Vhodná kombinace odrůd



Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?)
16.12.2007 9:41

S těmi mrazovými deskami u šlechtěných třešní máte pravdu, dají se najít v sousedství a taky je pravda, že to ty stromy vždycky nějak rozdýchaly.  Kolem těchto horských samot a polosamot rostou nádherné vysoké a zdravé třešně, jenže plané ptáčnice. O tyhlety drobné třešinky už dneska nikdo nestojí. Pouze jejich dřevo oceňují výrobci drahého nábytku.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 78.89 (?), 29.10.2007 21:14, zobrazeno: 18034x

Poraďte prosím, které dvě odrůdy třešní-chrupek mám zvolit tak, aby byly dobře vzájemně sprašné, květy odolávaly celkem dobře jarním mrazíkům a měly raní plodnost. Na trhu se objevují běžně jen Kordia, Burlat, Těrchovan, Hedelfingenská a Van, ale žádná vzájemná kombinace se mně nejeví jako vhodná.

Díky za radu.

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 29.10.2007 22:42

Všechny uvedené odrůdy kromě Burlat jsou pozdní chrupky zrající ve stejnou dobu nebo se ve zralosti překrývají. Pokud třešně nepálíte, za pár let nezkonzumujete úrodu ani z jednoho stromu. Proto bych volil raději kombinaci s nějakou skorou srdcovkou, trváte-li na chrupce, pak ten Burlat a kteroukoli z pozdních. Mým oblíbencem je Van, slyšel jsem pět chválu na Těchlovan. Hedelfingenská má, řekl bych, vykoupenou velikost plodů nižší úrodností.
P.s. Těrchovan by mohla být oblíbená třešeň  zbojníka Jánošíka, v sortimentu ale asi není.

      
host - 80.114 (?), 31.10.2007 9:46

Dobrý den prosím o radu, bydlím v mrozové kotlině a všechny odrůdu třešní co jsem vyzkoušel, tak na jaře omrzly, je nějaké odrůda odolnější.

Děkuji

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 31.10.2007 19:43
Nemusí to být jen mrazovou kotlinou, možná i vyšší hladinou spodní vody, apod. Velké rozdíly mezi dobou kvetní a mrazuodlolností u jenotlivých odrůd  nejsou. Třešně jsou poměrně teplomilné, podstatně méně náročné jsou višně.
            
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 12.12.2007 22:38

Pane Vysloužile, to myslíte vážně, že jsou třešně teplomilnější než višně? Z vlastní zkušenosti: máme ovocný sad v těch sadařsky skoro nejnemožnějších podmínkách: hory, SZ svah pod horským hřebenem, 700 m.n.m., mnoho sněhu, krátké vegetační období, podstatně nižší roční průměrná teplota i průměrná teplota vegetačního období. A třešním se daří, od raných po pozdní, 3 stromy - 3 odrůdy (bohužel mě neznámé - stromy mají 30 let). I u okolních polosamot byly třešně s úspěchem vysazovány. Višně nikdo v okolí neměl, tu jsem vysadila před 3 lety na zkoušku. Problém třešní ve vyšších polohách bych viděla jinde: třešně, co do květu jsou z ovocného stromoví nejvčasnější, ranní mrazík květům pravděpodobně ani nevadí, horší je celodenní chladno, třeba nad nulou, ale mlha nebo déšť. Včely, ať už ty domácí nebo samotářské divoké prostě nelétají a neopylují. Úroda je v takovém roce jednoduše v kelu. Rozdíl by mohl být ve sprašnosti - třešní musí být více odrůd "nadohled", višně jsou častěji samosprašné.

 Ale nic ve zlém, moc oceňuju Vaše příspěvky a rady a názory, jsou podložené zkušenostmi. A ještě víc si cením, že se o ně dělíte s ostatními. Věra Hýlová

               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 13.12.2007 12:17

Taky mě to překvapilo, nevymyslel jsem si to. Přišel s tím jeden můj příbuzný, studující zahradnictví na Mendlově univerzitě, že to měli na přednášce. Zkusím sehnat konkrétní zdroj této informace.

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 15.12.2007 13:08

Sláva, našel jsem to pojednání o teplomilných třešních a odolnějších višních. Jedná se o studijní materiály rozdávané prof. Řezníčkem v předmětu Základy zahradnictví na MZLU Brno. Přijkládám okopírované.

třešně, višně
třešně, višně
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 15.12.2007 16:31

Dobrý večer. Pan prof. ing. Vojtěch Řezníček CSc. je na zahradnické fakultě MZLU v Brně uznávaný pedagog a ovocnář - praktik. Osobně se s ním znám a prožil jsem s ním mnoho hezkých a hlavně poučných chvil. Pan MUDr. Vysloužil má pravdu v tvrzení že višně jsou více odolné chladu a horším půdním podmínkách než třešně. Je dobře že to doložil kopijí skript. Třešně rostou všude kolem nás a když si všimnete starých stromů v selských sadech, jsou na kmenech a větvích mrazové desky, do kterých se druhotně dostanou rakovinnotvorné zárodky a toto poškození je potom plné klejotoku. Třešně tak přežívají díky svým výborným regeneračním schopnostem. Višně jsou celkově odolnější. Mezi vůbec nejodolnější a nejplodnější patří ty, které se množí jako pravokořenné pomocí odkopků. Mají však menší plody. V listině povolených (registrovaných odrůd) to jsou např. odrůdy Bare a Morava. Hezký večer.

                     
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 16.12.2007 9:41

S těmi mrazovými deskami u šlechtěných třešní máte pravdu, dají se najít v sousedství a taky je pravda, že to ty stromy vždycky nějak rozdýchaly.  Kolem těchto horských samot a polosamot rostou nádherné vysoké a zdravé třešně, jenže plané ptáčnice. O tyhlety drobné třešinky už dneska nikdo nestojí. Pouze jejich dřevo oceňují výrobci drahého nábytku.

            
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 12.12.2007 22:55

Jak dobrý nebo nedobrý opylovač je planá ptáčnice? Máme vysazeny 4 stromy - 3 jsou roubované (odrůdy různé), u čtvrtého stromku před dávnými lety vyhrála podnož - ptáčnice. Mohu ji bez obav pokácet, aby se uvolnilo místo pro pořádné ovoce?

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika