Jak vylepšit špatnou filtraci jezírka?



Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?)
9.4.2011 17:27

Mohl by jste sem umístit nákres, jak máte ve stávajícím jezírku zapojeno potrubí, čerpadlo atd. Není třeba technický výkres, jen náčrt :)  Namalujte jezírko v řezu, popiště prosím více nějak Vaše mělké zony, pokud máte nějaké čerpadlo(a), uveďte prosím jejich výkon, případěn další paramerty technolgie, která v nádrži je.

Pokud máte ryby, tak jaké, a kolik

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 195.231 (?), 9.4.2011 16:08, zobrazeno: 37905x

Jsme si před 2 roky nechali zřídit jezírko cca 100 m3 vody, od jedné firmy + nám doporučila zahradníka na osázení vodními rostlinami, se kterým spolupracuje a jak jinak, oboje je úplně špatně. Největší chybou bylo šetření na filtraci - máme jenom válec, ve kterém je polyetherová pěna s kalibrovanou strukturou buněk, za kterou je přepážka s otvory a ve druhé komoře je čerpadlo a to je vše (viz foto), samozřejmě že to nestačí, dále není jiná možnost, než před čištěním do jímky vlést po krk (být obklopen kalem, pakomáry, vodoměrkami a podobnými breberami je strašně příjemná věc) a ucpat přívod vody ze spodní guly a až potom odčerpat vodu a kaly přineseným kalovým čerpadlem (spodní výpust je pouze naším snem). Zahradník tvrdil, že bedýnky s kačírkem postačí a kosatce prorostou bedýnkami a kořeny budou čistit vodu. Prosím pisatele, aby dle fotek poradili, jak by se vypořádali s řasami na stěnách, průzračností vody, malým výkonem filtrace a jak lépe dostat kal ke spodní gule z celého dna jezírka. Nyní je na jezírko žalostný pohled a určitě souhlasíte, že přidávat další okruh od výrobce za 40 000 je drahá záležitost a navíc už není kam takto velkou jímku umístit. A čistou vodu všem také závidím, nám se vždy zakalí viz foto a i když je čistá, tak je zakalená celé léto. Koukám že jsem se docela rozepsal a nedostal se k věci. Chtěl bych všechny poprosit, jestli by jste mohli prosím jaké filtrace domácí výroby použíte vy a přiložit samozřejmě i foto, sdělit velikost jezírka, eventuelně připojit foto jezírka a nějaké bližší info o Vaší filtraci a čerpadlu. Foto je ze dne 9/4 2011. Všem reagijícím děkuji a těším se na diskutování. V případě že jste z jižních čech a chtěli byste se pochlubit svým jezírkem a nebo vlastními jezírky, můžeme Vás navštívit... :-)

pohled na jezírko
pohled na jezírko
   
host - 195.231 (?), 9.4.2011 16:09

ještě připojuji foto filtrace


      
host - 195.231 (?), 9.4.2011 16:11

a ještě bedničková čistící zóna


         
Jarda Slatinany - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (275) - 209.88 (?), 9.4.2011 17:09

Zdravím na jih.
Neviděl jsem nikde vyústění vody z filtrace do jezírka. Nebo je to ten kopeček kamení na vnějším oblouku jezírka a v něm je nějaká kaskáda?
Co zarybnění, jaké je dno, UV lampa, vzduchování...
Já mám jezírko třetinové a nejsem profík, ale něco bych poradil.
Žádné jezírko není bezúdržbové, natož pak velké a zřejmě koupací. Je nutné ho pravidelně odkalovat nějakým vysavačem, vodu sytit kyslíkem, případně ozonem, uvlampa bývá samozřejmostí a nějaká ta jezírková chemie také.
Jestli jste už neměli na filtraci adekvátní velikosti Vašeho jezírka, tak byste mohli začít alespoň silným vzduchováním. Kyslík ve vodě dost pomáhá. Na dlouhou řasu na stěnách bych aplikoval Algae Away, nebo něco podobného a pořiďte si několik rybiček, které budou aktivnější v likvidaci larev komárů. Do koupacího jezírka je asi nejlepší Slunečnice pestrá. Ta sežere všechno, i svoje neopatrné děti.Já používám kořenovou filtraci a kombinuju to s častým odkalováním. Tu kořenovku plánuju asi jednou za 2 až 3 roky vybrat a vyčistit.

            
host - 195.231 (?), 9.4.2011 17:47

Dobrý den, díky za reakci.

Ano, vyústění je na vodopádu (zmínění kopice kamení) a nebo hadicí pod molem (hadici letos při čištění prodloužíme do té bedničkové části a zasypeme kačírkem a nasázíme více rostlin do kačírku a uděláme kořenovou filtraci). Zarybnění cca 50 ks (zlatý jesen, karasi, 2x koi a ony zmíněné slunečnice pestré). UV není, ale pokud si na rodinné radě prosadím druhý okruh, tak si prosadím i UV lampu, důvody že bude mrtvá voda už neobstojí. Vzduchování jedině při používání vodopádu, jinak nic. O Algae Away jsem tu četl v osttaních diskuzích, je to při mé velikosti 3000 kč ročně, což není málo, ale vše něco stojí, no.

   
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 73.81 (?), 9.4.2011 17:27

Mohl by jste sem umístit nákres, jak máte ve stávajícím jezírku zapojeno potrubí, čerpadlo atd. Není třeba technický výkres, jen náčrt :)  Namalujte jezírko v řezu, popiště prosím více nějak Vaše mělké zony, pokud máte nějaké čerpadlo(a), uveďte prosím jejich výkon, případěn další paramerty technolgie, která v nádrži je.

Pokud máte ryby, tak jaké, a kolik

      
host - 195.231 (?), 9.4.2011 18:03

Také Vám děkuji za reakci.

Připojuji obrázek který jsem našel na stránkách výrobce. Jediný rozdíl je, že ten molitan je na druhé straně přepážky. Mělká zona viz foto, jenom místo bedniček přijde kačírek a rostliny zasázené do kačírku a do této části půjde voda z filtrace. zarybnění a další info viz předchozí můj příspěvek. Jiné technologie nejsou, bohužel a čerpadlo nevím, ale docela silné.


         
benistr - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 195.153 (?), 9.4.2011 18:15
  • Dovolím si nesouhlasit s Jardou že čím větší je jezírko tím větší peči potřebuje tak to není právě naopak.
  • UV lampa neznamená mrtvou vodu jen zbavuje některých nežádoucích částí.
  • Pro takhle velké jezírko by byla určitě vhodná nějaká komorová filtrace o objemu cca 6m3 jelikož nemáte moc ryb.
  • Osobně letos ruším kořenovku nepřijde mit o tak úžasný systém filtrace jak někteří uvádějí hlavně údržba pokud máte filtr s odkalování jednou za čas vypustíte jednotlivé komory dle potřeby a máte pokoj, nedokážu si nějak představit čisti i je 3m3 kořenovou filtraci
            
host - 195.231 (?), 9.4.2011 18:23

6m3 je dost a je pravda, že nám i nabízeli podobnou kubaturu, jenže když si řekli 80 000, tak nám naskákala husí kůže, protože to bylo dražší než zbytek jezírka. Také jsem bojoval za UV, ale pani domácí řekle NE a tečka a ušetřili jsme 3000kč. A mohl byste doplnit nějaké foto Vaší kořenové filtrace? děkuji, chosefe@centrum.cz

               
benistr - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 195.153 (?), 9.4.2011 19:32

V současnoti je moje kořenovka cca 1,5m3 jezírko 15m3, jezírko budu zvětšovat na 30-35m3 víc mi bohužel plocha na které je nedovolí, kořenovku zruším, mimochodem jsem jí dělal přesně ze stejných důvodů jako Vy, finance za filtraci, ale dnes už vím že to byla hloupost, mé jezírko není koupací ale okrasné s osádkou ryb cca 10x karas, 10x koi a voda je čistá jako křiťál, kořenovku ruším právě kvuli její naprosto nevyhovující údržbě.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika