Čačanska Najbolja



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?)
22.2.2008 17:34

K tomu není co dodat.
Řez proveďte v předjaří před začátkem rašení, kdy už nehozí silné mrazy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 196.170 (?), 10.1.2008 9:33, zobrazeno: 8395x

Vážení přátelé,

mám již zhruba osmým rokem Čačanskou Najbolju na semenáči, koupil jsem jí ve školce ve Valdicích u Jičína. Moje zahrada se nachází ve výšce 240 metrů nad mořem na mírném jižním svahu, řekl bych tedy v podmínkách pro slivoně příznivých. Přestože se o Najblolju starám stejně pečlivě jako o ostatní slivoně, nejsem s kvalitou plodů spokojen. Vedle ní mám Lepoticu a ta má výborné sladké plody, ale Najbolja nikoliv. Zraje přirozeně o něco později než Lepotica, má rovněž větší plody, které jsou pěkně vybarvené a mají více podlouhlý tvar než Lepotica, ale! Ale chuť není uspokojující, je nakyslá a naprosto bez aroma a navíc konzistence je tuhá a má tendenci se v částech rozpadat. Domnívám se, že sklízím v době, kdy je dokonale vyzrálá. Co s tím?

Díky Martin, Český ráj

   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 10.1.2008 10:28

Já z ní taky nijak nadšený nejsem, ovšem v podstatně horších klimatických podmínkách. 
   Myslím, že s nástupem nových tolerantních odrůd již éra čačanských pološvestek skončila. Je-li stromek mladý, zkuste jej přeroubovat.
  Na jakém semenáči Vám roste? Čačanské se vesměs prodávají na myrobalánech.

      
host - 196.170 (?), 10.1.2008 12:52

No, už je to, jak jsem uvedl tak osm let, co jsem jí koupil, takže si to zase tak 100% nepamatuju... ale asi to je na Myrobalánu.

         
host - 3.169 (?), 10.1.2008 18:05

Co by jste místo Čačanska Najbolja doporučil? 240 n.m. polabí, jižní svah, spousta prostoru. Jde mi o chut a okamžitou spotřebu.   

Děkuji Martin

            
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 10.1.2008 20:08

Dobrý večer. Čačanská najbolja je v kombinaci s lepoticí jako vhodným opylovačem dobře plodná, a však plody jsou na stole velmi atraktivní, chuťově však méně uspokojivé. Co se týče stejné velikosti plodů a přitom lepší chuti v té době nic nezraje. Volil bych raději mezi švestkami s poměrně velkými plody jako je Chrudimská (Vaňkova), Tuleu Gras která má aromatickou chuť, ale poměrně velké a chutné jsou pološvestky jako je Valor a Carpatin (plody však rády trpí moniliozou). V případě vaší polohy mohou mít tyhle odrůdy ještě výraznější chuť. Je celá řada chutných odrůd, které zrají s domácí švestkou a po ní. Máte ideální podmínky pro ovocné stromy. Hezký večer.

               
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 10.1.2008 21:06

Dobrý večer, mám Najbolju asi 15 let a při prvním zaplození jsem měl stejný názor. Vypadá 3 týdny před úplným dozráním jako zralá, ale je to klamné. Do výborné chuti dozraje během dvou dní, takže aniž bych podceňoval Vaše zkušenosti, přece jen myslím, že jste ji sklízel o nějaký den dřív. Na pološvestku má v dobrých podmínkách výbornou chuť a je to plodná a vděčná odrůda s atraktivními velikými plody. Dále mám dobré zkušenosti s mnohdy zatracovanou Stanley, velmi plodná, spolehlivá. Za výbornou pološvestku považuji Blue Free, atraktivní veliké plody, chuťově předstihne výše jmenované. Jako absolutně nejlepší hodnotím slivoň President, zraje asi týden před Domácí švestkou, má veliké plody vynikající chuti, která je velmi blízko Domácí švestce. (jižní Morava)

Zdravím

                  
host - 116.7 (?), 22.2.2008 12:46

Dobrý den,

prosím o radu, kdy a jak začít tvořit korunu u špičáků švestek, zasazených loni na podzim. Jsou to odrůdy: Prezident, Presenta, Jojo

Mockrát děkuju, Helena

                     
host - 12.196 (?), 22.2.2008 13:13

Dobrý den paní Heleno. Zapěstování korunky ze špičáku není nic složitého. Vyberte u špičáku výšku, ve které chcete mít nejvyšší větev, což bude terminál. Začněte od shora dolů počítat pupeny, které jsou vytvořené v loňském roce. Napočítejte jich zhruba 12 a další dva pod nimi vyslepte. A z těch, co jste napočítala Vám při vegetaci začnou vyrůstat letorosty. U slivoní je důležité, aby ponechané letorosty byly ob jeden pupen, nikoli hned vedle sebe. Důležité je postavení letorostů směrem ke svislé ose. Čím víc to budete mít směrem k vodorovné poloze, tím míň hrozí případné rozlomení korunky v dalších letech, což slivoně všeobecně rády dělají. Jako zajímavou fintu Vám prozradím, že se dají použít kolíčky na prádlo, které upevníte připnutím nad požadované letorosty tak, aby tlačily vyrůstající letorosty do vodorovné polohy. Kolíčky se odstraní zhruba po měsíci, kdy už nové letorosty budou u báze trošku zdřevnatělé. Na nejhornější letorost kolíček neupínat, to bude terminál. A v budoucnu bude záležet, zda si ponecháte 4, nebo 5 kosterních větví. Pohodu Vám přeje Stanislaw:-)

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 100.5 (?), 22.2.2008 17:34

K tomu není co dodat.
Řez proveďte v předjaří před začátkem rašení, kdy už nehozí silné mrazy.

                     
host - 116.7 (?), 25.2.2008 10:50

Moc Vám oběma děkuji, Helena

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika