Impregnace lávky přes jezírko



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317) - 85.27 (?)
17.7.2008 10:54

Historická popularita zelené a modré skalice spočívala při jinak omezené nabídce v jejich dostupnosti a nízké ceně. Dřevo se máčelo v neželezných sudech s roztokem i několik dní.  Jistěže, strovnání účinnosti s Baufanem či Lignofixem je nemožné, ovšem málokdo jej obětuje tolik, aby do něj kůly namočil celé, i když se ředí 1:9.  A nátěr není totéž co namočení, zejména co se průniku do trhlin týče. Dnes již ale ani modrá skalice není nijak levná, takže bych ji nebral.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

      
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 15.7.2008 10:37

Není to dobrý nápad, zelená skalice je malé prokletí, používá se v relativně vysokých koncentracích, aby vůbec fungovala.

Jan perlička na okraj, při expertýzách části výpěstků "ekologického " zemědělství ve Spolkové republice Německo byl opakoveně prokázán vysoce nadlimitní výskyt   solí mědi -  zemědělci je používali jak o život, protože je to jediná  "povolená" chemie. 

Měď se za určitých okolností dokáže v organismu kumulovat a dělat zde nepěknou paseku.

PS. Add hodnocení potravin  -nakonec byly  nejčistšími výpěstky potraviny z rekombinantních rostlin :-)))

         
host - 121.238 (?), 15.7.2008 11:37

co ma zelena skalica spolocne s medou?... ste chemik?

Juro

            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317) - 85.27 (?), 15.7.2008 15:32

Šlo zřejmě o záměnu zelené skalice za modrou. 
   Teoretický přehled chemikálií je skutečně široký. Každé dřevo ležící horizontálně a vystavené povětrnosti ale vykazuje poměrně krátkou životnost. Nedělejte si iluzi, že krycí nátěr takové dřevo uzavře. Prohlédněte si kulatinu po roce a zkuste najít kousek bez prasklin. Ani nejúčinnější penetrující nátěr (mimo tlakové) nepronikne hlouběji než pár milimetrů. Z vodorovných profilů nemá možnost voda odtéci, mráz a slunce pak udělají své. Delší trvanlivost má dřevo (lépe řezivo) šikmo uložené, z něhož voda může odtékat, nejlépe po směru vláken.

               
host - 165.50 (?), 16.7.2008 14:54

Budu řešit za nedlouho stejný problém, mlže tu někdo jasně říci SKALICE

ANO x NE

Pokud Ano tak Modrá nebo Zelená???

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317) - 100.5 (?), 16.7.2008 16:59

Nevím jestli jasně, jen osobní názor:
Myslím, že skalice (obě) jsou co do účinnosti výrazně překonané.
Pokud bych stavěl dřevěný mostek, volil bych (bez patentu na správnost) takto:
Místo hranolů podélně rozříznutou půlkulatinu. Silnější profil řezem dolů, slabší, pokud by se prohýbal,  tak na kant. Materiál modřín nebo bor. Krátké šprušle z lichoběžníkových či trojúhelníkových profilů základnou dolů. Materiál dub. Vyvarovat se vodorovných ploch a plošných spojů dřevo na dřevo - obojí drží vlhko.
Nátěr - pokud vůbec - jakákoli impregnace netvořící film na povrchu (kvůli snazší obnově)

                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 17.7.2008 9:31

zelená skalice rozhodně NE!  (Já bych pro tuto aplikaci nepoužil ani modrou skalici, na trhu jsou určitě účinnější napouštědla na bázi např. triazolů)

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317) - 85.27 (?), 17.7.2008 10:54

Historická popularita zelené a modré skalice spočívala při jinak omezené nabídce v jejich dostupnosti a nízké ceně. Dřevo se máčelo v neželezných sudech s roztokem i několik dní.  Jistěže, strovnání účinnosti s Baufanem či Lignofixem je nemožné, ovšem málokdo jej obětuje tolik, aby do něj kůly namočil celé, i když se ředí 1:9.  A nátěr není totéž co namočení, zejména co se průniku do trhlin týče. Dnes již ale ani modrá skalice není nijak levná, takže bych ji nebral.

                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 18.7.2008 10:19

S dubem bych byl opatrný, často vydrží podstatně méně než borovice

Ještě několik poznámek- pokud zvolíte vhodnou a k tomu určenou základní penetraci, vyschlé dřevo a materiál opakovaně natíráte, nebo, jak jste správně napsal dokonce máčíte (například ve "vaně " vyrobené z podélně říznuté plastové kanalizační trubky) dá se i v amatérských podmínkách dosáhnout  "hloubkové" penetrace.

Pokud dále použijete na vyschlý a již připravený materiál vhodný základní lak, či email, dojde skutečně k uzavření materiálu. Nic není dokonalé, ale životnost je  pak velmi zajímavá a mnohonásobná ve srovnání s běžně ošetřeným materiálem. Souhlasím s Vámi samozřejmě, že volba materiálu, jak pos tránce druhu, takl i kvality dřeva hraje svoji významnou roli. Stejně tak jako volba spojovacího materiálu.

Úmyslně nepíši o podtlakové penetraci, která je sice pro nějakého fandu realizovatelná, ale relativně nesnadná, stejně jako podtlakové nasycení materiálu epoxydem, nebo polyuretanovým lakem.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18317) - 85.27 (?), 18.7.2008 13:19

Nemám odborného vzdělání přes nátěrové hmoty, máte nepochybně pravdu,  ostatně v chemické problematice jste doma . Vycházím pouze z toho, co jsem odpozoroval.
1. Během roku vlivem vzdušné vlhkosti a teploty dřevo venku pracuje a mění svou velikost - moje stará stoletá zahradní vrátka v zimě drhnou a v létě západka propadává. Nevím, jestli každá penetrace těmto změnám vlivem povětrnosti zabrání a jestli jsou povrchové nátěry natolik elastické, aby dokázaly změny tvaru kopírovat.
2. Důležitější, než charakter nátěru mi přijde zabránit stagnaci vody na dřevě. Vídáme střechy starých chalup kryté štípanými borovými šindely bez jakékoli impregnace a vydrží řadu desetiletí. Na druhé straně jsem pozoroval nově postavený dřevěný parket pro vesnickou zábavu v parku - přes intenzivní péči vydržel sotva pár let.
3. S dubem máte možná pravdu. Pod vodou vydrží dubové piloty několik století - viz Karlův most nebo Benátky, na vzduchu už to není tak jednoznačné.  Borovice je překvapivě trvanlivá - je to pryskyřičné dřevo. Když mi  před 3 lety známý ajznboňák vybíral použité pražce - dělají se právě dubové a borové, radil dub, vydrží prý 2x déle. Nechci srovnávat, dřevo pražců je tlakově impregnované, to je něco jiného. Dub na mostových příčkách jsem volil též pro větší mechanickou odolnost.
4. Vůbec nejhorším prostředím pro dřevo je styk s půdou. Dochází ke kombinaci vlivů vlhka, tepla, slunce mrazu, vzduchu, hmyzu a mikroorganizmů. Pokud není zajištěno, aby např. mostek nebo kůly byly ukotveny v betonových patkách nebo alespoň v kačírku, je jakákoli ochrana dřeva nad zemí podle mě zbytečná, dřevo beztak uhnije v místě kontaktu se zemí, impregnované jen o něco později.

                     
host - 121.238 (?), 18.7.2008 14:26

Minule ukazovali v chalupa je hra ako izolovat drevo od dlazby. Medzi drevennu latu a kamennu ci keramicku dlazbu dali pas polyuretanovej peny. Bolo to kvoli tomu aby nebol kontakt dreva s dlazbou,...tazko povedat, ci toto vydrzi. Ja by som sa o lavicku az tak nebal. Dolezita je izolacia od zeme. Mozno male betonove patky, na ktore sa lavicka uchyti a miesto kvoli estetickej stranke obsypat kamienkami. Zabezpecit dobry odtok vody z lavicky a najma zo spoja. Vacsinou drevo podlieha rozkladom ak je trvalo vrhke a mokre a nevetrane. Ak ma priestor na vysusenie, malo by vydrzat viac. Drevo znicia mikroorganizmy, co za dazda neprebieha. Po dazdi musi vyschnut. Ale ak je mokre mesiace, je to horsie. Impregnacia mu urcite pomoze. Napriklad finsky impregnacny nater na vonkajsie drevo, ktore sme pouzivali na dome... Nejake stare dosky (odpad) prezili dazde a blato lepsie ako tie co boli v zaprasenej garazi. Co sa tyka toho, ze drevo pracuje, s tym sa neda nic robit. Problem dilatacie u dvierok je jasny, tie musia presne pasovat... ale u lavicky ak nejde o "most cez Balaton" by som sa toho nebal. Este jeden dobry typ. vela zahradkarsiev a centier ma jazierka aj s lavickami. Mozno by bolo dobre dat rec s majitelmi. Kupit nejake rastlinky, radi poradia.Juro

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Řezání zahrandních obrubníků11:11
Řezání zahrandních obrubníků3.4.2025
Bojler Ariston - anoda30.3.2025
Bojler Ariston - anoda28.3.2025
Ventilátor na krbová kamna27.3.2025
Řezání zahrandních obrubníků10.3.2025
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2025
DŮMACHALUPA.cz
statistika