Záchrana staré třešně



host - 25.2 (?)
7.5.2015 19:19

Nu vzhledem ke zkušenosti obou Blažku a Paprštejna na akcích v Litoměřicích, Lysé i Budějovicích a i jinde, A mnohdy zajímavých neformálních diskuzích u stánku Ovocnářské unie, které nebývají návštěvníky opomíjeny spíše naopak, tak s vámi nemohu souhlasit. Zapomněl jsem na pana Roda, omlouvám se!!!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 47.102 (?), 6.5.2015 13:49, zobrazeno: 8458x

Dobrý den, prosím o pomoc.

Rodiče mají doma cca 60let starou třešeň, o kterou nebylo léta pečováno. Kromě neodborných zásahů se na ní podepsal i úder bleskem a nedaleké břízy. Ty jsou nyní vykáceny, třešeň má prostor žít, což se letos projevilo - vykvetla v nebývalém rozměru. Nicméně její kmen i kůra je dosti poškozená. Rád bych tuto třešeň omladil a vedle zasadil novou. Bohužel neznám odrůdu a netuším zda-li někdo z vás dle fotografií pozná druh. Nicméně plody má veliké cca 3,5cm, sytě červené, dosti tmavé a to vč. dužniny. Pomohl by mi někdo s identifikací odrůdy, radou jak správně ošetřit tuto třešeň, kdy a jak jí prořezat? Nebráním se ani osobnímu přístupu, přivezu, odvezu, zaplatím. Praha 6. Předem všem moc děkuji za pomoc při záchraně této výtečné třešně. Děkuji Dvořák

pohled
pohled
   
host - 248.7 (?), 6.5.2015 13:58

Třešně lze řezat od doby květu do konce léta, většinou se řeže v době sklizně. Pokud chcete identifikovat odrůdu, potřebovali by zdejší odborníci určitě znát i dobu, kdy zraje.             Lída

      
host - 248.7 (?), 6.5.2015 14:02

ps - zkuste se podívat na Třešně a višně, jestli ji tam nenajdete  ;-))       L.

   
host - 25.2 (?), 6.5.2015 14:07

Zachránit se tato třešen rozhodně dá. Včetně zachování plodnosti. Bude k tomu třeba znalostí práce s motorovou pilou. Nyní v době nástupu zrání plodu, vyřezat kosterní větve na nejbližší zdravé větevní letorosty od kmene. Bylo by asi nejrozumnější oslovit pražského arboristu s praxí ve stromolezectví včetně udržby ovocných stromu. V současné době těchto podnikatelu je v republice dost, i když je pravdou, že v ovocnářském oboru jich je méně. Podle fota se opravdu těžko dá odruda poznat, to by se asi nepovedlo ani ing. Blažkovi nebo Susovi.  Ale mohu se mýlit!

      
host - 25.2 (?), 6.5.2015 14:15

Jak píše Lída - na určení odrudy by bylo nejlépe navštívit některou ovocnářskou výstavu, at v Lysé nad Labem nebo v Litoměřicích i jinde, kde je předpoklad učasti poradcu z Ovocnářské unie přímo z Holovous. Vzít si sebou letorost s plody k pokusu o identifikaci, znalých machru se zkušenostmi je tam dost včetně ing. Blažka a ing. Blažkové!!!

         
host - 50.172 (?), 7.5.2015 18:51

Jen jestli machři mají chuť mrhat svým velmi drahoceným časem s nejistým výsledkem pro takovou zbytečnost.  Jarin

            
host - 25.2 (?), 7.5.2015 19:19

Nu vzhledem ke zkušenosti obou Blažku a Paprštejna na akcích v Litoměřicích, Lysé i Budějovicích a i jinde, A mnohdy zajímavých neformálních diskuzích u stánku Ovocnářské unie, které nebývají návštěvníky opomíjeny spíše naopak, tak s vámi nemohu souhlasit. Zapomněl jsem na pana Roda, omlouvám se!!!

               
host - 50.172 (?), 7.5.2015 20:52

No to je ale něco jiného, pokud se účastní takové akce, jistě rádi poradí. Ale otravovat někoho v pracovní době nebo v sobotu a neděli mně přijde přinejmenším neslušné.

Stejně to bude nejspíše Schneiderova (Thurn-taxis)

Jarin

      
host - 189.156 (?), 7.6.2015 9:05

No bude k tomu třeba hlavně znalost stromu. Na motorovku zapomente, to je čiré barbarství. Jinak ta třešen soude dle fotky nevypadá špatně a nevypadá že by nutně potřebovala nějaký zákrok. Jistě vždy je lepší zákrok na úrovni než žádný, ale kdo je schopen ho udělat? S převažující minimalizací respektu ke stromům asi málokdo. O diletanství odborných firem už jsem se tady zminoval, viděl jsem případy, kdy udělali ze starých jabloní doté koruny... Jistě, nelze všechny házet do jednho pytle, ale... chci říci že štempl dneska rozhodně není garance, že vám ten člověk ten strom nesprasí a u třešně by se mohlo jedna i o spraseni navratné... Ještě k té motorovce, já jsem letos ošetřil přes zimu ke stovce straých jabloní a hrušní- i 200 letých a motorovku jsem nepoužil ani jednou, řestože ji vlastním. Kvlaitní ruční arboristické nářadí je natolik dobré, že jinačí technika není třeba.

Ještě k termínu zákroků. s běžně doporučovaným termínem - v době květu a po sklizni nesouhlasím- má vždy oslabující charakter. Já letos lehce zmladil starou třešen začátkem března, nárůsty i olistění je vynikající, klejotok jsem nepozoroval, lonský zákrok v době květu na stejném stromě zdaleka tak pozitivní účinky neměl...

Jinak si myslím, že ta odrůda by mohla být Germerfsdorfská- ten habitus mi je povědomý...

           Ing. Fidla

         
host - 14.170 (?), 7.6.2015 10:07

Ty 3,5 cm velké plody bych chtěl vidět. Můžete v době zralosti dodat fotku s měřítkem?

V.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika