No právě že opuka ze současných lomů se dostane na běžné ovzduší a její degradace je většinou velmi rychlá, zatímco neustále omílané kameny ve velmi mělké vrstvě půdy a potůčků jsou prostředím velmi "zocelené". Např.po průchodu rodinky divočáků v tomto prostředí nestačíte kameny ani vysbírat.
Naši předkové z opuky stavěli leccos a to hlavně z důvodu místní dostupnosti v oblastech kde kopnete do země a máte zadarmo kámen.Většinou šlo o vysbírávání těchto kamenů z políček při orbě a vlastně jakékoliv práci s takovou zeminou.Jsou oblasti, kde nevykopete při hloubení jámy téměř žádnou zeminu ale hromadu opukového kamení. Kvalitní opuka z kvalitních lomů už dnes asi neexistuje, takové lomy byly maličké a již neexistují, nebo jsou v soukromých rukou po restitucích a majitelé s nimi nepracují.
Jakákoliv impregnace našimi předky je samozřejmě nesmysl, největší frajeřina jsou takové zídky a stavby "nasucho",tady bez použití jakékoliv malty. Proti extrémnímu působení vody se ploty zvrchu pokryly opukovými deskami(většími plochými kameny) aby voda stékala a bylo hotovo. Na ně je možno zasadit do trochy zeminy různé rozchodníky..apod. Osobně vlastním opravdu cca 2OO let starou studnu, drolí se pouze kameny, které byly v dotyku s betonovým poklopem na úrovni terénu, jinak nic -nic v dotyku s vodou ani na vzduchu.
Pro usměrnění proudící vody bych ale opuku taky nepoužil.
Umění našich předků skládat na pohled hezky opuku je fakt obdivuhodné, umí to dnes málokdo. Většina lidí totiž použije málo kamene a hodně malty. Viděl jsem to ale skládat např.najmuté pracanty z Ukrajiny a musím uznat, že jim to šlo.