Přídavný filtr



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?)
20.8.2010 9:17

To, že Vám v čisté vodě (ve dne) plavou ve tmě reflektory nasvícené nečistoty, je normální,  a docela bežné. Je to jak v letním kině - každá můra se Vám pod světlem reflektoru rozsvítí.
Těžko říci, zda jsou to opravdu nečistoty ve vznosu, může se jednat klidně i o bublinky,  pod světlem reflektoru se chovají stejně. Nijak zvlášť bych to neřešil, k opticky výraznému úbytku by jste se dostal asi jen s pískovou filtrací, kterou chápu jako mechanicky jednu z nejúčinnějších možných.
S tím souvisí i ten Váš první dotaz - ten filtr, co máte, je velmi podobný Pondopressu 15000. Ten jde doplnit dalšími filtračními medii, uvnitř nádoby je ještě spousta místa. Tím by se Vám mohlo podařit zlepšit funkci filtru, bez nákupu dalšího zařízení.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 232.98 (?), 7.8.2010 21:23, zobrazeno: 3566x

Dobrý den, rád bych znal Váš názor na následující nápad, popřípadě jakoukoliv radu.

Mám jezírko cca 1800l. Filtrace je od Gardeny PF 15000. Běžně to asi stačí, ale občas se jezírko zakalí dozelena nebo hnědě (plovoucí řasa). Používám nějaký přípravek na vysrážení a pak se to odfiltruje, což však někdy trvá déle.

Zvažuji, že bych si pořídil další filtr, který by se používal jen nárazově. A měl by být schopen jemnější filtrace, aby uměl filtrovat plovoucí řasu i bez přidávání chemie, nebo aspoň s jejím omezení. 

Cílem je rychlejší reakce při zakalení a dosažení průzracnější vody. Obsah jezírka není moc velký, určitě jsou filtry i pro velká akvária, možná by stačil i menší, pojede jen krátce, pak se vyčistí. U akvárka běží preci dost dlouho než se musí čistit, takže by mohl stačit v tomto případě i filtr dimenzován na menší objem, což by snad nebyl problém sehnat.

Je můj nápad realizovatelný, má smysl, bude to fungovat? Můžete mi třeba doporučit i nějaký filtr, ideálně i s čerpadlem, na současné to dávat nechci. Pomůže jemnější filtrace od řasy - jednak plovoucí, ale také od růstu vláknité?

Děkuji za každou radu, myšlenku, doporučení.

   
host - 232.98 (?), 19.8.2010 23:25

Podle reakcí (žádná) to asi nikdo nerealizoval.

Ještě bych otázku trochu rozšířil. Dneska jsem instaloval do jezírka nové světlo a byl jsem překvapen, že v kuželu světla v délce cca 30 cm je voda plná plovoucích nečistot. Přitom bez světla ve dne je nádherně průzračná, vidím metr na dně každý kamínek, dva jesetery a pod.

Zprvu jsem myslel, že je to jen něco rozvířené, jak jsem světlo instaloval, ale je to tam pořád.

Můj dotaz - je to normální, i v průhledné vodě pořád něco plave? A vrátím se k nápadu s filtrem - jde nějakým způsobem, jemnějším filtrem, vodu více vyčistit?

S pozdravem Pavel

      
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 20.8.2010 9:17

To, že Vám v čisté vodě (ve dne) plavou ve tmě reflektory nasvícené nečistoty, je normální,  a docela bežné. Je to jak v letním kině - každá můra se Vám pod světlem reflektoru rozsvítí.
Těžko říci, zda jsou to opravdu nečistoty ve vznosu, může se jednat klidně i o bublinky,  pod světlem reflektoru se chovají stejně. Nijak zvlášť bych to neřešil, k opticky výraznému úbytku by jste se dostal asi jen s pískovou filtrací, kterou chápu jako mechanicky jednu z nejúčinnějších možných.
S tím souvisí i ten Váš první dotaz - ten filtr, co máte, je velmi podobný Pondopressu 15000. Ten jde doplnit dalšími filtračními medii, uvnitř nádoby je ještě spousta místa. Tím by se Vám mohlo podařit zlepšit funkci filtru, bez nákupu dalšího zařízení.

         
host - 123.17 (?), 20.8.2010 10:52

Díky za info. Stávající filtraci jsem už doplnil do plna siporaxem. Sice jsem pak sledoval ve fóru, že jeho účinek není zas tak moc super, ale já jsem spokojen. Tak čistou vodu (tedy na pohled, bez měření) jsem dříve neměl - mám tam nově dva jesetery, ve dne jsou u dna, dříve jsem měl co dělat, abych je viděl, teď úplně krásně.

Při čištění jsem zjistil, že původní plastová náplň - ježci - jsou celkem čistí, ale siporax byl potažen hnědou látkou (doufám, že bakterie a pod). Tak snad nějak funguje.

            
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 20.8.2010 11:00

Siporax není co se mechanického čištění příliš efektivní medium. Biologicky na tom bude určitě lépe než plastoví ježci,  my ho v našich testech porovnávali s filtrační houbou, a tam to byla  +- plichta.
Té hnědé látce na Siporaxu můžete říkat biofilm, biomasa, zkrátka různě. Určitě ale není na škodu filtračnímu procesu. K dosažení čisté vody blahopřeju, jestli mohu radit, tak nic neměřte. Pokud se Vám voda líbí, sám ji hodnotíte jako čistou, tak zkrátka není důvod :)

               
host - 91.67 (?), 28.8.2010 17:24

Zdravim, Vas prispevek je pro mne velmi inspirativni, protoze mam skoro stejny problem,. jen nespletl jste se na zacatku o jednu nulu o mnozstvi vody?? Hezky den Vlada Plzen

                  
host - 232.98 (?), 28.8.2010 21:09

Nespletl - bohužel. Původní záměr byl: malé jezírko, cca 2 500 litrů.  Velikost hladiny je cca 3 x 1,5 m, to je maximum mezi břehy, kde je ale jen trochu vody a mělká zóna na kytky. Hluboké je nejvíce 1 metr, ale hluboká zóna je jen malá, necelé 2 x 1 metr nahoře, dole tak odhaden 0,5 m x1,5 m. Takže celkově to pak vychází na těch 1 800 l.

Filtr je na tak malé jezírko, aspoň doufám, dostatečně dimenzován, mám tam cca 12 malých rybek a zatím je voda hodně čistá.

O přídavném filtru jsem uvažoval jen v teoretické rovině, nebo např. když očistím řasu na fólii, aby se to rychle zase vyčistilo. Nicméně dneska ani tu řasu už nestírám, je jen na fólii tenký povlak, nemá to smysl, stejně se tam zase vytvoří. Jinak tam není, takže je to zatím OK a doufám, že to tak zůstane.

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 30.8.2010 8:48

Tenký povlak na folii budete mít vždycky, nemá smysl se s tím nějak zvlášť zabývat

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika