Dotaz pro chovatele koi



HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?)
30.7.2009 19:34

No je a není, u těch 2+ neuvidíte žádný vývoj zbarvení, přijdete časem na to, že to je jedna z těch nejzajímavějších věcí na celém chovu, další věc pak je to, že ryby ve věku 2 a více let jsou trochu dražší.

Přesto jsou jisté způsoby jak poznat rybu, která svoje červené zbarvení neztratí. První je, červená část by měla být vždy s kvalitní konturou, "skvrna" by měla být dobře vykreslená. Může se ale stát i to, že koupíte kapříka, který skvrny dobře ohraničené nemá a pod nimi prosvítají nové méně orámované a takové jen lehce narůžovělé, to znamená, že se tam vyvíjí nové červené skvrny. Jinak většinou pokud červené skvrny na koi zmizí obvykle se nevrátí, ale ani to není nemožné.

Tohle ale neplatí o sumi, tedy černých skvrnách, ty se naopak mohou vyvíjet během celého života kapříka, a vyvíjet se na nových místech.

K tomu aby jste dokázal vybrat malého kapříka s opravdovým potenciálem jsou rozhodně potřeba roky zkušeností a určitě si nevyčítejte, že se to sem tam nepodaří, z vlastní zkušenosti mohu říct, že rybky, které se tak úplně nepovedlo vybrat bývají nakonec nejoblíbenější (subjektivně) pro svou výjimečnost a někdy zajímavou osobnost...

Já například mám v jezírku Ochibu, která se postupně mění na... řekněme shiro utsuri... kde vzala bílou netuším :-).

Ještě maličkost, pro některé varianty koi je vhodnější měkká a pro některé naopak tvrdá voda, pokud se dobře pamatuji, kapříci kteří mají červené skvrny patří do skupiny, která by se měla chovat ve vodě měkké (pro nejlepší rozvoj barev) a například Asagi jsou tuším vhodnější do tvrdé vody. Není to ale podmínkou. Zmiňuji to celé hlavně proto, že ono zmizení té červené mohlo být i tím, že se kapříkovi úplně nelíbila tvrdost vody... ale s tím moc nenaděláte.

 

Hezký den,

INF.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

bobr470 - (7) - 216.102 (?), 30.7.2009 12:35, zobrazeno: 3029x

Druhým rokem mám koi kapry. Letos jsem přikoupil 2 kohaku import z japonska. Jedná se o roční ryby v době koupě cca 10cm. Jednomu z nich se ale během asi 2 měsíců zcela ztratily červené skvrny a teď je celý bílý. Je normální, že se zbarvení může průběhu času změnit, nebo se jedná o jiný problém? Oba noví kapříci rostou stejně, druhému se zbarvení nezměnilo vůbec.

   
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 30.7.2009 14:08

někdy se hlavně u mladých rybek stává, že červená část zbarvení (beni/hi) zmizí... je to normální změna, způsobit jí může složení vody, nebo jen nějaká genetická predispozice, myslím, že se nemáte čeho bát. Pokud nemá rybka žádne jiné degenerativní změny na kůži v místech, kde byly původně červené části zbarvení.

promiňte, vedro mi dělá trochu problém s vyjadřováním :) snad mě pochopíte:)

      
bobr470 - (7) - 216.102 (?), 30.7.2009 14:33

Děkuji. Jsem rád, že to není mojí chybou. V tom případě je asi lepší kupovat kapry ve věku 2+, nebo kupovat více mladých.

         
HoldingInfinity - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (167) - 47.182 (?), 30.7.2009 19:34

No je a není, u těch 2+ neuvidíte žádný vývoj zbarvení, přijdete časem na to, že to je jedna z těch nejzajímavějších věcí na celém chovu, další věc pak je to, že ryby ve věku 2 a více let jsou trochu dražší.

Přesto jsou jisté způsoby jak poznat rybu, která svoje červené zbarvení neztratí. První je, červená část by měla být vždy s kvalitní konturou, "skvrna" by měla být dobře vykreslená. Může se ale stát i to, že koupíte kapříka, který skvrny dobře ohraničené nemá a pod nimi prosvítají nové méně orámované a takové jen lehce narůžovělé, to znamená, že se tam vyvíjí nové červené skvrny. Jinak většinou pokud červené skvrny na koi zmizí obvykle se nevrátí, ale ani to není nemožné.

Tohle ale neplatí o sumi, tedy černých skvrnách, ty se naopak mohou vyvíjet během celého života kapříka, a vyvíjet se na nových místech.

K tomu aby jste dokázal vybrat malého kapříka s opravdovým potenciálem jsou rozhodně potřeba roky zkušeností a určitě si nevyčítejte, že se to sem tam nepodaří, z vlastní zkušenosti mohu říct, že rybky, které se tak úplně nepovedlo vybrat bývají nakonec nejoblíbenější (subjektivně) pro svou výjimečnost a někdy zajímavou osobnost...

Já například mám v jezírku Ochibu, která se postupně mění na... řekněme shiro utsuri... kde vzala bílou netuším :-).

Ještě maličkost, pro některé varianty koi je vhodnější měkká a pro některé naopak tvrdá voda, pokud se dobře pamatuji, kapříci kteří mají červené skvrny patří do skupiny, která by se měla chovat ve vodě měkké (pro nejlepší rozvoj barev) a například Asagi jsou tuším vhodnější do tvrdé vody. Není to ale podmínkou. Zmiňuji to celé hlavně proto, že ono zmizení té červené mohlo být i tím, že se kapříkovi úplně nelíbila tvrdost vody... ale s tím moc nenaděláte.

 

Hezký den,

INF.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika