Pražce v zahradě



jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 79.148 (?)
24.6.2009 18:46

Vyrůstal jsem na železniční stanici a nikdy jsem neviděl, že by pražce někdo natíral. Pražce a dřevěné sloupy se napouštěly vakuovou impregnací při jejich výrobě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

                     
host - 250.75 (?), 3.2.2008 10:49

Staré pražce bych rozhodně nikam nedával, látky které obsahuje nátěr pražců jsou karcinogení. Je sice pravda, že s podobnými látkami se setkáme i jinde a třeba ve větší míře. Ale snad si někdo nepotřebuje zamořit svoje okolí ještě vic!!! (Byť jen třeba o malý kousíček-jak se tady snaží někteří problém bagatelizovat.) Jestli je někdo pálí měl by určitě ihned přestat-nebo jestli chce umřít na rakovinu tak ať si je klidně pálí-chudáci sousedi. Zauvažujte co tady zanecháte budoucí generacím.

S pražcema dobře a bez nich ještě líp!!!

Sulla

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 3.2.2008 13:28

Myslím, že zde trochu mísíte  pojmy a dojmy.
   Pálení pražců v kotli a kamnech je skutečně zavrženíhodné a ekologicky nepřijatelné. Je to ostatně  zakázané. Umístění starých pražců v zídkách, cestách ohradách, tarasech ale považuji za bezpečné. Ostatně není známo, že by půda na polích, loukách i zahradách v blízkosti železničních tratí  a asfaltových silnic byla kontaminovaná kancerogenními uhlovodíky. A že jich tam je mnohonásobně víc než v několika vyvětralých pražcích..

                     
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 98.115 (?), 4.3.2008 11:46

Dřevěné železniční pražce se pořád vyrábějí,protože jsou pružnější než betonové,používají se hlavně na výhybkách.Nový pražec stojí asi od 5000 až do 20000,přesně nevým.Polovina rodiny pracuje u ČD, tak o tom něco vím, na hromadu vysloužilých pražců se dívám z okna, dřevěné ty hezcí se hned rozprodali, zbyly duté a prakticky nepoužitelné,zato betonových je tu dost, kde se to kupuje nevým, zkuste se ptát u výpravčích, ty by to mohli vědět, jestli v okolií jsou.Pokud jste z okolí prahy, zkuste ŽST Praha Bubny, tam jich je poměrně hodně.Jen pro zajímavost-pražce jsou bukové.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 4.3.2008 12:32

Zajímavé.
  Když jsem před lety kupoval v Břeclavi pražce, vybíral jsem mezi dubovými a borovými.  O bukových nic neříkali. Stolař mi potvrdil, že buk je dobrý na prahy a parkety, ale proti povětrnosti odolný není. Říkal, že buk "zkrchne", ale co to slovo znamená, vážně nevím.

                     
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 98.115 (?), 5.3.2008 11:26

Z vlastní zkušenosti vím, že když se z dřevěných pražců udělá cesta, tak po několika letech za mokra to na nich pěkně klouže, zvláště, když jsou ve stínu.

                     
host - 1.251 (?), 12.3.2008 16:29

Borovice má hodně smoly, dub má vedle celulózových látek ještě tuším tanniny, takže borovice i dub jsou napadány dřevokaznými houbami jen málo. Bukové dřevo obsahuje velké množství čisté celulózy a málo dalších látek, proto je napadáno houbami a zhnije velice rychle.

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 12.3.2008 16:44

To jsem slyšel také, takže se mi nezdá, že by se pražce vyráběly z buku. I když tlaková impregnace trvanlivost  jistě prodlouží.

                     
host - 0.38 (?), 5.6.2008 9:41

Vy časovaný bomby, byli jste se někdy podívat na koleje, kde nejezdí často vlaky nebo kde se neprovádí chemické postřiky?!
Jedovatější půda bude jistě v okolí řek všude po záplavách než na kolejích, kde se nejezdí.
No ale ředkvičky bych sázel jinde.

                     
Jan F - (19) - 254.67 (?), 24.6.2009 17:19

Nejčastěji byly (železniční) pražce natírány starym vyjetym olejem z lokomotiv nebo taky co se kde našlo vše se to slilo a šlo se natírat.

                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 79.148 (?), 24.6.2009 18:46

Vyrůstal jsem na železniční stanici a nikdy jsem neviděl, že by pražce někdo natíral. Pražce a dřevěné sloupy se napouštěly vakuovou impregnací při jejich výrobě.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika