Infekce višně



hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?)
22.5.2008 23:53

Neviděl jsem, ale pokud je to podobné tomu co popisuje pan Borůvka, s největší pravděpodobností jde o moniliovou spálu. Pokud strom trochu žije, je nutné vše zaschlé a suché vystříhat - odřezat a modlit se, aby strom obrazil. Pokud ano, pak je třeba sledovat strom i během vegetace, protože i později se nějaká napadená větvička objeví.           Zdravím

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
milanbobo - (11) - 71.13 (?), 10.5.2008 21:29, zobrazeno: 22369x

Dobrý den.

Slyšel jsem, že pokud višni vadnou lístky, na konci větví teť v době vytváření plodů jedná se o infekci stromu a mají se tyto konce ostřihat jinak hrozí uschnutí celého stromu? Co je na tom pravdy???

milan

   
host - 48.81 (?), 19.5.2008 15:32

Mám na zahradě 2 višně. Včera jsem zjistila, že jedna uschnula celá a druhá ze 2/3. Vůbec jsem si ničeho nevšimla, až teď. Všechny květy i s listy jsou uschlé a jsou mezi nima takové malé bílé "pavučinky. Nevím, zda předtím vadly listy, jak píšete. Ale vypadá to strašně. Také bych prosila o radu, zda je to zkáza pouze pro letošek nebo budou musít být odstraněny. Díky. Daša

      
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 22.5.2008 23:53

Neviděl jsem, ale pokud je to podobné tomu co popisuje pan Borůvka, s největší pravděpodobností jde o moniliovou spálu. Pokud strom trochu žije, je nutné vše zaschlé a suché vystříhat - odřezat a modlit se, aby strom obrazil. Pokud ano, pak je třeba sledovat strom i během vegetace, protože i později se nějaká napadená větvička objeví.           Zdravím

         
milanbobo - (11) - 71.13 (?), 27.5.2008 18:58

Dobrý den.

Pozoroval jsem višní a zatím další změnu ku zkáze jsem nespozoroval ani žádné pavučinky jenom pár černých mšic. Slyšel jsem, že strom opravdu neodvratně uschne.Větvičky jsem osříhal a uvidím.Jinak o této pozoruhodnosti nic nevím.

Borůvka

            
milanbobo - (11) - 71.13 (?), 1.6.2008 20:51

Zdravím.

Dnes v neděli jsem byl v Krnově a vyfotil jsem tam toto višni a zatím jsem to v takové míře nevyděl. Na tomto odkazu jsem našel asi vysvětlení www.vsuo.cz/vyzkum/och/choroby/monilie/monspal.htm  je to opravdu asi spála jak píše pan Petr?

milan

višně
višně
               
host - 200.188 (?), 2.6.2008 9:06

Ano je to tak, moniliova spala nazyvana tez moniiovy uzeh. Letos je toho opravdu hodne, soude dle nasi i dosti visni v okoli. Je dobrte to ostrihat a to pokud mozno hned jak to zacina. Sledovat strom. Rekl bych ze je v poslednich letech na silnem vzsestupu. Ja se aspon s timto onemcnenim setkal prvne pred asi 9 lety v sadu na Jizni Morave, kde byl snad cely sad takrikajic na odpis. Jesli to ty stromk prezily nevim, ale mam dojem ze je to spise problem v teplych koncinach nez v chladnejsich. Nebo se mylim? U nas Slezsko 220m se to rozmaha az v poslednich letech a letos prvne vidim dosti silne napadeni, zavisi dle odrudy, nektere se jevi dosti odolne. Nevite zda zda se treba visne speciaůlne slechti na odolnost vuci spale? Pripadne nejake odolne odrudy.

           Ondra

                  
host - 207.103 (?), 2.6.2008 11:33

Mám bohužel obavu, že výskyt moniliové spály na nadmořské výšce nezávisí. Máme zahradu ve 400m a před několika lety nám uhynuly na tuto chorobu 4 stromy višní (třešně tak náchylné nejsou).  V současnosti máme 2 stromy a od té doby, co je poctivě stříkáme Horizonem, je výskyt monil. spály minimální. Musí se ale dodržovat termín postřiku - těsně před rozkvětem a pak ještě jednou při odkvétání.

O odolných odrůdách nemám přehled, ale zdá se mi, že Favorit je napadán méně.

                     
host - 136.16 (?), 2.6.2008 11:47

Obávám se, že to svinstvo napadá i třešně.Z trsu 20-30květů zůstane jen několik třešní, mezi květy jsou trsy zakrnělých narezlých malých lístků.Vypadají jako namrzlé.Máte ještě někdo zkušenosti s postřikem do květů?Jaké stromy to ještě napadá?Děkuji.Pepík

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 2.6.2008 18:06

Myslím, že tato choroba napadá všechny peckoviny. Nejvíc asi višně a meruňky, méně třešně. Slivoně málo. Velké rozdíly v náchylnosti jsou u jednotlivých odrůd. V posledních letech její výskyt sílí, letos obzvlášť.

                     
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 2.6.2008 11:49

Horizonem stříkejte přímo do květů při max. kvetení.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika