Škůdci = vyčerpaná půda?



jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?)
4.6.2008 19:00

Analogicky potom aj múka s červami je najlepšia. Podľa mńa je jablko s červom podstatne nechutnejšie ako jablko bez červa.

Rasliny v dobrej kondícii sú odolnejšie proti niektorým chorobám, ale to je skôr laboratórna záležitosť. Praktický dôsledok pre záhradkárov nie je až taký výrazný, ako je tomu napr. vo veĺkých poľných kultúrach. Škodcovia súvisia hlavne s klimatickým priebehom roku. Proti mšicám je skutočne najlepšia ochrana príslušným chemickým prostriedkom. Inak je to potom lotéria, kto vyhraje - mšice aleby Vy. Rastliny sa aktívne nedokážu mšicám brániť a preto predstava o zdravej brániacej sa rastline je skôr námet pre večerníček. Dnešné pesticídy nie sú žiadne "DDT", i keď ani to by som nezatracoval. Pri rozumnom používaní problém nevznikne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 57.71 (?), 4.6.2008 14:56, zobrazeno: 9762x

Prosím, nedávno mi pár lidí řeklo, že škůdci, obvzláště mšice na rostlinnách v zahradě signalizuji vyčerpanou půdu. Zjistila jsem zelené "mšice" na hrášku a černé na špenátu... je to pravda, že když pořádně na rok pohnojíme hnojem, že se škůdci nebudou vyskytovat? Prý se to týká i třeba plísní u rajčat atd. Díky

   
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 4.6.2008 15:12

Nie je pravda, že keď to pohnojíte, tak škodcovia nebudú.

      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 4.6.2008 15:16

To bude nějaký blábol, nesmíte všemu věřit!    Daniela.

         
micuko - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (712) - 19.202 (?), 4.6.2008 16:04

S hnojením to určitě nesouvisí, spíš s počasím Díky teplým zimám přežívá mnohem více škůdců (v únoru jsem likvidovala molice v bytě) a s mšicemi bojuji od chvíle co jsem vynesla kytky ven.A plísně nejvíc zlobí v deštivém počasí.

            
host - 57.71 (?), 4.6.2008 18:26

Taky mi to nepřišlo moc pravdivé, i když je jasné, že oslabená rostlinka se asi moc bránit nečemu nebude. Ale jak by se mohla bránit třeba těm mšicím? říkala jsem si, že třeba naopak, když ta rostlina bude dobře živená, tak bude pro "mšice" chutná:-) Jako třeba se říká, že jablko s červem je to nejlepší:-)

               
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498) - 214.25 (?), 4.6.2008 19:00

Analogicky potom aj múka s červami je najlepšia. Podľa mńa je jablko s červom podstatne nechutnejšie ako jablko bez červa.

Rasliny v dobrej kondícii sú odolnejšie proti niektorým chorobám, ale to je skôr laboratórna záležitosť. Praktický dôsledok pre záhradkárov nie je až taký výrazný, ako je tomu napr. vo veĺkých poľných kultúrach. Škodcovia súvisia hlavne s klimatickým priebehom roku. Proti mšicám je skutočne najlepšia ochrana príslušným chemickým prostriedkom. Inak je to potom lotéria, kto vyhraje - mšice aleby Vy. Rastliny sa aktívne nedokážu mšicám brániť a preto predstava o zdravej brániacej sa rastline je skôr námet pre večerníček. Dnešné pesticídy nie sú žiadne "DDT", i keď ani to by som nezatracoval. Pri rozumnom používaní problém nevznikne.

                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 77.39 (?), 4.6.2008 23:43

Rostlina v dobře vyhnojené půdě dokáže škody způsobené škůdcem lépe nahradit, i když jen částečně. Mšice obvykle dřevinu nezlikvidují, mohou ji oslabit. 
   Souvislost mšic s vyčerpanou půdou je samozřejmě nesmysl.

                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 5.6.2008 7:49

Dostalo se mi do ruky (zřejmě poslední číslo) Receptáře a nestačil jsem se divit -  slimáci se prý vyskytují tam, kde je přehnojeno...

                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18316) - 85.27 (?), 5.6.2008 8:38
Hmm, moji slimáci asi nečtou Receptář.
                     
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 5.6.2008 8:59

No, já myslím, že to zase takový blábol nebude. Dočetla jsem se, že rostliny vylučují jakési chemické látky - vůně, řekněme - které jsou jiné u rostliny zdravé než u té, která živoří. Škůdci - například slimáci - se podle těchto "vůní" orientují, a přednostně si vybírají rostliny oslabené. Musím říct, že moje pozorování to potvrzují: když jsem vysazovala ven sazenice cuket a dýní, byly už přerostlé a měly spodní listy žluté, spálené od sluníčka (pražily se mezi oknem, chudinky). Slimáci sežrali ty žluté listy, zbytek rostliny je netknutý. Letos jsem měla málo kompostu (jiná hnojiva nepoužívám, jen kopřivový zákvas pro plodovou zeleninu) a ten jsem si schovávala pro rajčata, takže jiná zelenina než plodová nedostala ani mrť, pokusně jsem ani nezalévala (kromě po výsadbě/vysetí) a mám letos nejpěknější a nejzdravější zeleninu, co pamatuju. Slimáků je tu dost (letos máme rekordně zarostlou zahradu), ale zeleniny si vůbec nevšímají! Když jsem včera byla pro salát, spali v něm dva velcí plzáci, ale v salátu ani dírka. S mšicemi taky žádné vážnější potíže nejsou. Obecně sázím víc na biologickou rovnováhu než na postřiky, ale nad letošním stavem své zeleninové zahrádky i já nepřestávám nevěřícně kroutit hlavou. Od nynějška vyhlašuji konec zalévání a i s tím kompostem asi budu šetřit víc než doposud.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
ČOV Herva8.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika