptačí zob – opadavý, snadno se řeže, levný.
Buxus sempervirens – zimostráz – neopadavý listnáč, klasický živý plot francouzského parku, k vidění běžně v zámeckých parcích.
Sázení: Většinu dřevin je možné sázet po celý rok, jsou k dostání v kontejnerech. Prostokořenné sázíme pouze jaro / podzim. Vzdálenost od sebe je 0,3 m, u jehličnanů 0,5 m
Ošetřování spočívá v zálivce, na jaře přihnojení a v předjaří řez (!), mladé dřeviny je nutné stříhat již od mládí, aby navětvily od spodu. Zakracují se vršky a boky o 2-5 cm, u rychlerostoucích i více.
|