Bosenská švestka



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.238 (?)
27.8.2018 14:15

Jaký je původ exemplářlů v Holovousích, těžko říci, stejně jako jestli se jedná o názvy skutečně nebo pracovní.
   V 80. letech jsem získal od dvou různých zahrádkářů rouby bosenských švestek. Tehdy se o nich hodně mluvilo v souvislosti se stále silnějším rozšířením šarky. Obě u nás v tuto dobu právě dozrávají a nepravidelně baňaté plody se nápadně (velikostí, tvarem, podprůměrnou chutí) podobají Č. najbolji - jako na obrázku Jiřího II. Grossa - Empress bude zralá trochu později a plody jsou oboustranně zašpičatělé - tak jako na obr. Jiřího 1968. 
   Pojem bosenská švestka je velmi starý a podle mě tak bylo nazýváno víc odrůd původem z jihu. Mimochodem v lékařské literatuře ze začátku 20. století se některé orgány a nádory velikostí a tvarem připodobňují právě k bosenské švestce. Totéž se psalo i ve skriptech, z nichž jsme se v mládí učili my.  I přednášející se s úsměvem pozastavoval nad těmito přirovnáními - "všichni medici vědí, jak velká je bosenská švestka a nikdo ji neviděl!"

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 26.8.2018 21:02

Bych to viděl na Císařovnu (Grossa di Felissio, Empress) - stará italská odrůda na Balkáně je velmi oblíbená, hmotnost plodů 60-90 gramů, při slabší násadě a dobrém zásobení živinami a vodou až 115 gramů.Bosenská je kapánek menší 35-55gramů a je švestkovitě protáhlejší.V Holovouském genofondu je ve dvou exemplářích pod čísly 10F1800019 Bosnische zwetsche a 10F18000272 Bosenská švestka, takže Bosenská existuje a není to žádná z Čačanských.

Císařovna
Císařovna
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.238 (?), 27.8.2018 14:15

Jaký je původ exemplářlů v Holovousích, těžko říci, stejně jako jestli se jedná o názvy skutečně nebo pracovní.
   V 80. letech jsem získal od dvou různých zahrádkářů rouby bosenských švestek. Tehdy se o nich hodně mluvilo v souvislosti se stále silnějším rozšířením šarky. Obě u nás v tuto dobu právě dozrávají a nepravidelně baňaté plody se nápadně (velikostí, tvarem, podprůměrnou chutí) podobají Č. najbolji - jako na obrázku Jiřího II. Grossa - Empress bude zralá trochu později a plody jsou oboustranně zašpičatělé - tak jako na obr. Jiřího 1968. 
   Pojem bosenská švestka je velmi starý a podle mě tak bylo nazýváno víc odrůd původem z jihu. Mimochodem v lékařské literatuře ze začátku 20. století se některé orgány a nádory velikostí a tvarem připodobňují právě k bosenské švestce. Totéž se psalo i ve skriptech, z nichž jsme se v mládí učili my.  I přednášející se s úsměvem pozastavoval nad těmito přirovnáními - "všichni medici vědí, jak velká je bosenská švestka a nikdo ji neviděl!"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 236.1 (?), 27.8.2018 18:46

Vyfotil jsem všechny podobné švestky. Na prvním obrázku je Bosenská získaná roku 1984, na druhém Bosenská z r. 1985, ač se z fotky nezdá, jsou prakticky totožné, na třetím skutečná najbolja, na čtvrtém Empress.
   Různé odstíny jsou dány odlišným nasvícením, v reálu jsou všechny barevně stejné. Vzhledově jsou všechny krásné, chuťově podprůměrné.

Bosenská 1984
Bosenská 1984
Bosenská 1985
Bosenská 1985
Č. najbolja
Č. najbolja
Empress
Empress
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 101.39 (?), 15.5.2015 17:50

Zdravím,

omlouvám se, že reaguji až teď... úplně jsem pozapoměla, že jsem sem psala...:-) 

V mém 1.příspěvku byla chybka -strom je asi 25 let starý, takto hodně začal rodit před 2 lety (2011).

Mám čerstvé foto stromu - nevíte někdo odrůdu? Díky za tipy :-) 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 8.5.2017 9:03

Vlaška jak vyšitá, také (Bosenská, Italian plum, Fellenberger atd).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 125.240 (?), 23.1.2014 16:57

25 let starý strom začal opravdu plodit až po 23 letech?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 123.246 (?), 23.8.2020 23:24

Ano. Byly kolem něj vysázené jehličnany, takže neměl podmínky. Teprve po odstranění jehličnanů začal rodit. Stromy máme dva, ten druhý je menší a zřejmě bude samčí, moc plodů nemá.  Až letos máme zas úrodu na tom větším, počasí v minulosti nepřálo. Letos půl úrody shnilo. I tak jsme obírali týden.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm21.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm19.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika