Vhodná švestka?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?)
6.3.2008 11:43

Přesně tak. Prakticky všechny uvedené odrůdy jsou pološvestky nebo slívy (tedy Valor nevím, ten mi ještě nerodil a Gabrovská je udávaná jako švestka, i když... ). Gabrovská, Stanley - ty mi na ničem jiném než na myrobalánu nevyrostly. Ale chápu, že v lepší poloze a půdě mohou. Je ovšem otázka, jestli taková na Bílovecku je.
   V myrobalánech se příliš nevyznám, když je vysévám, dělím je na červené a žluté. Na žlutém mi Althanova roste dobře a výrazně přerůstá Zelenou renklodu na druhé polovině koruny.
    Nevhodnost myrobalánu jako podnože pod pravé švestky je v literatuře tradována (příliš bujný růst, velké plody ale malá plodnost). Asi hodně záleží na půdě. Vídám u nás v Sudetech staré stromy Domácích na myrobalánech (dle výmladků nepochybně) na kamenitých neúrodných svazích překvapivě plodících. Škoda jen té šarky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 44.120 (?), 6.3.2008 7:34, zobrazeno: 6654x

Zajímalo by mne jaká  švestka nebo pološvestka by byla vhodná pro výsadbu na Bílovecku. Půda je zde těžká studená a nadmoř. výška kolem 450m. Místní zahradnictví nabízí švestky na podnoži St.Julien a druhy Opal, Valjevka, Valor, Stanley a Gabrovská.Máme koupit či nekoupit?

   
host - 221.138 (?), 6.3.2008 8:17

Dobrý den. Všechno co uvádíte je prima. Jen Opal je slíva, nikoli švestka. Ale výborná. Ve svém sadu mám zasazeno vše kromě toho Opalu a pohoda. Ať Vám to roste přeje Stanislaw:-)

      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 6.3.2008 9:27

Já mám v podobných půdních podmínkách tyto odrůdy na myrobalánech a krom Valjevky nemohu říci, že by rostly nějak přehnaně silně. Žilienka je dobrá podnož, půdu bude ale třeba vylehčit a pohnojit.

         
host - 180.133 (?), 6.3.2008 11:39

Podle mých materiálů by Opal měl špatně srůstat s podnoží MY-KL-A (vylamuje se). Některé myrobalány mají špatnou afinitu s Althanovou renklodou a pro pravé švestky jsou myrobalány nevhodné.

Myrobalány jsou vhodné pro pološvestky a slívy

Vítek

            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 6.3.2008 11:43

Přesně tak. Prakticky všechny uvedené odrůdy jsou pološvestky nebo slívy (tedy Valor nevím, ten mi ještě nerodil a Gabrovská je udávaná jako švestka, i když... ). Gabrovská, Stanley - ty mi na ničem jiném než na myrobalánu nevyrostly. Ale chápu, že v lepší poloze a půdě mohou. Je ovšem otázka, jestli taková na Bílovecku je.
   V myrobalánech se příliš nevyznám, když je vysévám, dělím je na červené a žluté. Na žlutém mi Althanova roste dobře a výrazně přerůstá Zelenou renklodu na druhé polovině koruny.
    Nevhodnost myrobalánu jako podnože pod pravé švestky je v literatuře tradována (příliš bujný růst, velké plody ale malá plodnost). Asi hodně záleží na půdě. Vídám u nás v Sudetech staré stromy Domácích na myrobalánech (dle výmladků nepochybně) na kamenitých neúrodných svazích překvapivě plodících. Škoda jen té šarky.

               
host - 44.120 (?), 6.3.2008 11:50

Děkuji za rady. Zahradník má stránky www.zahradnictvi.jozek.sweb tam jsem našla ty odrůdy.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika