Startovaci bakterie



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?)
28.3.2013 12:07

Já právě začínám být trochu skeptik, hlavně po našem posledním testu přípravků na odstranění bláta v jezírku, který nedopadl moc slavně, pro mě docela překvapivě. 
Nechápu, proč na přípravcích nejsou popsané jednotlivé kmeny bakterií a případně i použité enzymy. Dovedu to pochopit u "čisté chemie", tam to výrobce nepíše proto, že by si to doma lidi míchali v garáži. Ale u bakteriálních přípravků si tu domácí přípravu opravdu nedovedu představit.
A právě ta nejednoznačnost vyhodnocení účinnosti mi trochu zaráží, hledal jsem i na zahraničních webech, a nic vyjma hodnocení typu "po použití mám skvělou vodu" jsem nenašel.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
host - 188.68 (?), 28.3.2013 7:52

kvantitativne a kvalitativne bud pres nejakou skolu pac to davat do akreditovane laboratore to nema smysl... stejne vsechny pripravky maji bacilly otazka kolik druhu..urcit druhove zastoupeni bude asi nakladne pokud nevime presne o jake typy se jedna ale urcit koncetraci bude lehci... staci nekde procist skripta z mikrobiologie nebo se poptat mikrobiologa...5 petriho misek nejaky agar desetinne zredeni trocha sterility a je to :)..

                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 28.3.2013 8:29

Použil jsem Microbe-Lift awp (od prosince každý měsíc) a po otevření to "voní" jako septik. Zdá se mě, že kalu na dně ubylo. Je ale otázkou, jak by to vypadalo bez přípravku. V těch několika málo teplejších dnech jsem pustil i hlavní vzduchování a voda se vždy trochu projasnila (filtraci mám odpojenou).

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 28.3.2013 9:05

Nemyslel jsem měření konkrétních druhů, ale spíš ten efekt, který přidání přípravku má způsobit.  Nemyslím, že by výrobci byli zas až tak otrlí, že by tam nějaké bakterie přítomné vůbec nebyly.  Spíš myslím na to, jestli jejich aplikace do jezírka přinese nějaký objektivně měřitelný výsledek. A tím nemyslím hodnocení typu "voda se mi zdá čistější" nebo "zdá se, že ubylo kalu na dně"

                     
host - 188.68 (?), 28.3.2013 10:40

Tak potom jedině s mikrobiologem navrhnout metodiku pro cílené výrobcem deklarované použití, s tím kalem jsem skeptický. Jenomže u jezer je problém že každé má svůj specifický mikrobiont a tady je otázka jak moc ovlivní bakteriální přípravek ten původní a jak moc nový upravený mikrobiont připravkem bude vykazovat pozitvni zmeny na cely biotop, zde vyplouvá na povrch to že se to nedá nějak sjednotit to znamená, že někde mohou být s přípravkem spokojeni (může vyvolat doslova zázrak) jinde jej budou zatracovat, jelikž se nestane nic... nic z patra co by bylo opravdu objektivni me zatim nenapada a je pravda ze sem o tom ani nepremýšlel.

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 28.3.2013 12:07

Já právě začínám být trochu skeptik, hlavně po našem posledním testu přípravků na odstranění bláta v jezírku, který nedopadl moc slavně, pro mě docela překvapivě. 
Nechápu, proč na přípravcích nejsou popsané jednotlivé kmeny bakterií a případně i použité enzymy. Dovedu to pochopit u "čisté chemie", tam to výrobce nepíše proto, že by si to doma lidi míchali v garáži. Ale u bakteriálních přípravků si tu domácí přípravu opravdu nedovedu představit.
A právě ta nejednoznačnost vyhodnocení účinnosti mi trochu zaráží, hledal jsem i na zahraničních webech, a nic vyjma hodnocení typu "po použití mám skvělou vodu" jsem nenašel.

                     
host - 188.68 (?), 28.3.2013 15:11

Důvod je jednoduchy, jelikož nekterí výrobci investuji do vyvoje at uz penize cas nebo zamestnaji fundované lidi... tak konkurence si precte slozeni zada pozadavaek do ciny a podrthne cenu a udela marketing, nic neotestuje a uz jede business... myslím si ze u devadesati procent pripravku jsou hlavni slozkou Bacillus sp. Ono to neni jednuduche "poskladat" jelikoz nektere druhy si konkuruji jine tvori latky ktere inhibuji jine bakterie v ramci "potravni konkurence" ono muze byt hezke napsat mame tam 30 druhu bakterek klidne jich tam tolik muzou mit ale ve vysledku dominuje max 3-4 druhy a kazdem prostredi respektvie substratu tomu bude jinak... me samotneho by opravdu velmi zajimalo slozeni nekterych pripravku... zde je trosku malinko info vyhodnoceni pripravku de jsou i bakterialni pripravky u "viteze" neni napsano slozeni... ale je to jen na zelenou vodu nic z vlastnosti co by mely baktery v jezeru delat

                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 28.3.2013 19:07

To je zajímavý odkaz, moc za něho děkuji. Škoda jen, že je zpracován tak evropskounijním způsobem. Bakterie od Proximu používám do jezírka v sezóně a jsem vcelku spokojen. 

                     
host - 111.225 (?), 28.3.2013 22:31
Ten test je pro jezírko ne moc použitelný. Pokud řešili v nádrži sinice, byla eutrofizovaná výrazně více než jakékoli běžné jezírko.
                     
host - 224.45 (?), 30.3.2013 12:58

..ak by aj niektore bakterie dokazali mineralizovat za relativne kratky cas velke mnozsvtvo blata, viedlo by to asi v jazierku k ekologickej katastrofe. Spocitajte si to mnozstvo rozpustnych zivin. Lepsie je pouzit dobry vysavac a blato odstranit.

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 29.3.2013 10:19

...jenomže u jezer je problém že každé má svůj specifický mikrobiont a tady je otázka jak moc ovlivní bakteriální přípravek ten původní a jak moc nový upravený mikrobiont připravkem bude vykazovat pozitvni zmeny na cely biotop...

Tady s tím nevím. Nám se nepodařilo při testu výrazně ovlivnit objem několika málo litrů (a to jsme na konci v návalu beznaděje opravdu velmi silně překračovali dávkování) a představa, že se mi to cíleně povede v otevřeném systému desítek kubíků vody se mi jeví čím dál více jako iluze, nebo náhoda :(

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika