Rychlokurz zahradničení



Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?)
13.10.2007 19:38

Dobrý večer. Základní informace jako laikovi Vám může dát znalý zahrádkář-ovocnář na Vaší zahradě. Nejlepší učebnicí je ukázka konkrétních zásahů před Vaším zrakem. Poproste někoho ať Vám dá zahradu do pořádku jak má být, ať Vám ukáže jak stromy řezat, ošetřovat, kdy a jak provádět některé postřiky proti chorobám a škůdcům. Ze zahrady máte radost a ještě větší radost budete mít z postupných pěstitelských úspěchů, které budou přicházet. Žádný rychlokurz bez základních znalostí jenom teorií nezvládnete. Všichni jsme nějak začínali a po mnoha letech se učíme stále. Víte kolik je odborníků-ovocnářů mezi ženami? Jednou můžete být mezi nimi (opravdu myšleno) i Vy. Pokud se z láskou vyrovnáte s některými možnými počátečními neúspěchy které vlastně nás provázejí celým životem. Hodně úspěchů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 220.3 (?), 11.10.2007 22:02, zobrazeno: 41297x
Vážení, jak tady tak čtu vaše zasvěcené disputace o mě neznámých zahradních jevech napadlo mě, zda by někdo nebyl ochoten poskytnout mi tyto informace formou rychlokurzu. S koupí domu jsem jakožto úplný laik získala i zahradu, která mě hrozně baví, líbí se mi na ní pracovat, ale jaksi nevím jak na to. A času na čtení odborných knih mi nezbývá. Proto bych uvítala, kdyby se mnou nějaký zahradník-znalec zahradu prošel, řekl mi co kdy a jak střihat, hnojit, řezat, okopávat, zalévat a plýt a případně mi to i na jedné větvičce ukázal. Já vlastně ani nevím co na zahradě mám, nevím jak ořezat jablůňky, třešně a růže. Zahradu mám v Karlových Varech a jsem ochotna za rychlokurz i něco zaplatit.
   
host - 215.8 (?), 11.10.2007 23:59
Obávám se, že pak by se jednalo spíš o rychlokurz zahrad ničení . Raději si najměte člověka nebo firmu, která věci rozumí a udělá všechno dobře, nebo si opravdu musíte najít čas a pročíst si ty knihy. Protože jabloně, třešně, růže... vyžadují každá své a nemůžete je ošetřovat podle jednoho mustru.
      
host - 1.3 (?), 12.10.2007 11:47
Tak, jak radí host nade mnou, rychlokurz asi nic nevyřeší. Ovocné stromy chtějí skutečně odbornější řez, pokud jsou zanedbané, laické ořezání by možná způsobilo více škody než užitku. Ostatní rostliny, keře, trvalky, letničky, to si časem zjistíte sama, co která potřebuje, postupně to vypozorujete. Já osobně hodně pročítám časopisů a knížky s rostlinami, takže čerpám z toho co přečtu a dokonce si i něco zapamatuju, pak se podle toho řídím, když vidím, že to rostlině prospívá, tak v tom pokračuju.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 12.10.2007 12:19
Mám z toho trochu zmatek.
Chcete pracovat na zahradě, baví Vás to,  jistě tedy na to musíte mít i čas. A  na přečtení knížky  času nezbude?
  Jste-li mladá a nebojíte-li se neúspěchů, klidně nechte zahradu růst a zkoušejte do ní zasahovat intuicí,  pokusem a omylem. Myslím to vážně, dělal jsem to před 30 roky většinou taky tak. Učeným radám z knih jsem nevěřil a když, tak se to na mé podmínky nehodilo. Nebudou-li Vám vadit prvotní neúspěchy a posměšky sousedů, přinese Vám zahrada spoustu krásných chvil - až se začne dařit. A taky cenné zkušenosti.
   Mnoho z těch "tehdy chytrých" si dnes ke mně chodí pro radu.
      
host - 204.208 (?), 12.10.2007 20:41

Souhlasím s panem Vysloužilem. Chtěla jsem napsat něco podobného a on to napsal moc hezky, takže není co dodat. Začínala jsem stejně. Nejlepším rádcem jsou vlastní omyly  (chybami se člověk učí)... Podle mého názoru se nedá vše dělat podle příruček a knih. Každá zahrada má jiné složení půdy, jinou polohu, jiné klima a ostatní vlivy... Na všechno přijdete časem sama, chce to jen cit, trpělivost a ničeho se nebát. Žádný učený z nebe nespadl.  Hodně úspěchů  Vám přeje   Daniela.

         
host - 220.3 (?), 12.10.2007 22:16
Tak Vám tedy všem pěkně děkuji. Celý den sedím u počítače, čtu si bychle komentovaných zákonů a když přijdu domů, chci jít ven a NĚCO tam dělat. Ale protože nevím co, tak většinou jen po zahradě chodím a relaxuji. Hrabání listí je docela neškodné:) Bojím se těch chyb o kterých jste mluvili, protože mám pocit, že když někde něco přeříznu, nebo vykopu, tak už to nikdy nevyroste, nebo to bude trvat tři roky, než se to zpraví. Knih o zahradách jsou plná knihkupectví a každá tvrdí své zaryté pravdy, které si leckdy i odporují, stejně jako sami zahrádkáři. Tak teď jsem se například snažila připravit růže na zimu, jedni tvrdí okopat, druzí pouze přihrnout, třetí přikrýt chvojím. A to je jen jedna z mála věcí. Některé květiny se musí na zimu vykopat, jak jsem si přečetla tady u vás. Ale jsou to zrovna ty co mi rostou pod okny? Když to neudělám umřou? Jak to mám zjistit? Doufám tedy, že moje chyby nezanechají na zahradě příliš hluboké jizvy a za 40 let již budu mít zkušeností na rozdávání.
            
host - 169.30 (?), 13.10.2007 10:31

Tak jak píší někteří "rádcové" jsem také začínal a k moudru že "chybami se člověk učí" musím dodat, že je to sice pravda ale že školné je příliš vysoké. Také bych to viděl tak, že se na tu zahradu koukne někdo kdo o tom již něco ví a řekne co udělat. Potom už by stačilo aby například dobrý soused dokázal občas zajít, poradit, ukázat. Něco se dá vyčíst ale je to vpravdě špatný začátek To je tak akorát na konstatování, že je to moc složité a že motorovka a sekačka budou jediné nástroje. Škoda že to mám do KV cca 200 Km, určitě bych rád vaše první kroky vedl tak aby jste to nevzdala a postupně se dopracovala i k těm knihám. Oni ty knihy jsou pro Vás zatím na draka. Zpravidla to bude nepoužitelné nebo tomu nebudete rozumět. Rychlokurz zahradničení je sice trochu nešťastné slovo ale jinak Vám rozumím, chápu, fandím a tuto metodu schvaluji. Nenechte se odradit, hodně zdaru JP..

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 13.10.2007 15:34
Jistě, pokud budete pěstovat vzácné orchideje či broskve na prodej, je "školné" pro samouka příliš vysoké. Je-li pro Vás zahrada relaxací, nenáročným sportem,  pobytem na vzduchu a zábavou, jsou dobré rady odborníků vhodné, nikoli však nutné.
                  
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 13.10.2007 19:38

Dobrý večer. Základní informace jako laikovi Vám může dát znalý zahrádkář-ovocnář na Vaší zahradě. Nejlepší učebnicí je ukázka konkrétních zásahů před Vaším zrakem. Poproste někoho ať Vám dá zahradu do pořádku jak má být, ať Vám ukáže jak stromy řezat, ošetřovat, kdy a jak provádět některé postřiky proti chorobám a škůdcům. Ze zahrady máte radost a ještě větší radost budete mít z postupných pěstitelských úspěchů, které budou přicházet. Žádný rychlokurz bez základních znalostí jenom teorií nezvládnete. Všichni jsme nějak začínali a po mnoha letech se učíme stále. Víte kolik je odborníků-ovocnářů mezi ženami? Jednou můžete být mezi nimi (opravdu myšleno) i Vy. Pokud se z láskou vyrovnáte s některými možnými počátečními neúspěchy které vlastně nás provázejí celým životem. Hodně úspěchů.

                     
host - 220.3 (?), 14.10.2007 19:48
Hrozně moc bych chtěla poděkovat hostovi shora za pochopení. Moc mě to potěšilo. Naopak panu Vsloužilovi bych ráda vzkázala, že pro člověka v mé situaci je každá rada nad zlato a nemusí se zrovna týkat orchidejí. Klidně i mrkve. Možná, že už jste tak zkušený zahrádkář, že už si nepamatujete jaké to bylo na začátku. Možná, že Vaše začátky spadají do vašich dětských let, kdy s Vámi třeba babička plela jahody. Ale já jsem panelákové dítě, jediné rostliny které jsme doma pěstovaly byl ibišek a za okny cherry rajčátka. Možná, že jsem se obrátila na špatnou adresu. Asi se budu muset seznámit se sousedy a poprosit o pomoc je. Nebo si dám inzerát na některou zahrádkařskou kolonii v okolí. Každopádně si myslím, že kurzy zahradničení by existovat měly!
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika