Zazimovanmí filtrace



host - 4.7 (?)
2.11.2011 13:01

...ked ste ho kupili bolo bez vody a v zime tiez vydrzi bez vody.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 240.4 (?), 2.11.2011 11:02, zobrazeno: 3695x

Potřeboval bych zkonzultovat jak a kdy zazimovat filtraci. Při poklesu nočních teplot pod 5 stupňů jsem filtraci rozebíral a to jak čerpadlo tak filtraci jsem vyčistil a umístil "na sucho" ve sklepě. Četl jsem ale, že čerpadlo pokud je v nezámrzdné hloupce lze ponechat v jezírku. Pokud se pak zimuje mimo má být umístěno ve vodě např. kbelík s vodou. Jak je to správně a lze nechat i filtraci bez vody? A kdy filtrování ukončit?

   
host - 4.7 (?), 2.11.2011 13:01

...ked ste ho kupili bolo bez vody a v zime tiez vydrzi bez vody.

      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 2.11.2011 13:37

Postupoval jste správě. Pokud čerpadlo vyndaváte, je dobré ho pečlivě vyčistit. přezimování v kýblu s čistou vodou je sice ideální (pružnost těsnění, usazování nečistot), ale dovedu si představit i "přezimování na sucho" - dělá to tak velká část majitelů.
Pokud máte čerpadlo v nezámrzné hloubce, můžete ho tam nechat celou zimu. Některé druhy čerpadel jsou navíc proti mrazu speciálně konstruovány - třeba Aquamaxy ECO - a snesou středoevropské zimní klima.
Co se filtru týče, tady záleží i na typu a konstrukci filtru. Obecně lze říct, že mráz filtrům nevadí, poškozuje je tlak ledu, a proto se filtrace obvykle na zimu vypouští. 
Nejchoulostivější je vždy UV lampa - tady je ideální opravdu ji uklidit někam do sklepa, nezapomeňte, že je plná křehkého skla.
K datumu na vypnutí filtrace  - není žádné pevně dané. U běžných filtrací je nejzazší limit led na hladině. Co se biochemie ve filtru týče, od 8 stupňů teplé vody jeho aktivita celkem prudce klesá. Pokud ale používáte filtraci i pro sběr napadaného listí, existují i důvody, proč ji provozovat i při nižší teplotě

         
host - 232.98 (?), 16.11.2011 23:49

Prosím, je možné trochu upřesnit podmínky ukončení filtrace. Mám tlakovou filtraci a zatím je pořád v provozu. Nyní teploty klesají k minus 5 stupňům. Mám ji už vypnout, nebo počkat až napadne sníh, nebo až budou ještě větší mrazy třebas i přes den. V loňském roce jsem ji odpojil 24. listopadu, ale už nevím, jaké bylo počasí, zda byl už sníh.

            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 18.11.2011 9:10

Když to vezmeme ze široka - technicky je možné provozovat filtraci nonstop. Pokud je trvale v chodu a protéká Vám skrz ní voda, nemělo by dojít k poškození. Může se Vám ale stát, že na pár hodin vypnou proud, vypadne hadice, porouchá se čerpadlo atd. - a pak Vám během pár hodin v silném mrazu filtr zmrzne do jedné ledové kostky. U tlakového filtru téměř s jistotou dojde k poškození těsnosti nádoby, a s velkou pravděpodobností Vám trvale odejde UV lampa. 
Vzhledem k počasí venku již asi není důvod čekat, a filtr bych zazimoval. Zvlášť pokud máte tlakový typ filtru

               
cesnak - (45) - 234.42 (?), 14.7.2012 15:33

technicky je možné filrace nonstop?

a co odkalovací trubky, ventily...

protéká voda...

v řece také a zamrzne...

četl jsem podobné rady... tak jsem si řekl proč vypínat..zkusím...

a v prosinci kdy se led všude značně vrsvil, celý filt zahříval, aby se vše neroztrhalo..(naštěstí ho mám celý v zemi takže po celém dni topení vše roztálo a šlo vypustit...)

takže jen hodně ZE ŠIROKA...

Nebo nalít do jezírka fridex??angry

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika