Mirabelka



host - 18.170 (?)
12.5.2011 13:54

Můžete prosím někdo poradit, za kolik let od zasazení semene začne mirabelka plodit? janmichlik@email.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Gord - (1), 6.4.2005 18:02, zobrazeno: 31459x
Mirabelky tzv. špendliky.
U nas známe především tří druhy, které se dělí podle barvy .Nejmenší je plod žlutý pak dále plod červený, který je o něco větší ale největší z u nás pěstovaných druhu je forma mirabelky zelené, ta ovšem na úkor své velikosti obsahuje méně cukru. Což však nelze říct o mirabelce která má plody žluté však o poznaní menší.
Podle mého názoru, natrefit na mladé stromky těchto odrůd není žadný problém. Což však se jeví jako problém větší je to ,že není jedno kde stromky mirabelky zasadíte. Mirabelka velmi špatně snáší zimu a sucho, takže bych doporučil zvolit k vysazeni místo kde je především zajištěné sluníčko a nepřílíš velky vítr. Jinak postupujeme jako obvykle. Kdo má však opravdový zajem o pěstování mirabelky tak by měl vyhledat více informací.Já jsem z Ostravy a Mirabelka mi skvělé roste .Komu ne,tak za to já nemůžu, ale viny není mé straně.
   
host, 27.4.2005 13:32
Vážený pane. Je to pomologicky trochu jinak. Mirabelka pochází z Prunus domestica sub.insititia, kdežto podle Vás červená mirabelka je vlastně plod myrobalánu, který se používá hlavně jako podnož pro peckoviny a jeho latinský název je Prunus cerasifera a údajná velká zelená mirabelka je renkloda, což je latinsky Prunus domestica sub.italica. Jedná se tedy o jeden samostatný druh a dvě odrůdy.
      
host, 3.5.2005 14:51
Vypadáte jako odborník,

nevíte, kde by se dala sehnat odrůda Victoria ?
Je to velkoplodá slíva, v mojí pomologii z roku 1971 je vyobrazena
a dále jsem jí našel v anglickýh moderních knihách,
bohužel jí nemohu nikde sehnat.

děkuji

Martin
   
host - 18.170 (?), 12.5.2011 13:54

Můžete prosím někdo poradit, za kolik let od zasazení semene začne mirabelka plodit? janmichlik@email.cz

      
host - 178.235 (?), 12.5.2011 14:13

Mirabelka- semenáč rodí brzy, stejně jako všechny ostatní peckoviny.Jen co jí naroste trochu trochu plodonosného obrostu.Výchovným řezem na počátku se plodnost oddaluje, ale to se nedá nic dělat.Kmen semenáčů mirabelek není někdy moc vábný, kupte si raději roubovanou odrůdu Nancyskou, ta rodí brzy a hodně.  AB

         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 65.50 (?), 12.5.2011 14:22

Jde o to, čemu říkáte mirabelka. Každopádně bych semenáč za účelem pěstování ovoce nesázel (leda snad pro kouzlo experimentu).  Kvalita plodů bude nejistá, obvykle horší než u původní odrůdy z níž pocházelo semeno. Jak radí AB, pořiďte si raději štěpovaný stromek. 

            
host - 178.235 (?), 12.5.2011 14:42

Před mnoha lety jsem nakoupil na Slovensku semenáče mirabelek jako podnože.Nestydatý prodejce je inzeroval dokonce v rakouském časopisu s tvrzením, že jde o vhodnou podnož pro všechny peckoviny včetně meruněk.Většinu roubovanců jsem už zrušil, některé vzrůstnější semenáče zaplodily pěkné a velké mirabelky.Ty jsem ponechal, jsou dobré k jídlu a na zavaření, do kvasu je nedávám.  AB

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika