Modrá skalice ano či ne?



host - 251.207 (?)
23.7.2010 15:31

Ano psal jste o profesionální bazénářské chemii a civilizovaných zemích, při tom u nás dle Vyhlášky MZ ČR č.409/2005 Sb. není zakázáno upravovat bazénovou vodu připravky s modrou skalicí a většina prodávaných přípravků u nás používají isokyarunové deriváty včetně výrobků GHC, jen modrou skalici nahradili polymerní kvarterní amoniovou solí. Toť vše.

Co se týče rizik spojených s modrou skalicí pro alergiky s tím souhlasím, dle mého názoru by se měl alergik raději bazénům vyhnout. Protože tam na něj budou číhat i jiná svinstva..

IMHO nic neškodí v množství menším než malém a jenom dávka rozhoduje o tom kdy je jed jedem.. ;-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

      
host - 149.64 (?), 13.7.2010 20:51

Zajímalo by mě: při používání kombinace skalice a Sava do bazénu, je nutné současně stále kontrolovat a hlídat Ph?

         
host - 114.35 (?), 16.7.2010 20:07

Nejsem zastáncem sava. Jestli se jedná už o používanou vodu, přilitím sava budou vznikat chlorované organické látky, které mohou být karcinogenní. Dále pokud je už voda nazelenalá vlivem řas či sinic, nalitím sava rozbijete jejich buňky. Obsah buněk se pochopitelně vylije do vody a koupáním v takovéto vodě akorát dostanete vyrážku. Totiž po zásahu chlorem sinice a řasy uvolňují toxické látky.

            
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 21.7.2010 23:51

S chlorem se musí pracovat uvážlivě - plynný chlor nepřipadá v rodinném bazénu v úvahu. Nejčastěji používané chlorové tablety jsou vytvořené tak, že chlor je vázán na kyselinu isokyanurovou a pomalu se uvolňuje: To je žádoucí,  ve vodě ale zůstává a s další a další aplikacií tablet se hromadí zdraví škodlivá organická kyselina isokyanurová. Navíc nepříznivě ovlivňuje měření a stanovení obsahu volného a vázaného chloru, výsledky jsou pak zcela neprůkazné a jsou v rozporu s reálnými hodnotami. Dochází i k zvyšování vázaného chloru, tzv. chloramínů ve vodě.

Tolik oblíbený "Chlor šok" také není bez rizika, je sice super pro rychlé zachlorování vody, a likvidaci řas a desinfekci vody, ale je bezpodmínečně nutné vědět o jaký chlorový granulát jde. A zase pro ilustraci - v profi veřejných bazénech je povolený pouze anorganický chlorový granulát s označením „ chlornan vápenatý“.

Granuláty, ve kterých se v chemickém složení nachází „kyselina trichlorisokyanurová či dichlorisokyanurová“, jsou ve výše zmíněném kontextu nevhodné.

Chlornan sodný v podobě Sava, nebo ještě lépe stabilizovaného chlornanu sodného je nakonec lepší volbou než deriváty kyseliny trichlorisokyanurové, nebo dichlorisokyanurové.

         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 21.7.2010 23:38

Číst diskuse o tom co do bazénu, aby voda byla jako křišťál je zajímavé a poučné, předpokládám, že mnoho uživatelů se děsí éček v potravinách, nekoupili by potravinu s rekombinantní surovinou, prostě se bojí neexistujících nebezpečí,   ale s vodou ve které se koupou i se svými dětmi dokáží provádět skutečná kouzla. Zvláště, pokud tak činíme na principu  argumentace "čtyři z pěti sousedů doporučují" Dovolte mi reakci na poslední příspěvky–

Dotaz na to co udělá Savo s Ph, dotaz se týká i vlastního chlornanu sodného, který je aktivní látkou v Savu. Chlornan sodný způsobuje zvyšování Ph, což je mizérie, pro optimální fungování ostatní chemie je ale nutné udržovat Ph na hodnotě6,5-7, pokud tomu tak není, dochází k růstu spotřeby ostatní chemie Ph se sráží pomocí přípravků Ph mínus, v profesionální praxi je to  tekutá kys sírová. Pokud Ph vystoupá, rste spotřeba ostatní chemie (PH minus), nebo dokonce některé přípravky fungují opačně, než by měly (vločkovače).Savo navíc obsahuje hydroxid sodný, který dále zvyšuje Ph. CHlornan sodný se ale používá i v profi bazénové chemii v podobě tzv. stabilizovaného chlornanu sodného, je s ním totiž menší pakárna, než s plynným chlórem.

Vše je komplikované tím, že výkyvy Ph budou divočejší i v závislosti na tzv . celkové alkalitě vody (uhličitanová tvrdost vody). Celková alkalita je míra součtů iontů vápníku a hořčíku, vápník většinou převažuje. Doporučená hodnota celkové alkality je v rozmezí 80 až 120 mg/l CaCO3 (ca. 4,5 až 7 dH0). Má-li voda příliš nízkou celkovou alkalitu, dochází k velmi rychlým a výrazným výkyvům hodnoty pH. Je-li celková alkalita příliš vysoká, voda má sklon k tvorbě zákalů a má většinou také vysoké pH, současně je velmi obtížné pH snížit a neúměrně se zvyšuje spotřeba chemikálií na úpravu hodnoty pH vody.
Další téma, chronicky se vracející jako podebraný palec je používání modré skalice... tento pentahydrát je jako každá rozpustná sůl mědi toxický, koupajícímu sice nehrozí akutní otrava, ale pro soli mědi jsou typické alergické a iritační projevy na kůži, i nízké koncentrace jsou prokazatelně poškozující jaterní tkáň. Rizika kožních komplikací jsou zvláště nebezpečné u alergiků, nebo dětí alergických rodičů. Sypat modrou skalici do bazénu je projev esenciálního prosťáčkovství, nebo spoléhání se na milosrdenství zboží. Jen tak mimochodem - tato úprava vody je v celém civilizovaném světě ve veřejných bazénech zakázána a je zakázáno i prodávat jakékoli prostředky na bazi modré skalice pro úpravu vody v bazénech soukromníků.

Na likvidaci vodních řas se v minulosti a někde bohužel z neznalosti, nebo prosté lidské hlouposti i dnes používá modrá skalice (síran mědnatý).

V profesionální bazénové chemii se používají namísto nebezpečných solí mědi tzv. ALGICIDY. Jsou nejen nesrovnatelně účinější, ale i zcela bezpečné. Například přípravky GHC Algicid modrý a GHC Algicid super – růžový jsou dokonce schváleny Hlavním hygienikem ČR pod číslem HEM – 3245-26.3.02-8615/02.
Algicidy jsou polymery vázané sloučeniny amoniaku, brutálně účinné proti všem druhům řas. Přípravky omezují i výskyt šlemu ve filtračním zařízení a udržují jeho účinnost díky zachování průtočných hodnot. Jsou stabilní, pomalu se rozkládají a jejich spotřeba je tedy malá a účinnost dlouhodobá. Přípravky jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, jsou zcela bezpečné, nevyžadují žádná zvláštní opatření a ochranu. Nejsou toxické ani ve vysokých koncentracích.Neperou se s žádnou ostatní bazénovou chemií. Kvalitní přípravky jsou vždy nepěnivé a neobsahují chlor. V ČR je reklamou na Algicidy Thermal v Karlových Varech, který je vyhlášen svou čistotou a nádherně teplou a příjemnou vodou, přesto zde řasy zde díky algicidům nejsou bez ohledu na fakt, že je zde vysoká teplota vody, otevřený bazén, světlo a zeleň v okolí. Prostě ideální prostředí pro růst řas.
Pro menší bazény a při menším výskytu vodních řas se použív GHC Algicid modrý. Běžné dávkování 1 l/ 100 m3 vody zhruba každý týden až 10 dní. Velké bazény se ošetřují pomocí GHC Algicid SUPER růžový, má vyšší koncentraci zabíjí všechny řasy bez rozdílu, zelené, hnědé, černé. Dávkování je asi 0,5 l/100 m3. Aplikace je velmi jednoduchá, nepoškozuje povrchy bazénů - fólie, beton, dlaždičky. Algicid se pravidelně rozlévá přímo po hladině bazénu což je také nejúčinnější. Pro jednorázové vyřešení problému s řasami pro celou sezónu stačí při napouštění bazénu přidat počáteční dávku a poté podle počasí a teploty vody jednou za týden až měsíc udržovací dávku. Řasy se ani neobjeví natož aby rostly.

Tak bojují s řasou profesionálové, aniž by riskovali zdraví návštěvníků bazénů.

            
host - 251.207 (?), 22.7.2010 15:32

LOL :-D

Tak že, algicid je skupina pesticidů hubící řas, tím může být v zemědělství Atrazi, Diuron, v bazenářství nejčastěji plynný chlor a tež účinným algicidem je MODRÁ SKALICE. To co tvrdíte jsou holé nesmysly a reklama. Píšete že že používání CuSO4. 5H2O je jen a pouze z neznalosti. Mimochodem držím zde v ruce jeden nejmenovaný příprave, cituji:

Vzhled a složení: Bílé tablety s modrými body, které mají hmotnost 200g. Tablety jsou pomalu rozpustné ve vodě. Obsah aktivního chlóru je min 80%. Přípravek obsahuje kyselinu trichlorisokyanurovou 90g/100g, síran měďnatý pentahydrát 6g/100g a síran hlinitý 4g/100g.

Dále cituji: Odpovídá požadavkům Vyhlášky MZ ČR č.409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody.

Jediné s čímž jakš takš souhlasím je, že důležitým faktorem je celková alkalita vody. O tom se moc nemluví, ale dá se snadno zvýšit jedlou sodou. Dávka na zvýšení o 10ppm je cca 16g/1000l.

IMHO všechno tady to bububu je jen marketingovými tahy a snahami obalamutit lidi aby si kupovali jejich výrobky, které jsou většinou na stejném principu. Ještě že alespoň existuje zákon o tom, že výrobce chemie musí uvést co jeho přípravky obsahují..

               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 22.7.2010 17:55

Hmm, pokud budete pečlivěji číst, zjistíte, že jsem

1. Psal o přípravcích GHC Algicid modrý a GHC Algicid super, a to proto že jediný zástupce algicidů, které obsahují amoniakovou skupinu, vázanou na polymerový řetězec, o kterém na českém trhu vím, výrobků bude samozřejmě na světovém trhu ,nevylučuji, na německých serverech najdeme jistě větší množství přípravků, které nejsou nebezpečné a jsou algicidy na zmíněné bázi.

2. Psal jsem o profesionální bazénářské chemii a civilizovaných zemích. Opět Vás mohu poprosit pouze o pečlivější čtení příspěvku. V chemických přípravcích pro laiky najdete nejen modrou skalici, ale i isokyarunové deriváty a kde co, co je "v civilizovaných zemích"  ve veřejných bazénech striktně zakázáno. To není bububu, to jsou fakta.

3. Rizika spojená s používáním modré skalice u alergiků, nebo predisponovaných jedinců jsou notoricky známým medicínským faktem, není to ani marketingový tah, ani bububu.

Pokud máte jen o málo větší přesah při hledání validních informací, než je čtení složení hobby  (nevhodné) bazénářské chemie a o problematice něco málo přečtete, jistě mi dáte za pravdu.

Bazénovou chemii opravdu neprodávám, je mi naprosto ukradená, jen je z mého pohledu tragikomické, když se na tomto serveru vedou debaty o iluzorních nebezpečích a pak si člověk přečte, jaké úžasné věci se sypou do bazénů.

Navíc , pokud mí známí mají potřebu zakoupit chemii do bazénu, posmívám se jim za nákup předražené bazénářské chemie a v některých případech je pošlu do velkoobchodu s chemikáliemi. Za stejnou chemickou sloučeninu zaplatí zlomek ceny .

PS. Čtěte pečlivěji

                  
host - 251.207 (?), 23.7.2010 15:31

Ano psal jste o profesionální bazénářské chemii a civilizovaných zemích, při tom u nás dle Vyhlášky MZ ČR č.409/2005 Sb. není zakázáno upravovat bazénovou vodu připravky s modrou skalicí a většina prodávaných přípravků u nás používají isokyarunové deriváty včetně výrobků GHC, jen modrou skalici nahradili polymerní kvarterní amoniovou solí. Toť vše.

Co se týče rizik spojených s modrou skalicí pro alergiky s tím souhlasím, dle mého názoru by se měl alergik raději bazénům vyhnout. Protože tam na něj budou číhat i jiná svinstva..

IMHO nic neškodí v množství menším než malém a jenom dávka rozhoduje o tom kdy je jed jedem.. ;-)

                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 23.7.2010 20:03

Ano, jsem rád, že jste byl pečlivější při   opakovaném čtení, ano psal jsem o civilizovaných zemích, z logiky příspěvku vyplývá, že v tomto ohledu nepovažují ČR za civilizovanoiu zemi.

Píšete "jen modrou skalici nahradili kvarterní amoniovou solí. Toť vše." (zapoměl jste na polymerový nosič), nebanalizujme ale vývoj, je to stejné, jako kdybyste napsal:" Tak ty koňské povozy nahradil benzínový motor, toť vše..."

Alergiků a atopiků je v ČR do 20% populace, predisponovaných jedinců dvakrát více, vzhledem k tomu, že epidemiologie alergií je v západním světě podobná, je nasnadě, proč došlo k zákazu přípravků s obsahem modré skalice. Pokud bychom měli akceptovat Vaši logiku na základě epidemiologie a predispozic zmíněného onemocnění, měl by koupající se "zdravý člověk" volbu takřka jedna ku jedné, zda si má bazén odpustit, nebo zda ne.

Bazén udržovaný   pomocí méně rizikových chemikálií v přiměřeném množství ale rizika výrazně eliminuje. Zdá se mi to jaksi racionálnější, než ládovat do domácího (!) bazénu historicky cenné a obsolentní chemické sloučeniny, zakázané v civilizaných zemích a následně stát na kraji bazénu s otazníke vysícím nad hlavou, zda tam mám, nebo nemám vlézt.

O kyselině isokyanurové nemluvě. 

Chemie na bázi zmíněných sloučenin se prodává protože je levná, a pro prosťáčka "user friendly". Toť vše.

Nejsem si jen zcela jist, zda je Vámi používaná chatovací zkratka, kterou zahajujete diskusi (IMHO) v korelaci s vědomostmi o chemikáliích, o kterých diskutujete.

                     
host - 251.207 (?), 23.7.2010 22:02

Zkratka IMHO a jiné jsou staré jako internet sám, tudíž ji nepoužívají jen pubescenti. Já tuto zkratku používám cca 13 let.

Kyselině trichlorisokyanurové se v hobby bazénech nejspíš nevyhneme, protože je narozdíl od chlornanů stabilní a uvolňuje chlor postupně. Chlorovaní čistým chlorem je doma nemyslitelné, možností je dávkovač chlornanu, což je poměrně drahé. Celkem novinkou je galvanická chlorace pomocí roztoku chloridu sodného (do vody pak přidáváte jen jednou za čas kuchyňskou sůl), zařízení je ale zase drahé i když se jedná o jednorázovou investici.

On chlor sám o sobě je také svinstvo, reaguje s organickými látkami (pot, močovina,..) za vzniků organických sloučenin chloru z nichž většina je karcinogenních. Tudíž otázkou je čím nahradit chlor, šlo by to ozonizací a UV zářením, ale ozonizace je opět nákladná metoda..

Jinač nepsal jsem o kvarterní amoniové soli, ale o polymerní kvarterní amoniové soli..

ad. měď, dení dávka mědi pro dospělého člověka je kolem 5mg/den, při množství modré skalice 3g/1000l vychází množství čisté mědi 7mg/l, nebezpečné pro člověka je přijetí cca 300 násobku denní dávky. Toto množství ve vodě je bezpečné. Modrá skalice je ve vodě stabilní, tudíž její dávkování by mělo být na začátku sezóny. Průser nastává když tam ty tři gramy někdo cpe každé tři týdny nebo častěji..

                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 24.7.2010 13:38

Nesmál jsem se Vám za použití   zkratky IMHO, ale za její význam  (IMHO =podle mého SKROMNÉHO názoru), který má v kontextu Vašich argumentů již poměrně zábavný rozměr.

Nemáte pravdu - isokyanurové deriváty jsou snadno nahraditelné (i v laické praxi)  chlornanem sodným v tekuté, nebo stabilizované formě. Jediný problém je v tom, že prostě prodejní síť je najetá na vidlácké user friendly zavedené pomůcky pro údržbu bazénů a proč tedy něco měnit? Nicméně malý objem Sava umožní citlivě dávkovat chlornan sodný...Navíc, proč by prodavač bazénové chemie doporučoval koupit savo, když je ve srovnání s chlorovými tabletami neuvěřitelně levné?

Galvanická chlorace je jen pouze marketingová záležitost - reakcí vzniká již zmíněný chlornan sodný.  Skutečnou a jedinou a nezanedbatelnou výhodou je u těchto jednotek fakt, že chlornanu sodného vzniká přiměřené množství a bazén s nimi rozhodně nepředávkujete.

Chlor samotný je rozhodně menší zlo, než chlorové isokyuranáty. s rozumným přístupem lze pracovat s minimálními koncenracemi. Na rozdíl od isokyanurových derivátů se chlor ve vodě nekumuluje.

S denní dávkou mědi jste evidentně sáhl po první informaci googla :-))  doporučené denní dávky mědi se v humánní medicíně neuvádí rigidně.

děti do 8 let 0,2-0,6 mg
děti nad 8 let 0,8 mg
ženy 1,5 mg
muži a těhotné ženy max. 2 mg
kojící ženy 1,8-2,2 mg

přičem přijímaná měď je ve formě organických sloučenin v potravě a nikoli agresivní soli Cu...

Argumentace o toxických hladinách z hlediska akutní intoxikace ála ohraná gramofonová deska nejsou na místě, rozpuspustné soli mědi jako senzibilizační a iritační chemikálie skvěle fungují i ve zlomkových koncentracích, a tedy  i v koncentracích o několik řádů nižších. Jen tak mimochodem - děti, zvláště malé jsou navíc podstatně citlivější než dospělí, rozdíl se uvádí ve srovnání s dospělým jako ŘÁDOVÝ.

Jen pro pořádek je zajímavé podívat se například na limity pro podzemní vodu podle Metodického pokynu MŽP ČR pro měď (uváděné koncentrace jsou vztažené na 1litr vody):

A = 20 µg     tj.0,02 mg

B = 200 µg   tj. 0,2 mg

C = 500µg.   tj. 0,5 mg

Překročení limitů kategorie A v podzemních vodách se posuzuje jako znečištění příslušné složky životního prostředí vyjma oblastí s přirozeným vyšším obsahem sledovaných látek.

B se posuzuje jako znečištění, které může mít negativní vliv na zdraví člověka a jednotlivé složky životního prostředí a které vyžaduje další opatření.

C představuje znečištění, které může znamenat významné riziko ohrožení zdraví člověka a složek životního prostředí.Překročení limitu C zároveň vyžaduje dekontaminaci území pro daný účel.

Odpadní vody a Cu.

Přípustný emisní limit pro průmyslové odpadní vody podle přílohy č. 1 k nařízení vlády č. 61/2003 Sb. je pro těžbu a zpracování ostatních rud 1 mg/l, pro textilní průmysl 0,5 mg/l, pro barevnou metalurgii 0,5 mg/l...

Porovnejme prosím tyto hodnoty s vodou ve které se koupeme..

A to nejlepší nakonec, obsah Cu ve veřejných bazénech je jako limitní uváděn  v době údržby v  hodnotě 1mg/l NMH, tj. jako NEJVYŠŠÍ MEZNÍ HODNOTA , předpokládá se však, že hladina Cu by měla být  ve vodě bazénu až o řád menší. Nicméně 1 mg je stále 7 x méně, než pokládáte za mezní hodnotu Vy... Podotýkám, že naše norma je stará a neprošla revizemi tak, jako zahraniční normy.

Snad je před vlastní argumentací lepší problematiku alespoň zevrubně prostudovat. Nehovoříme zde o akutní intoxikaci, kterou cyklicky používáte pro vaši IMHO argumentaci.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Inspiraci pro zahradní domky9:14
Obsyp zapuštěného bazénu9:01
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?20.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika