Dotaz byl asi na praktickou zkušenost, ne kopírovat z netu. Popis zeolitu k bazénové filtraci: Zeolit do BAZÉNOVÝCH filtrů
Prvohorní kámen zeolit má opravdu mnoho využití, ale mezi ty hlavní patří jednoznačně použití zeolitu jako filtračního materiálu do bazénových filtrů. Pokud jste majitelem většího bazénu tak jistě užíváte pro čištění vody nějaké filtrační zařízení do kterého musíte přidávat filtrační materiál. Nejčastěji je u nás stále používán písek, ale věříme, že se tento trend velice brzy změní.
Samozřéjmně jsou u nás aktuálne užívány i jiné filtrační hmoty jako např. kombinované filtry s aktivním uhlíkem/pískem nebo DE (Diatomaceous Earth), ale užití písku je stále na prvním místě.
Nebudeme však chodit kolem horké kaše a vrhneme se na námi popisovaný zeolit
Co to vlastně zeolit je?
Zeolit (jinak také nazývaný "prvhohorní kámen") je minerál vulkanického původu. Jedinečnost spočívá v tom, že prostorové uspořádání atomů zeolitu vytváří kanálky a dutiny konstantních rozměrů v nichž se mohou zachytávat látky tuhého, kapalného a plynného skupenství. Tento mikroporézní materiál ve svých pórech zadržuje od dob svého vzniku ionty sodíku a chloru. Ty jsou ve vodném prostředí schopny na sebe „absorbovat“ další ionty, čehož využíváme například právě ve filtračním procesu.
Jaké jsou výhody zeolitu oproti ostatním filtračním materiálům?
- Zeolit má díky své pórovitosti mnohokrát větší "čistící" plochu než například písek. Pro představu - Jedna lžíce zeolitu má čistící plochu o velikosti jendoho fotbalového. Pokud přeléváte pískem vodu k jeji mechanickému očištění dochází pouze mezi jednotlivými zrníčky písku, zatímco pokud přeléváte vodu před zeolit, který je velice pórovitý protéká voda i skrz jednotlivé zrníčka - čistící efekt je tímto mnohem vyšší.
- Při použití zeolitu nepotřebujete žádné technicky (finančně) náročné filtrační zařízení - postačí např. Váš pískový filtr.
- Zeolit neslouží pouze pro zachycení mechanickým nečistot(viditelné nečistoty v bazénu) jako například písek, ale užívá hned tři mechanismy čištění. Prvním mechanismem je zachycení fyzických nečistot (viditelné nečistoty v bazéně - podobně jako písek). Druhým mechanismem je absorbce znečisťujících látek díky extrémně velké plochy minerálu. Třetím mechanismem je chemické očištění vody - zeolit obsahuje uvnitř své struktůry ionty vápníku, magnézia a sodíku které je schopen vyměnit za polutanty jako je amoniak který je velmi často přítomen ve vodě. Dále ma zeolit schopnost absorbovat celou řadu molekul organických nečistot, které jsou také přítomné ve vodě.
- Při použití zeolitu dojde ke snížení nutnosti chlorace až o 35%!! Při filtraci vody přes zeolit dojde ke snížení zápachu, snížení efektu podrážděných očí či pokožky.
- Při použití zeolitu výrazně snížíte náklady na údržbu vody ve Vašem bazénu.
Kde ušetříte?
- Ušetříte náklady na nákup čistících prosředků do Vašeho bazénu - chlór atd.
- Úspory energií v důsledku méně častého praní filtrů a nižší zátěž čerpadel v důsledku lehčího filtračního media.
- ušetříte energii spojenou se samotnou funkcí filtru vzhledem k vyšší účinosti zeolitu jako filtračního materiálu.
Moje zkušenost v bazénové filtraci - doporučuji Zeolit s Guanicidem a ionizátorem. Koupete se v bezchlórové vodě s nejnižšími náklady na údržbu a provoz bezchlórového většího bazénu. Filtrace je dimenzována s rezervou, křemičitý písek nedokáže zachytit jemný kal bez flokulantů. Zeolit je zejména bez flokulantů podstatné účinnější. Guanicid stačí dávkovat do bazénu o velikosti do 30 m3 200 ml 1krát za 14 dnů při teplotě do 35C. Guanicid má proti např. levnému Chlornanu několik zásadních výhod. Jednou z hlavních je, že Guanicid nepředávkujete, lze skladovat delší dobu, ve vodě je naprosto neškodný, nepálí oči, je bez zápachu a samozřejmě neobsahuje chlór.