Subio a Blanketweed



host - 123.17 (?)
24.8.2009 13:59

Máte pravdu, vůbec netuším, co jsem do jezírka nasypal.

Nicméně jsem se neřídil návodem na balení, ale typ přípravku koupil na doporučení dvou odborníků v dané oblasti. Oba jej používají na svých realizacích (původně jsem chtěl dá peroxyd pro rychlý účinnek, ale nakonec jsem dal na doporučení a koupil Blanketweed). To nicméně nevylučuje, že někdo další používá úplně jiné přípravky a je také nadmíru spokojen.

Proto se ještě ptám zde v diskuzi - ono více hlav více ví, každý může mít trochu jiné zkušenosti, je dobré vědět více.

Zatím tedy nechám jezírko "pracovat". Jelikož nemám žádné zkušenosti, letošní rok mám jako zkušební, trochu si vše ošahat, zvyknout si na proměnu vody, pozorovat reakce a pod. Trochu se obávám probuzení jezírka na jaře, ale to je zatím daleko.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 232.98 (?), 23.8.2009 19:13, zobrazeno: 8948x

Dobrý den, mám krátce (3 týdny) jezírko, cca 2 m/3. V něm 10 malých rybek. Začala se mi tvořit vláknitá řasa, ne moc, tak jsem ji mechanicky smetákem otíral. Po pár dnech jsem se asi nesprávně rozhodl vyčistit filtr (tlakový s UVC lampou). Asi jsem tím zlikvidoval startovací bakterie.
Nyní jsem zakoupil nové bakterie Subio a na řasu Blanketweed. Jeden den jsem aplikoval Subio a vypl lampu. Hned druhý den jsem aplikoval Blanketweed. Nikde jsem nic nenašel o tom, že by se to nesmělo.

Bohužel po 24 hodinách je voda dost zakalená, mnohem více než včera. Asi jsem to přehnal, Subio ještě nestačilo začít působit a Blanketweed začal ničit řasu, která začala kalit jezírko.

Filtrace jede na plno, výkonem přečerpá obsah jezírka asi jednou za hodinu až dvě.

Prosím o doporučení dalšího postupu. Začnou bakterie Subio růst a postupně se filtrace zlepší a voda vyčistí? Nebo s tím mám něco dělat. Oba přípravky se mají po týdnu opět aplikovat, mám to udělat, nebo jen některý z nich?

Díky za Vaše rady a zkušenosti, ideálně pokud někdo používá stejné prostředky.

   
host - 49.131 (?), 23.8.2009 22:53
Dobrý den mám pocit že jste vše udělal dobře.Jenom mi není jasné jak se voda v jezírku okysličuje.Jestli tam máte vzduchovadlo nebo nějaký jiný spůsop.Ja osobně nechávám padat vodu s fitrace s výšky do jezírka a tím se okysličí.Bakterie bych přidal přiští týden v menším množství.Pokud nemusíte nechte uv vypnuto.Než bakterie vodu upně vyčistí může trvat pár dnů ale i týdnu.Dejte tomu čas.Prozatím bych doporučil přidat pouze subio a nepřidaval bych nic jiného.Průtok čerpadlem můžete snížit.Stačí 500litru za hodinu.
      
host - 49.131 (?), 23.8.2009 22:56
A ještě dodatek jakékoliv bakterie potřebuji pro svou správnou funkci dostatek kyslíku.Dbejte na to!
         
host - 123.17 (?), 24.8.2009 8:16

U jezírka je menší kaskádka, přes kterou padá voda z filtru do jezírka, předpokládám, že to pro provzdušnění stačí.
Dnes ráno byla voda už o něco lepší, již v pohodě vidím na dno (cca 1 metr), ale je pravda, že tam svítí sluníčko, tak je ve vodě lépe vidět. 

Počkám tedy, jak se to bude vyvíjet. Voda se snad zlepšila, sice ne na původní průzračnost, ale uvidíle.

Díky za Vaši radu.

PS: k té UVC lampě, myslíte si, že je možné provozovat tak malé jezírko bez ní? Myslel jsem si, že musí být trvale zapnuta, je integrovaná ve filtru (lze ale samostatně vypnout), měla by tam být pro odstranění "zelené vody", bylo mi řečeno, že má běžet trvale. Když ji vypnu, nepřemnoží se řasa ve vodě? Chápu, že u větších jezírek se nastolí nějaká rovnováha a jezírko má somočistící schopnost (rostliny a pod), ale u tak malého (1800 l) - jaké máte zkušenosti?

            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 24.8.2009 8:43

Myslím, že jste byl příliš rychlý, 3 týdny stáří jezírka je hrozně málo, a to, že se v něm bakterie nestihly rozrůst, není podle mého ovlivněno tím vyprání fitlru, ale spíše krátkým časem od založení jezírka.

To že máte teď zakalenou vodu, by Vás myslím nemělo vzrušovat, dejte tomu čas. Nevím, jaký fitlr máte v jezírku, pokud by byl výkonný, je možno zkusit experimentovat s vypínáním či úplným odstavením lampy. Píšete ale, že v nádrži máte ryby, a bez UV to půjde těžko.

               
host - 123.17 (?), 24.8.2009 10:00

Filtr je Gardena PF 15000 S, čerpadlo dává 2500 l/hod, ale to je ideální stav, díky kaskádě je vývod cca 1 metr nad hladinu, takže výkon čerpadla bude asi mnohem menší, přesto předpokládám na jezírko o objemu 1800 l by měl být dostačující.

Vím, že jezírko je krátce, ale měl jsem strach, zda jsem s přípravkem Blanketweed něco nepokazil.

Ryb je tam 10 ks, karas, jesen, perlín a jeden koi kapr (prostě jsme neodolal). Vše velikost tak 10 cm, kapr má možná 15 cm. Krmím opravdu málo (ale to říká každý, že).

Ještě k té UVC lampě. Při aplikaci bakterií Subio se měla vypnout na 1 - 2 dny, což jsem udělal. pak jsem ji zase zapnul. Chápu to dobře, že bakterie se namnoží a pak už jim UVC lampa nevadí?

                  
host - 49.131 (?), 24.8.2009 12:26
Ano bakteriim uv už po těch dvou dnech neblíží usadí se ve filtru a v jezírku.Já osobně uv nepoužívám vůbec pouze bakterie od subia dle návodu a voda je jak křištál a ryby jsou zdravé.A tento systém už funguje takto několik let.Opravdu to nechte v klidu nic nepodnikejte a uvidíte že si příroda poradí sama.Časté zásahy do jezírka a filtrace rybám bakteriim nesvědčí.
                  
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 24.8.2009 13:04

Problémem většiny přípravků do jezírka (Blanketweed nevyjímaje) je to, že vlastně vůbec nevíte, co obsahují. Tudíž se musíte na spolehnout na velmi šikovně formulovaný popis a složení přípravku (za jehož formulaci by se nemusel stydět ani americký rozvodový právník). Pokud tušíte, co jste si do jezírka tím přípravkem dodal, budu rád, když mi to prozradíte - a nemyslím to ironicky.

K té UV lampě - počítám, že tam bude tak 11W zářivka, a tu myslím můžete nechat klidně běžet

                     
host - 123.17 (?), 24.8.2009 13:59

Máte pravdu, vůbec netuším, co jsem do jezírka nasypal.

Nicméně jsem se neřídil návodem na balení, ale typ přípravku koupil na doporučení dvou odborníků v dané oblasti. Oba jej používají na svých realizacích (původně jsem chtěl dá peroxyd pro rychlý účinnek, ale nakonec jsem dal na doporučení a koupil Blanketweed). To nicméně nevylučuje, že někdo další používá úplně jiné přípravky a je také nadmíru spokojen.

Proto se ještě ptám zde v diskuzi - ono více hlav více ví, každý může mít trochu jiné zkušenosti, je dobré vědět více.

Zatím tedy nechám jezírko "pracovat". Jelikož nemám žádné zkušenosti, letošní rok mám jako zkušební, trochu si vše ošahat, zvyknout si na proměnu vody, pozorovat reakce a pod. Trochu se obávám probuzení jezírka na jaře, ale to je zatím daleko.

                     
Ladik - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 22.158 (?), 27.8.2009 16:39

hrozně moc spěcháte, mám jezírka mnoho let a stále se učím a vylepšuji, hlavně netrvejte na absolutní čistotě, zajděte si k přehradě, řece, nebo rybníku a mrkněte jaká je voda tam, pak se vraťte ke svému jezírku a budete spokojen :-)

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika