Koncentrovaný dusík v jazierku



host - 207.158 (?)
29.4.2009 13:23

já bych prostě nepěstoval lekníny, když chci mít rybky, ono žabníky, orobince atd... jsou přece taky krásné, ne?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 232.2 (?), 29.4.2009 9:33, zobrazeno: 5791x

Dobrý deň,

pravidelne navštevujem toto forum a čerpám z neho veľa užitočných informácií.

Preto by som chcela využiť túto cestu a poprosiť o radu:

Ako mi poradili, zasadila som nové korene lekien do čistého kravskéro rok odležaného hnoja a navrch som pridala trochu rašeliny s kamienkami.

Žiaľ voda sa hneď zafarbila na hnedo - stmavla. Je to tam len pár dní, rybky zatiaľ neprejavujú ujmu. Voda je ináč dosť priezračná, len tá hnedá farba. Keď ju naberiem do skleneného pohára je žltá. Neviem, či ju radšej vymeniť, alebo počkať, ako sa to vyvinie.

Jazierko máme od minulého roka, takže ešte nemám veľa skúseností.

Budem vďačná za každú radu.

Mária

   
host - 47.182 (?), 29.4.2009 9:38

žlutá barva většinou napovídá větší koncentraci dusičnanů/dusitanů (teď nevím kterých) každopádně pomoct by mohlo přerušení krmení... použití zeolitu ve filtraci, hmmm biologická filtrace a samozřejmě rostliny... jen už je prosím nesázejte do hnoje...

Normálně se rostliny, které to nevyžadují (jako lekníny) vysazují pouze do kačírku či podobného materiálu a to proto, že pak jsou nuceny čerpat živiny přímo z vody a ne z hnoje.

      
host - 47.182 (?), 29.4.2009 9:40

ještě jednu maličkost, doporučuji si pořídit testovací sadu..a ihned ty kritické látky změřit tj. dusičnany/dusitany/ammoniak

         
host - 47.182 (?), 29.4.2009 9:41

Dnes mi to pomaleji myslí, ale můžete taky zkusit vyměnit vodu po částech, teď co nejdříve takových 50% a pár dní měňte asi 10% to by mohlo problém vyřešit... alespoň částečně...

            
host - 232.2 (?), 29.4.2009 10:21

Ďakujem za radu,

musím si kúpiť testovaciu sadu na vodu a potom sa ozvem. Ja som hlavne chcela vedieť, či tú vodu meniť alebo nie.

Mária

               
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 29.4.2009 11:13

Leknín se sází do takhle živného subtstrátu - vy jse použila kravský hnůj, dává se třeba i mletá rohovina -  jen je třeba ji zkusti nějak podržet u kořenů leknínu tak, aby příliš nelouhovala do vody. K tomu se používá jíl, který Vám výplachu do vody z čáasti dovede zabránit. Leníny Vám s velkou pravděpodobností krásně pokvetou - s kvalitou vody to bude možná trochu horší. Pokud Vám ten hnůj bude dál louhovat do vody, nepomohou ani částečné opakované výměny vody

                  
host - 232.2 (?), 29.4.2009 12:26

Tak čo by ste doporučovali urobiť?

Vymeniť vodu alebo ešte počkať, ako sa to vyvinie?

Alebo vybrať lekná a presadiť ich do ináč pripraveného substrátu? No to by sa musela zároveň aj vymeniť voda.

                     
host - 207.158 (?), 29.4.2009 13:23

já bych prostě nepěstoval lekníny, když chci mít rybky, ono žabníky, orobince atd... jsou přece taky krásné, ne?

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 29.4.2009 14:17

Pokud by jste chtěli mít pěkné lekníny, je třeba je nahnojit a zabránit louhování živného substrátu do vody.  Pokud Vás zajímá spíše průzračná voda, zasaďte je do prostého kačírku - asi nebudou tak bohatě růst a kvést, zase ale nechtěně neobohatíte vodu o látky, které Vám zprostředkovaně způsobí kalnou vodu.

                     
exn - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 38.65 (?), 29.4.2009 18:01

Obávám se, že lekníny bez zeminy a nějaké výživy jen tak v kačírku prostě neporostou. Vemte si jen velikost listů, pokud chcete, aby přežily, bez zeminy se neobejdou. Já to řeším tak, že je dávám do plastového neděrovaného kbelíku, do kterého dám zeminu pro vodní rostliny (rašelina, písek, nějaký jíl...) do cca 2/3 výšky, přidám jednou ročně tyčinkové hnojivo (postupně se uvolňuje) a zbytek zasypu kačírkem. Normálně bych lekníny v jezírku neměl, ale nemám jej bohužel moc ve stínu a v tomto směru jsou lekníny dost důležité.

V poslední době jsem skoro všechny rostliny vyházel z květináčů, kde měly trochu zeminy) a dal je jen do kačírku. Mám pocit, že jim to vůbec, ale vůbec nesvědčí. Tímto způsobem by prosperovaly zřejmě jen při systému filtrace, kdy pod kačírkem rostlin je nasávání vody pro filtr, které potřebné živiny z vody ke kytkám přivede. Já to takhle řešené nemám a rostliny víceméně strádají.  Pokud by byl zájem, tak na konkurenčním fóru jsou i názorné fotky od kolegyně, která to má moc hezky vyřešené.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika