Myslím si, že otázka jakou UV lampu k jezírkubpoužít je dost nejednoznačná. Snažil jsem se procházet české diskuse k tomuto tématu a převzít zkušenosti je jich málo a také na stránkách jezírkářských firem není tato problematika podrobně rozepsaná jako tomu je nápříklad u filtrace. V podstatě jsem došel k závěru, že při výběru UV lampy je správné respektovat tyto zákonitosti:
1. Co nejmenší ztráta průtoku. Výrobci hodně opomíjené kritérium i u profesionálních zařízení. V tom je ponorná UV lampa jedinečná. Problém ponorných UV lamp je však v tom, že pokud jsou v plastových šachticích neúměrně snižují životnost plastu. Například Banat má výborně popsanou sekci rozvodů a důležitost tvaru kolena na omezování průtoku ale u nejprodávanější profesionální UV lampy TMC 110W na svých obrázcích realizace zapojení toto nebere v potaz a ani výrobce této lampy si nedělá těžkou hlavu, že voda čelně náráží do stěny při průtoku a tím vzniká turbulence, která výrazně omezuje průtok. To výrobce UV lampy EVO tvrdí nulovou ztrátu průtoku ale to protékání vody je obdobné turbulentní. Ku podivu bazenová UV lampa Pool basic je na tom s řešením co nejmenšího omezení průtoku nejdál a nemá to v ceně zahrnuto.
2. Co největší účinnost. To je dáno příkonem UV trubice, rychlostí proudění vody a odrazivostí materiálu kde je trubice umístěna. Opět ponorná UV lampa je nepřekonatelná. Voda v šachtici teče relativně pomalu a UV trubice osvětluje velkou část vody. Problém je, že šachtice by neměla být plastová jinak UV záření urychlí její stárnutí. Ostatní UV lampy se mohou předhánět pouze svojí velikostí a materiálem pouzdra v němž jsou umístěny. Tím jsou náročné na prostor.
3. Jednoduchá údržba a co nejniší náklady. U UV lamp pro jezírka se předpokládá, že údržba je častější minimálně jednou do roka. Taktéž se předpokládá výměna UV trubice jednou do roka. Proto je důležitý přístup k UV trubici a její cena. Cena trubic se výrazně liší dle typu patice. Obecně se dá říci, že má-li UV trubice na obou koncích patici je tato trubice výrazně levnější než UV trubice s paticí na jedné straně. Bazenové UV lampy mají tuto jednopaticovou trubici a tím vysoké náklady na výměnu trubice. I když už např. Aquaforte má typ dvoupaticový. Toto je jediné kritérium kdy ponorná UV lampa v tomto směru není nejlepší. Alespoň já jsem nikde nenašel dvoupaticovou ponornou UV lampu. Přístup a demontáž trubice je u ponorné lampy nejjednodužší ale cena každoročně měněné UV trubice vysoká jako u bazénů z důvodu patice pouze na jedné straně.
Přesto jsem názoru, že poměr cena/výkon/komfort je u ponorných lamp nejlepší. Napadá někoho čím vevnitř vylepit plastovou UV šachtici odolnou proti UV tak aby vevnitř umístěná ponorná UV lampa nezkracovala životnost této plastové šachtice? Kdyby se dala hliníková folie na stěny tak by se asi zářením poměrně brzy rozpadla?