Řez třešně - dvoupatrová koruna



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?)
1.3.2014 18:49

Co to tedy je, rád se přiučím. Normálně tyto pupeny se neprobudí ani neraší. Chce to silný řez nebo poranění. Těch výchovných řezů nějakou stovku nebo několik stovek mám za sebou. Trochu terminologie k nastudování lze naleznout zde.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 1.3.2014 18:49

Co to tedy je, rád se přiučím. Normálně tyto pupeny se neprobudí ani neraší. Chce to silný řez nebo poranění. Těch výchovných řezů nějakou stovku nebo několik stovek mám za sebou. Trochu terminologie k nastudování lze naleznout zde.

                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 1.3.2014 19:34

Zakroužkované pupeny samozřejmě nejsou spící pupeny, ale klasické, dřevní,nebo listové,můžou být méně vyvinuté.Spící pupeny jsou v kůře stromů, a nejsou vidět.Pokud příjde větší tlak mízy, třeba po řezu, mohou se probudit.Jádroviny, ale i meruňka mají spících pupenů přehršel, naproti jim stojí broskvoň,která nemá žádné, alespoň já jsem se s nimi u broskvoně nesetkal vůbec.Třešeň má taky více spících pupenů, proto jsem paní Marii v sousedním vlákně radil vytvořit novou, rovnou korunku řezem na spící pupen.

                     
host - 14.170 (?), 2.3.2014 18:46

Já chápu spící pupeny podobně. Pupen, který byl loni aktivní (vznikl v paždí listu)  a příští rok zas něco vyrazí nejsou spící.

Asi je trochu nejednotná terminologie spící x adventivní pupeny.

Viz zde.

Poopravuju své tvrzením, že 1,5m je pro založení koruny vřetene na G5 optimální. 1,2m je ale OK. Určitě bych nešel pod 1m.

No a s těmi spícími pupeny jsem to taky trochu přehnal. Samozřejmě je peckoviny mají. Rozhodně bych je ale nepřeceňoval. Nespoléhal bych na to, že třešeň něco vyrazí z větevního kroužku. Kdybych chtěl, aby mi v místě odstranění větve vyrostla nová, říznul bych to na aktivní čípek na kterém by byl alespoň nějaký dřevní pupen. Na bázi letorostu bývají často květní (kulaté pupeny). Čípky s pouze květními pupeny obvykle časem zaschnou.

Pokud je na kmínku v požadované pozici živý pupen, nebo plodonoš, udělejte nad ním zářez způsobem, který doporučuje Lída.

V

                     
host - 248.6 (?), 1.3.2014 11:42

Nad pupenem se dělá nožem zářez ve tvaru půlměsíčku obloučkem nahoru skrz kůru až ke dřevu, tím se zarazí vzhůru jdoucí míza, která je přesměrována do pupenu.           Lída

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika