Jak přesadit pivoňky?



host 
20.10.2002 20:49, zobrazeno: 72944x
Prosím o radu jak mam přesadit pivoňky, aby nepřestaly kvést. Jsou na svém místě téměř dvacet let. Děkuji za radu.
kadlecovam@mistral.cz
  
   
host - 55.46 (?), 23.11.2006 18:02
Pivoňky v čínské císařské zahradě rostou na stejném místě (dle písemných záznamů) více než 250 let.
Nebo-li pokud není jiný důvod, tak nepřesazovat. jen pořádně hnojit (milují dusík)
Slávek

      
Ramon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (174), 23.11.2006 19:03
Já na podzim omylem  vyryl odděnek pivoňky, byl na 2 půlk,y tak sem ho ledabyle zahrabal zpátky, na jaře vyrostl trs pivoněk a kvetly. nevidím v přesazování problém...
         
host - 169.29 (?), 25.11.2006 10:56
Vážení příznivci pivoněk.
Rád bych přispěl do debaty na téma přesazování pivoněk. První otázkou je, proč je vlastně chceme přesadit. Jedná-li se o architektonické rozhodnutí nebude zřejmě vyhnutí . U ostatních důvodů je to složitější rozhodnutí a mnohdy k tomu není opravdový důvod. Dříve než se rozhodnete rostlinu(y) přesadit je třeba si uvědomit, že „pivoňka“ je něco co čítá cca 60 druhů a tisíce kultivarů se svými odlišnostmi a nároky. Přesněji to říci nedokáži, je to předmětem výzkumu, který není zdaleka ukončen a skuteční odborníci se o zařazení jednotlivých taxonů stále neshodli. Co se jeví jako nesporné je to, že je můžeme zařadit do třech sekcí.
 Sekce Onaepia pochází ze severní Ameriky a není mi známo, že by v ČR byla zastoupena. Nebudeme se ji tedy zabývat (byl by to oříšek snad i pro botanické zahrady). Další dělení je potom v praktickém zahrádkaření „snadné“.
Sekce Mountan zahrnuje všechny dřevité pivoňky . Sekce Paeon všechny bylinné pivoňky. Aby to nebylo ale tak jednoduché, existují i zahradní kříženci těchto sekcí. Obávám se ale, že tyto poměrně drahé rostliny nebudou na našich zahrádkách příliš časté (na našem trhu se ale již objevují). Nyní k vlastnímu přesazování: Rostliny sekce Mountan (tedy keřové, dřevité…) na podzim shodí listy a zůstane v nadzemní části „holé“ dřevo, které na jaře opět obroste listy. Uvádí se, že životnost rostlin je v našich podmínkách až 100 let a rostliny není z pěstebních důvodů třeba přesazovat. Zkušenosti z Číny a Japonska hovoří i o více, ale s veškerou úctou k evropským pěstitelům jsme proti těmto většinou pouhými začátečníky (mají tak 2000 let náskok) Tyto rostliny můžeme přesazovat, podobně jako jiné dřeviny, v době kdy listy ztratily podstatně svou asimilační schopnost. Osobně doporučuji od poloviny září do konce října , možná i trochu později. Při přesazování jim dopřejte kvalitní výživnou, mírně zásaditou zem a nebojte se je zasadit i hlouběji (cca o 10cm). První roky po přesazení jim věnujte náležitou péči ( než se „usadí“) . Pokud by se Vám podařilo přesazení s větším kořenovým balem, bylo by to jen dobře.
Rostliny sekce Paeon (tedy bylinné ) na podzim zaschnou v celé své nadzemní části. Na jaře ze země opět vyrazí z podzemních pupenů celá nová nadzemní část. Přesazování těchto rostlin se doporučuje po cca 10 až 20 letech. Prostě, když již na původním stanovišti neprosperuje a to ani když ji přihnojujeme tak ji přestěhujeme . Tyto rostliny přesazujeme od poloviny srpna do konce září. Sestřihneme listy na cca 5 cm a rostlinu zasadíme stejně hluboko, jak byla na původním stanovišti, tedy pokud to bylo správně tak je to tak, že pupeny jsou 4 cm pod zemí. Pokud by jsme ji přesadili hlouběji, nepokvete nebo nepravidelně a špatně. I zde jim dopřejeme kvalitní zem. U druhů evropských ( např. p. lékařská-P. officinalis) zem mírně zásaditou, u asijských neutrální. P.čínská (P. lactiflora ) ale snese i zem mírně kyselou, některé i trochu té kyselosti uvítají (P.japonica, P.obovata). Při přesazování rostlin této sekce bych zvážil, zda je nerozdělit. I přes dočasné zmenšení rostliny se zmladí a jen ji to prospěje. Kořeny bylinných pivoněk jsou křehké a tak opatrně. Když se již něco ulomí , a tomu se sotva vyhnete, tak u rostlin na kterých vám opravdu záleží proveďte ošetření proti houbovým chorobám (zpravidla stačí dřevěné uhlí ) . Vše co je poškozené a nemocné odstraňte.
 Ještě bych reagoval na jednu z předešlých rad ohledně hnojení dusíkem. Říkám ano, ale velice opatrně. Při přehnojení především u rostlin sekce Mountan špatně vyzraje dřevo a poté dochází k poškozování mrazy. Pro běžné a málo rizikové hnojení vystačíme s kompostem Hodně zdaru JP. Paeonia@tiscali.cz
            
rendelin - (14), 18.3.2007 13:41

Dobrý den, nedávno se do bližšího sousedství přistěhovali nový majitelé. Byla tam stará zarostlá zahrada o kterou nikdo nepečoval, byly v ní pivoňky, narcisy, fialky, tulipány a staré jabloně. Nynější sousedé celou zahradu zryli. Pivoňky mi bylo nejvíc líto a naštěstí s paní byla řeč a tak mi vyryla kus pivoňky, která se právě klubala na svět. Zasadila jsem si ji na zahradu do polostínu, přibližně do stejné hloubky (tak že kouká to co se klubalo na svět). To bylo minulý týden...všude se píše o přesazení pivoňky na podzim, myslíte že má tahle "moje" šanci nebo máte nějakou radu jak jí případně pomoct?? Díky R.

               
host - 7.16 (?), 18.3.2007 20:35
Mám zahradu v na severu Čech. Mé pivoňky kvetou každý rok a s přesazováním si nedělám velkou hlavu. V létě 2006, a že to bylo horké léto, jsem dostala darem bílou pivoňku, kterou jsem ještě rozkvetlou zasadila a letos již vyráží. Nejsou tak choulostivé, jen se nebát. Z.
               
host - 169.30 (?), 6.4.2007 7:47
Ješna věc je ideální doba , tedy podzim a druhá je nouze kdy nemáme na výběr. Při troše opatrnosti a následné péče máte velkou naději, že to dopadne dobře. V době vegetace jí nesmí zaschnout kořeny a je to v pohodě. Osobně jsem přesazoval i v květnu ale i v únoru do země promrzlé 30cm a dopadlo to vždy dobře. Pořádně zalít aby si dobře "sedla" a na 99% to přežije. Je pravda že první rok asi bude trochu živořit. Hodně zdaru JP..
                  
host - 230.20 (?), 13.4.2007 8:53

Naprosto souhlasím, přesazovat jen v případě nouze –  já takhle „zachraňoval“ pivoňky od souseda před likvidací. Pozor na kořenový bal, poškodit co nejméně (bez poškození to asi nejde). Po přesazení pořádně zalít, mělo by se to podařit. Před dvěma lety jsem „stěhoval“ i dřevitou pivoňku, podařilo se, už zase bohatě kvete.
Zájemcům o pivoňky můžu doporučit knížku Pavla Sekerky – Pivoňky.
Dá se normálně koupit, za těch pár korun stojí a uděláte si aspoň představu o těchhle krásných květinách.
http://www.grada.cz/katalog/kniha/pivonky/

            
host - 6.154 (?), 22.8.2007 2:19

Přeji dobrý den,

 nevíte náhodou, kde bych mohla sehnat pivoňky. Mám na zahradě jen tři druhy a moc dobře se jim daří. Chtěla bych nějaké jiné. Hladám na internetu a nic nemůžu sehnat.

Děkuji

Regina

               
host - 230.20 (?), 22.8.2007 6:05

Na dřevité pivoňky byste měla narazit v zahradnictvích, popřípadě na nějaké výstavě. Bylinné pivoňky nabízely na dobírku firmy Lukon Bulbs http://www.lukonbulbs.cz/uvod.php 

a Lukon Glads http://www.lukon-glads.cz/paeonia-c-95_176.html?osCsid=9b38b01a4019ba2e4abdec15b005f3c6

 Je ale pravda, že mě služby Lukon Bulbs příliš nenadchly. Každopádně nekupuje prostokořené dřevité pivoňky na dobírku.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Jak je to s kvalitou Red Einhell?22.11.2024
Inspiraci pro zahradní domky22.11.2024
Obsyp zapuštěného bazénu22.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Jak je to s kvalitou Red Einhell?21.11.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika