Doma dělané filtrace



                     
host - 160.11 (?) 
5.11.2008 14:12

Nádrž je asi na 7000 litrů, a je dlouhá 4m, filtrace by měla být podél nádrže a chceme tam mít 5, 6 nebo 7 malých koi.

  
                     
host - 187.62 (?), 5.11.2008 16:47

Raději bych být vámi za prvé snížil ten počet, pokud budete mít 7 koi, tak ve chvíli kdy vyrostou, se s některými budete muset rozloučit (a to loučení je těžké)

za druhé, při budování filtrace počítejte s tím, že Koi rostou dost rychle a velký Koi samozřejmě nadělá více nepořádku než malý :)

                     
host - 160.11 (?), 5.11.2008 18:07

Jaké je tedy východisko? Menší počet koi? Filtr by měl vypadat tak, že komory (v)50x(š)30, budou naplněny až po okraj molitanem nebo houbičkami, zeolitem, každým rokem novým a biobloky a na konec přes UV a vodopád zpět. A to z káždé strany, tedy všechno 2krát. Jestli opravdu myslíte, že to nebude stačit, zkuste mi navrhnout nějaký konkrétní nápad, budu jedině rád. Ten náš nápad jsme vykoumali z téhle diskuze. Např. jedná paní píše, že 10 000 litrové jezírko, filtruje přes 200stovku barel s molitanem, orobincem a nakonec UVlampou, z toho sme osoudily, že by to mohlo stačit.

                     
host - 187.62 (?), 5.11.2008 21:08

na těch 7000 litrů bych to viděl asi takto:

4-5 koi opravdu ne víc, koi jsou taková vodní čuňátka, ryjí a dělají bordel, kde se dá
doplnit je můžete třeba tak 10 perlíny/jeseny (ti se vám postarají o hmyz, celkem slušně), eventuelně pokud příliš vyrostou není takový problém se s nimi rozloučit, protože jsou všichni stejní, Koi naopak jsou téměř každý unikátem a proto se s nimi loučí hůř...

Filtr bych viděl takto:

- Vortex (naprosto nezbytně, ušetříte tak otravné čištění biobloků, biobals, či čehokoli co použijete v bio filtraci - nejlépe použít nějako formu mikrosíta, nebo alespoň kyblík s něčím, jak jsem popisoval někde výš, pokud potřebujete lepší vysvětlení stačí říct)

- komora s molitanem na mechanické dočištění, nebo něco podobného, může být i velice jemný štěrk

- biobloky/bioballs/nařezané husí krky, prostě něco na bio filtraci, pokud možno klidně více komor osadit biofiltrací, tj. třeba vzít dva sudy a ty naplnit něčím z plastu, na čem se můžou usadit bakterie, navzdory populárním názorům, že bakterie potřebují drsný povrch není to pravda, vím o člověku, který jako bio-filtrační médium s úspěchem používá nařezané kousky igelitu :D

- na konci bych dal ten zeolit a pokud ho chcete vyměňovat řešil bych to tak, že bych ten "použitý" vždy propláchl octem/solí a hodil někam do jezírka (samozřejmě vymytý). Co se týče místa kam ho v nádrží umístit nejlepší místo je kamkoli do přímého proudu kterým se táhne voda do filtrace (u guly nebo čerpadla) samozřejmě obojí musí být zabezpečené aby to nenasálo kamínky zeolitu, nebo přimo pod váš přepad z filtrace (vodopád?)

...a omlouvám se, mám pocit, že jste zmiňoval i použití UV lamp, jednu bych umístil před celý systém filtrace, druhý za ní, z důvodu, že tou přední budete odstraňovat řasy (UV je má shluknout do chuchvalců, které lépe zachytí filtrace) a tou druhou byste mohl možná zabránit některým nemocem Koi...(tohle možná někdo vyvrátí pokud ano, tak je dejte obě dopředu)

V případě, že byste si rozmyslel UV lampy, doporučoval bych poohlédnout se místo nich po ozonizéru :)

uff :) hezký den přeji :)

                     
host - 160.11 (?), 6.11.2008 8:37

Dobrý den, a děkuji za tak dlouhý příspěvek, UV lampy by měli být použity, nakonec se o nich zmiňuji. Bohužel co se týče sudů, to je problém, protože jsme omezeni místem, proto ten filtr chci vyzdít podél nádrže. Zeptám se jinak, jaký je rozdíl mezi vortexem a skimrem?

                     
host - 158.206 (?), 6.11.2008 10:15

Rozdíl mezi vortexem a skimrem je zásadní, zatímco skimmer je v nádrži a slouží ke sběru nečistoty z hladiny a její distribuci dál za sebe, vortex má naopak za úkol onu zachycenou hmotu nějak oddětlit od ostatní vodní masy tak, aby jí mohl majitel snadno odebrat z jezírka. Vortex je obyvkle první filtrační komora, především u samotížných typů filtrů

                     
host - 158.206 (?), 6.11.2008 10:12

otázka je, zda na těch 7m3 vody má ten vortex smysl, zda by jste nenašli nějaké jiné řešení odloučení mechanických nečistot, pokud jste omezeni prostorem (a to jak jsem pochopil jste) tak bych spíše zvětšoval aktivné plochu media, a ne vortexu, který přeci jen nějaké místo zabere - osobně bych šel do verze síta, i když nevím, kde plánujte umístit čerpadlo, jestli v nádrži, nebo v šachtě, třeba na konci filtru.
. Naprosto souhladsím s tím, že koi je prase, a předpoklad, že když máte koi, často krmíte, tento problém, ještě více prohlubuje.
jako medium bych použil "molitan" - na Váš objem ho nebude přehané množství, a snadno se Vám bude čistit. Ona ta "biofiltrace" funguje i v něm, takže by jste možná vysatčil s tímhle, bez dalších mediíí s aktivních povrchem. Vyvrujte se ve filtraci písku, štěrku nebo podobných substrát,. podle mého je to hrozně špatně čistitelná záležitost, a pokud jste alespoň trochu chytlavá nátura, při nejbližším návalu vzteku při čištění ho stejně vyhodíte :)
Na hrubosti povrchu media podle mého také nezáleží - je to jen marketingová mlha výrobce toho kterého media - ve finále Vám vždy půjde o to nacpat do co nejmenší bedny co největší plochu. Existuje spousta možností, co použít.
Se zeolithem mám trochu problém, mne nefunguje tak, jak se jinde píše, a podle mého je to jiná forma chemie pro zahradní jezírka, pouze v jiné formě než oblíbené barevné lahvičky s čímsi... Pokud ho tam budete přeci jen dávat, vlžil bych ho někam na konec řady, aby Vám přes něj šla mechanicky vyčištěná voda, o on se Vám nezanášel šlemem.
Použití UV lampy a její umístění asi spíše vyplyne z toho, kde budete mít čerpadlo, vím pouze o jedné lampě, která jde zapojit na samotíž, ty ostatní musí být poháněny tlakem vody z čerpadla. Že by jste měl lampu na vstupu a výstupu by tedy znamenalo, že máte dvě čerpadla - a já nevím, jak by jste sladil dlouhodbě jejich výkon
Jen pro Vaši představu o komerčních řešeních - na 7m3 koi nádrže by jste mohl mít filtr o velikosti dejme tomu 80x60x60 - takže vy musíte být nezbytně větší...

                     
Martin Hrkal - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1463) - 158.206 (?), 6.11.2008 10:17

ještě doplním svůj předchozí nepřihlášený příspěvek - zkuste nejdříve vycházet z výkonu čerpadla - a tomu pak přizpůsobte konstrukci fittru z hlediska schopnosti průtoku skrez něj

                     
host - 187.62 (?), 6.11.2008 11:21

já si myslím, že Vortex 100-200 litrů by stačil... navíc pokud je pisatel omezený místem může být filtr z podstatné části zakopaný..

                     
lukasvykydal - (3) - 160.11 (?), 6.11.2008 13:00

Filtrace by měla být podél nádrže, tudíž celá pod zemí. resp. sousedící s nádrží. Do skimru, jako první komory, by měla voda z hladiny, samospádem padat na síto (myslel jsem, že právě toho oddělí větší nečistoty např. listí) a dál bude přepadat voda bez oněch nečistot, o kterou by se měla "dočistit" další filtrační média. A nakonec z poslední komory bude čerpadélko hnát vodu do UV a zní se bude voda sbírat v prostřední komoře, odkud by podle našeho plánu, měla spadat, opět s pomocí přepadu do nádrže, něco jak díra nahoře v umyvadle, aby nepřeteklo.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nová STIHL MS 2601.12.2024
Rachot při vypouštění vody z pračky do odpadu30.11.2024
Pracovní stůl skládací26.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika