Chrudimská



host - 43.70 (?)
28.11.2010 21:10

Otázka pro pana Skalíka. Jak velké přírůstky mají Vaše švestky za rok? Než nastoupí stromek do plodnosti, což je zpravidla čtvrtý rok po vysazení, měly by být přírůstky (od jara do podzimu) asi 40-80 cm. Pokud jsou menší, je někde chyba. V tomto případě pokud hnojíte, mohou být kořeny poškozeny hryzcem, jak píše rostislavík nebo může být příčinou slabého růstu i sucho, to ale není letošní případ. Pokud jsou přírůstky velké třeba více jak metr, je nástup do plodnosti pozdnější, v tom případě se nic neděje a až naroste koruna a zmírní se růst začnou stromky plodit.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
host - 185.37 (?), 28.11.2010 17:37
To ani nevím, jestli se tahové úrody někdy dočkám. Některé stromky mám už 6 let a bylo na nich s bídou na ochutnání. Hnojím, okopávám, stříkám, dokonce i listovou výživu dávám. Opravdu nevím, kde dělám chybu, že úroda není a stromkům se nechce růst. Když jsem je zasadil tak prvním a druhým rokem jenom květ vedle květu a lístků jen minimum. Nasezené plůdky jsem otrhával a přesto se stromy asi nějak vysílily a teď je to k pláči. Skalík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 28.11.2010 18:22

Buďte trpělivý. Rozdíly v plodbnosti jsou obrovské v závislosti na odrůdě, poloze, půdě, vláze. Viděl jsem veliké stromy švestek obtěžkány několika q ovoce, stejně tak živořící, neduživé a prosychající,  poskytující úrodu sotva na knedlíky. 
   Pokud Vaše stromy byly správně zasazené,  prodělaly výchovný řez, rostou v polopze, kde se švestkám jinak daří, půda je odpočatá s dostatkem živin, časem se určitě dočkáte. S okopáváním a hnojením bych to nepřeháněl, slivoně nejsou brambory. Pokud jednou za rok až dva obryjete půdu kolem stromů se zapravením kompostu a přes rok nastelete proti plevelům mulč, bohatě to stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.168 (?), 28.11.2010 18:55
Výsadbu a řez jsem dělal podle doporučení ze školky. Problém byl v tom, že v následujících letech nebylo co řezat. Některé stromy jsem mulčoval uleželým králičím hnoje od souseda, který to tak taky dělá u jiných jsem zkoušel kompost. V růstu se to nijak zvlášť neprojevilo. Zajímavé je, zě některé stromky májí mnohem silnější kmen než jiné a to jsou pár metrů od sebe se stejnou péčí. Soused si nasadil nějaké odkopky a ty rostou jak z vody a když vidí ty moje stromečky, vždy si ťuká na čelo, že on by trnku nikdy nekupoval, že není nad odkopek. Korunu tomu nasadilo to, když si ode mě vyptal rouby od každého druhu něco. Některé ty odkopky zaštěpoval na kmínku a světe div se. Během dvou let mě lvětší koruny než já za několik roků pěstování. Skalík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.38 (?), 28.11.2010 19:42

Jak jste psal-všechno máte na myru.No to Vám musí růst jak se říká, jak z vody.Příčina vašich problémů může být jiná.Například, že kořínky stromků jsou ožrané od hryzců, vysoká spodní voda, nebo moc hnojíte, okopaváte.Taky letošní rok byl mimořádně špatný.Já bych slivoně neokopával vůbec, příčí se mi to.Taky bych vůbec nesázel odkopky, jako Váš soused.Jsou moderní odrudy, jako máte např. Vy, a musí růst i na zakrslých podnožích obstojně.Na mé zahradě jsem prvně sázel, zrovna co měli ve školce, a na čem to měli(myrobalán).Rostlo, a roste to velmi bujně.Dnes už sázím jenom na zakrslých podnožích, a vejde se mi na zahradu více odrud.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 28.11.2010 21:10

Otázka pro pana Skalíka. Jak velké přírůstky mají Vaše švestky za rok? Než nastoupí stromek do plodnosti, což je zpravidla čtvrtý rok po vysazení, měly by být přírůstky (od jara do podzimu) asi 40-80 cm. Pokud jsou menší, je někde chyba. V tomto případě pokud hnojíte, mohou být kořeny poškozeny hryzcem, jak píše rostislavík nebo může být příčinou slabého růstu i sucho, to ale není letošní případ. Pokud jsou přírůstky velké třeba více jak metr, je nástup do plodnosti pozdnější, v tom případě se nic neděje a až naroste koruna a zmírní se růst začnou stromky plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 67.240 (?), 29.11.2010 9:31
Spodní voda není, je tam spíš sucho a když nepršelo tak jsem jednou týdně zaléval. Hryzci tam určitě nějací jsou, několikrát jsem je likvidoval jedem a zakuřováním. Neokopávám nijak do hloubky, jen se snažím ničit trávu kolem. Hnojím hlavně na jaře (knůj, kompost, cererit), během vegetace když musím hodně zalévat tak občas přidám rozpustné hnojivo. Přírustky bývaly tak do 10 cm, když jsem začal s listovou výživou tak 20 cm. Problém je, že tu korunu ani nemůžu založit, větve jsou tenké a nezesilují. Letos jsem se rozhodl jeden stromek vykopat a podívat se na kořeny. Ty rostou jen při povrchu a hlouběji než na 1rýč ani nezasahují. Jsou husté a tenké, bez opory by stromy dost težko kotvily v půdě. Skalík
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 29.11.2010 13:00

Jak kvalitní, úrodná a hluboká je půda ve Vaší zahradě?  Nepodobá se spíš Vašemu příjmení? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.199 (?), 29.11.2010 17:13
To ne:) skála ani žádné pískovce tu nejsou, středně těžká hnědozem.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.214 (?), 29.11.2010 17:18

Letos jsem marně (a pilně) scháněl Chrudimskou (Vaňkovu). V řadě školek ji ani neznali.  Reálná cesta je získat rouby z Holovous, tam prý by neměl být problém. Jinak na Moravě jeden pán je doma množí, má ale zatím jen roční proutky, musíme ještě počkat.

K těm kořenům:  získal jsem zkušenost, že zaléváním se podporuje vytváření kořínků těsně pod povrchem a potom při prvním přísušku je zle. Určitě je lepší při sázení vyvést od kořenů drenážní hadici a zelévat odspodu. Jestli máte hryzce a nedchráníte kořeny stromků pletivem a pravidelným hubením hryzců, nečekejte raději žádné výsledky. Mohu Vám ukázat dvacetileté stromky jabloní, které za tu dobu vyrostly tak o 10 cm... Ty, které se podařilo ochránit, jsou dnes v plné plodnosti a sklízím z nich v příznivých letech desítky kilogramů ovoce.

Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 29.11.2010 18:50
Pane Skalíku, já si myslím, že jste měl smůlu na prodejce a nakoupil jste rok staré, neprodané stromky.Soudím podle toho, že Vám stromky bohatě hned první rok kvetly a vykopaný stromek měl jen kořeny při povrchu.U neprodaných a špatně uskladněných stromků totiž část kořenů nevytvoří další rok nové kořínky.Ty jsou v podstatě již mrtvé.Nebo je vytvoří jen velmi slabé.Ty se ještě při novém přesazení nevědomky ostříhají v domnění, že stromek vytvoří nové kořeny.Taký stromek bez fungující kořenové soustavy jen živoří.Myslím si, že je to Váš případ.Navíc možná, že přílišná péče a přespříliš hnojení může poškozovat i zbytek fumgující kořenové soustavy.Já už jsem to někde psal, starým,(loňským)neprodaným stromkům by se měl každý obloukem vyhnout.Špatně založený stromek většinou nedokáže vytvořit jak dobrou kořenovou soustavu, tak nedokáže shromáždit dostatečné množství zásobních látek pro další růst.Je velmi náchylný k vytváření mrazových desek a tím dochází k odumítání celých větví.Bohužel, loňské stromky nemusíte od dobré, letošní sadby poznat.Kdysi dávno jsme jezdili k jednomu školkaři.Chtěl jsem po něm jednu odrůdu a on tvrdil, že ji nemá.A přitom v základu měl přesně tu odrůdu, kterou jsem chtěl.Tyto stromky chcete?To neprodávám, ty si vemte zdarma, stejně je to na vyhození, říkal.Dost jsem se tomu divil, abych pak po čase poznal že má pravdu.Nerostly, jenom živořily a stejně skončily na spáleništi.P.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika