Nejlepší býložravé ryby



host - 58.113 (?)
2.6.2012 9:57

Žádná býložravá ryba ti vláknité řasy nikdy žrát nebude - tedy dokud v té nádrži bude k sežrání i něco jiného.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 231.246 (?), 1.6.2012 22:30, zobrazeno: 17682x

Zdravim. Mám takový problém, chtěl bych vysadit nějaké ryby do obecní nádrže, ve které pramení potok. Voda je tam po cely rok celkem studená a tekoucí. Ale i tak se tam v lete tvoří strašně moc dlouhé vlaknité řasy. A tak bych se chtěl zeptat jaké nejlepší ryby bylo nasadit do teto nadrže na likvidaci teto řasy???

Nadrž je celkem velka, odhadem 40000l. Do teto nadrže počítam se pstruhy, jeseny, perlíny a možná pár karasu na okrasu pro deti.

Na tu řasu me jedine napadá amur nebo ostroretka... cca 10 amuru a 20 ostroretek, co myslíte? Díky.

   
host - 58.113 (?), 2.6.2012 9:57

Žádná býložravá ryba ti vláknité řasy nikdy žrát nebude - tedy dokud v té nádrži bude k sežrání i něco jiného.

   
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 247.249 (?), 2.6.2012 15:14

Jedna z "nejbýložravějších" ryb v rybnících, jezerech bývá amur. Ale jestli bude žrát vláknitou řasu, pokud nebude nic jiného, těžko říci. Ale myslím si, že asi bude. Osotroretky mám v jezírku, ale řasu určitě nežerou. Je fakt, že mají dost žrádla od kaprů.

P.S. tu kubaturu jste se zřejmě seknul, 40m3 je takové zahradní jezírko...

      
host - 137.170 (?), 2.6.2012 20:27

Myslím si, že je to hloupost. Ale není nebezpečná. A je daná nevěděním. Obecní nádrží se nejčastěji myslí nádrž požární, pevně ohražená, většinou betonovými stěnami se zemitým dnem. Při 40 m³ by mohla být plocha cca 50 m² vodní plochy (taky víc nebo míň). Hektar (10000 m²) průměrného - dobrého rybníka vyprodukuje cca 100 kg kaprů za rok z přirozené potravy. To znamená, že tam bude celkem spokojeně žít 100 - 150 kapříků nad 1 kg váhy. To je jeden kapr tak na 75 m² Když budou krmeni, tak jich může být víc. Kapr, zvláště šupinatý, je velmi odolná ryba. Není náročný na kyslík, ale je teplomilný. Amur ještě víc. Představa, že se bude 10 amurů, třeba 0,5 kg/kus, ládovat žabím vlasem (vláknitá řasa) v pramenité, studniční vodě (studená s nedostatkem kyslíku), je úsměvná. Taky štika je odolná a přizpůsobivá ryba. Mimo rybek umí lovit i žížaly, žáby, myši a ptáky. Čili, pokud přežije, postará se o sebe. Ostroretka je říční ryba docela náročná na prostředí. Pstruh a karas společně. Opravdu? Typičtí zástupci fauny vzájemně nejvzdálenějších typů našich vod. Něco jako protěž a meloun na jednom záhonku. Ale proč né? Kdo neuvidí, neuvěří.

Vláknité řasy omezuje biologický zákal vody. Začněte cca třemi šupináči, kterým dáte kousek chleba, štičkou a přihoďte pár plotic. Časem uvidíte. JG

         
host - 231.246 (?), 3.6.2012 13:53

Je dost možné, že je nadrž vetší, byl to jen muj odhad. Jinak abych to uvedl na pravou míru. Tato nadrž se nachází uprosted vesnice. Pred nekolika desítkami let byla domovem spousty pstruhu, ale jak šel cas, lidé si tuto nadrž pletli se smetištěm.:-/ takže ryb pomalu ubylavo, az nezbyla žádna. Pred pár lety se ale nadrž nechala vycistit a navezlo se na dno asi metr štěrku. takže ted je tam vyska vody cca 60 cm. Nadrž se nachází hned u detského hriste. A ted tu nadrž chceme nejak zarybnit. Počítame urcite se pstruhy. Toho karase jsem uvedl jen proto, že preci jen deti mají rady barvicky, tak pár karasu na oživení myslim neuskodí. Samozrejme amura bych tam normálne nedaval, ale nenapdla me jiná lepší moznost jak nejak alespon trosku zredukovat tu rasu. Chemie nema cenu a z mechanického odstanovaní bychom se asi zblaznili.:-/ Jakub

            
host - 222.107 (?), 3.6.2012 23:11

Výška vody  cca60cm a to tam chcete dát  ryby celoročně?

               
host - 231.246 (?), 3.6.2012 23:15

Ano, jelikož je to prameniste, tak voda nikdy nezamrzne... Jinak ta hloubka je mezí 60 - 80 cm.

                  
host - 137.170 (?), 4.6.2012 9:02

Dobrý den.
Když je nádrž a její obsádka vyzkoušená, tak to je jiné. Kyslík vyhovoval i pstruhům. Prostě navážete na předchozí dobré zkušenosti. Uvažte ale zmenšení kubatury a asi i krmení. Granule můžou zapadat do hrubého štěrku a rozkladem působit problémy. Byla by dobrá nějaká ryba, čistič, která by zbytky krmení sbírala. Myslím nejspíš šupináč. Z ročků duháka, vysazených na jaře, bývají do podzimu krásné ryby. Předpokládám na jídlo. Červený jesen je pěkná a vděčná okrasná ryba. Menší se neschovává a pořád šmejdí u hladiny.
Řasa signalizuje minerální živiny ve vodě. Tedy více fosforu. Jde o nalezení rovnováhy v nádrži. Neuvažujete o odčerpávání živin rostlinami? Výkonný je žlutý kosatec a je i pěkný. Trs leknínu je také pěkný, ale má rád teplo. Rostlin do břehu i do vody je hodně. Můžou být i v koších a na podstavcích. Rostliny chtějí údržbu, ale nádrž se skupinou udržovaných rostlin (raději méně), bývá pěkná.
Jinak mi připadá, že je docela škoda, když je mimořádně funkční nádrž (spousty pstruhů),  zavezena ze 2/3 60 m³ makadamu, jen proto, že do ní někdo hodil kostru z kola, ojetou pneumatiku a kluci holkám starý kočárek. Pokročilé čištění. JG

                     
host - 231.246 (?), 4.6.2012 13:28

Musim s vami nejen než souhlasit.;-) To zavezení me také mrzí, ale co zmuže jeden občan proti starostovi... S rostlinami počítám, už mám připravený orobinec z místího rybníka, zevar vzpřímený, vrbina kytkokveta a pomnenku bahenní. O leknínu také uvazuji, ale presne jak ríkate, má rad teplou a stojatou vodu...  Na zkoušku ho ale zkusim, maximalne bude mít malé listy a bude malo kvest, uvidíme.:-) A na to dno byste dal tedy co? nejakého kapra nebo lína? S temi psrtuhy to udelame jak ríkate, koupíme menší kousky a na podzim zkusíme vylov.:-) S jeseni a perlíny na doplnení barev pocítame. Moc dekuji za rekace. Jakub

                     
host - 137.170 (?), 4.6.2012 21:11

Dobrý den.
Z rostlin jsem psal leknín a kosatec a myslel jsem je spíše jako příklad jejich vlastností. Čili nějakou rostlinu, která by na cca 2-3m² hladiny tvořila kryt, úkryt před sluncem. Může být třeba stulík. Chladnější voda by možná u leknínu byla opravdu výhodou. Tvořil by menší růžici a mohly by být dva, i různé barvy. Kosatec zase jako vyšší solitéru u břehu. Obojí bývá pěkné, dostupné, má „výkon“ v přijmu živin, není náročné a jde snadno odstranit. U těch pobřežních je samozřejmě mnohem víc možností, a taky se každému můžou líbit jiné rostliny, a taky co je k mání. Uvážit vlastnosti, ošetřování a rozrůstání. Ručně čistit zarostlý rybník (třeba orobincem), není zrovna nic moc. Čerpat z vody živiny může i nějaká vrba, kořeny do vody prorostou. Záleží na tom, co Vám a ostatním bude vyhovovat.
Perlína jsem Vám vynechal. Nějak jsem ho přeskočil. Perlín je taky krásná ryba. A taky je rád u hladiny, dostupný, vděčný a odolný. A býložravý (čas od času ta zvířata ale tyhle kategorie neberou úplně vážně). Na zbytky kapr šupináč. Dostupný, odolný, žravý a taky se rád předvádí u hladiny (když nemá důvod se bát). Lín žije skrytě. Je mnohem šetrnější ke dnu a vegetaci.
Řasu podporuje prosvětlení vodního sloupce. Třeba by šlo nějaký kousek dna prohloubit na metr (při vypuštění po volbách, štěrk se přeci hodí). Je už teplo, tak sázet a dát dobrý pozor při převozu pstruhů. JG

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Řezání zahrandních obrubníků1:13
Bojler Ariston - anoda30.3.2025
Bojler Ariston - anoda28.3.2025
Ventilátor na krbová kamna27.3.2025
Řezání zahrandních obrubníků10.3.2025
Řezání zahrandních obrubníků8.3.2025
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2025
DŮMACHALUPA.cz
statistika