Proč ta voda není průhledná?



host - 61.15 (?)
4.8.2010 18:24

Dobrý den, mám druhým rokem jezírko cca 25m3  o max. hloubce 1,6m (zatím bez ryb, protože se v něm celé léto koupeme) a začátkem léta jsem řešil podobný problém. Voda se zakalila a začala se dělat ošklivá zelená řasa, kterou jsem vybíral síťkou. Z minulého roku jsem měl osazené jen čerpadlo, které protočilo vodu v jezírku tak 2x za den. Když jsem se začal shánět po odpovídajícít filtraci tak jsem zjistil, že je až neskutečně drahá. Proto jsem vzal dva barely s utěsněným víkem, co s nimi vodáci jezdí vodu, do jedné jsem nacpal molitanové houbičky, do druhé rozstříhanou látku co do ni lesáci balí stromy, propojil hadicí a "filtrace" byla na světě. Vím, že se odborníci jistě budou smát, ale mě výsledek docela překvapil. Ještě jsem pro jistotu zainvestoval do UV lampy, ale mám celé léto vodu nádhertně průzračnou, viditelnost až na dno a to i v těch největších vedrech. Na podzim bych chtěl vysadit ryby, tak se možná situace změní, ale jak se říká nebudu stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko  Zdravím a přeji hodně úspěchů s jezírkem. L. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Jitty - (3) - 166.248 (?), 30.7.2010 13:08, zobrazeno: 6497x

:) ahoj, máme jezírko necelé dva roky, ryby (8 koi a tři jeseni) jsou v něm od loňského jara. Má asi 15m3. Není v něm žádná filtrace, na jaře jsme přidali fontánu (ale nevím, jestli vodu nějak výrazně rozhýbala) a ječné pelety, minulý týden vzduchování. Ryby krmíme jednou týdně.

Na jaře byly vidět kamínky asi v 60cm, ale vítr honil po hladině ostrovy řas. Pak řasy samy úplně zmizely, ale voda tmavla. Teď jsou ryby vidět asi do 20cm, pak už jsou čím dál tím víc rozmazané až zmizí úplně.

Překvapilo mě, jak je voda ve sklenici proti světlu čistá (nic v ní neplave). Tak proč ty ryby nejsou vidět? LOL Protože ta masa vody je moc velká?

Všechny testy jsou dobré, žádné sloučeniny dusíku, jen uhličitanová tvrdost by mohla být vyšší, ph je asi 6,8.

Nevíte, co způsobilo tu zhoršenou průhlednost? Možná mám problém a nevím o něm Jaká je voda ve vašich jezírkách? díky :)

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 30.7.2010 18:29

Ryby nejsou vidět kvuli znečištění vody řasou a to, že v láhvi nic nevidíte, je normální,  neprůhlednost přichází až s větším vodním sloupcem.
Sloučeniny dusíku nemusíte měřit, Vy i já je vidíte pouhým okem. Pouze se Vám dusík v nějaké jeho formě "transformoval " do řasy, které Vám kalí vodu. Pokud Vám jde o dusík, musela by jste udávat něco jako "celkový dusík", včetně toho, co již máte v řase.
Důvodem stavu je absence nějak účinného typu filtru - jakéhokoli.

      
Jitty - (3) - 166.248 (?), 30.7.2010 19:39

Dobrý den,

děkuji za reakci, nenapadlo mě, že voda je zbarvená řasou. Tento týden jsme se byli podívat ve Vladeku, tamní jezírka vypadají opravdu pěkně. Nad čistotou vody jsem upřímně žasla :)

Na filtr bohužel momentálně nejsou finance. Předpokládám, že za méně než 20 tis. bychom účinný filtr nesehnali. Je pro ryby tenhle stav nějak nebezpečný? Kdyby to tak zůstalo, bude nebezpečný v zimě, pokud bude velký otvor v ledu? Jezírko průhledné až na dno ke štěstí nepotřebuju, jen bych ráda, aby se rybám dařilo i nadále.

Ještě uvažujeme o štěrkovém filtru cca 2m3 (něco jako kořenová čistička), ale na hotový velký filtr to bohužel letos nevypadá.

Ještě jednou díky.

         
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 31.7.2010 9:57

Stav vody, který máte, podle mého není pro ryby nijak nebezpečný, dokud tam poběží nějaké vzduchování nebo čerpadlo na oběh vody, tak zcela jistě ne.
Ma zimu je dobé mít zabezpečeno odvětrání nádrže, a pokud již máte koupené vzduchování, je to vyřešeno.  Kořenová čistička (a nebo jakýkoli jiný typ filtru) je vždy ku pomoci, stav těžko může zhoršit, jen zlepšit

            
Jitty - (3) - 166.248 (?), 1.8.2010 11:44

Moc Vám děkuji za odpověď. Doufám, že se v dohledné době k filtru dopracujeme.

               
host - 61.15 (?), 4.8.2010 18:24

Dobrý den, mám druhým rokem jezírko cca 25m3  o max. hloubce 1,6m (zatím bez ryb, protože se v něm celé léto koupeme) a začátkem léta jsem řešil podobný problém. Voda se zakalila a začala se dělat ošklivá zelená řasa, kterou jsem vybíral síťkou. Z minulého roku jsem měl osazené jen čerpadlo, které protočilo vodu v jezírku tak 2x za den. Když jsem se začal shánět po odpovídajícít filtraci tak jsem zjistil, že je až neskutečně drahá. Proto jsem vzal dva barely s utěsněným víkem, co s nimi vodáci jezdí vodu, do jedné jsem nacpal molitanové houbičky, do druhé rozstříhanou látku co do ni lesáci balí stromy, propojil hadicí a "filtrace" byla na světě. Vím, že se odborníci jistě budou smát, ale mě výsledek docela překvapil. Ještě jsem pro jistotu zainvestoval do UV lampy, ale mám celé léto vodu nádhertně průzračnou, viditelnost až na dno a to i v těch největších vedrech. Na podzim bych chtěl vysadit ryby, tak se možná situace změní, ale jak se říká nebudu stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko  Zdravím a přeji hodně úspěchů s jezírkem. L. 

      
host - 125.208 (?), 31.7.2010 10:27

Dobrý den, chtěla bych se zetat jestli jediná účinná možnost je filtr?

A je možné, že se s tím život ve vodě(rostliny, ryby,..) počase popere a srovná sám..počase mám namysly 2-3 roky...

Omlouvám se, že zasahuji do diskuze, ale mám naprosto stejný problém..

Jezírko cca 13 kubíků, 6 karásků a rostliny..

Šárka

         
wotan - (9) - 159.231 (?), 3.8.2010 20:59

Dobrý den.Časem se voda trošku zlepší.Ale zazrak to nebude.Už proto, že dochází k vypařování vody a dopouštění nové.Navíc já po zimě vodu vypouštím a čistím celé jezirko+přesazuji lekníny.

Měl jsem stejny problém s vodou.Ryby byli vidět, jen při pohybu těsně u hladiny.Řešil jsem to koupí laciného filtračniho setu.Což byli vyhozené peníze.Ale podařilo se mi vyrobit laciný, primitivní filtr.Použil jsem plastovy sud, do něj jsem dal plastovou bedničku.Na ni obyčejný molitan z postele.Bednička je, aby molitan neležel v nejhorší špíně.Molitan je přesně vyříznut podle sudu.Ze spodu sudu tlačím vodu z jezírka přes molitan.Na hoře sudu je přepad a voda se vraci do jezirka.

Nevýhodou je, že musim každy tyden molitany vyprat.V těch vedrech co byli, jsem musel prát každé 3-4 dny.Každych 14 dnu jezírko luxuji vysavačem.

Velikost jezirka je 15m/3.Osadka:5 jeseteru od 90 do 15 cm.8 zlatych jesenu,20 karasu a 3 koi kapři.Hloubka max je 160 cm.Ale i v max hloubce byli v těch vedrech vidět bez problému 2 cm kaménky.

Je s tím dost práce, ale to pokoukáníčko stojí za to.Neříkám, že to bude fungovat všude a všem.Každé jezírko je jiné.

            
host - 81.208 (?), 4.8.2010 8:36
ja mám jazierko len 5m3 a celý deň na priamom slnku. Minulý rok som mal riadne poddimenzovanú filtráciu a ryby som videl len pri kŕmení. Voda bola zeleno hnedá. Tento rok som si vyrobil 4 komorový filter a voda je krásne čistá (dno 150 cm) a vidím drobný štrk na dne. Dokonca sa mi prestala tvoriť vláknitá riasa.
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika