Jak na mravence - jednoduše



Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?)
31.7.2012 23:58

Chcete-li se zbavit mravenců, doporučuji insekticidní přípravek Maxforce LN. Jsou to takové růžové granulky. Mravenci si je nanosí do hnízda. A za tři až pět dnů definitivně zmizí. Rychlé, účinné, spolehlivé.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 62.91 (?), 20.7.2012 17:08, zobrazeno: 8608x

O zápolení s mravenci je zde všude možně leccos napsáno. Mám teď již celkem odladěný jednoduchý recept, tak jej zde dávám k dispozici. Zpočátku jsem byl dlouho neúspěšný a mravenci mi nechtěli návnadu dlouho žrát, až jsem se dopracoval ke složení, o které se poperou a které má zároveň maximum účinné látky - boraxu.

Do plecháčku se dá asi 18 g vody (1 a 1/3 pol. lžíce), přidá se cca 1,8-1,9 g práškového boraxu (objem 2 ml - lze odměřit i malou inj. stříkačkou), přivede se téměř k varu a borax se ve vodě za horka rozpustí. Pak se přidá 30-35 g včelího medu a bez dalšího zahřívání (pokud možno) se med v horkém roztoku rozpustí na hustou tekutinu. Tu pak uchováváme např. ve skleničce od přesnídávky v lednici a po lžičkách ji servírujeme mravencům nejlépe do k tomu určených mravenčích bufetů (lze zakoupit, originální náplň je ale neúměrně drahá).

Boraxu se nesmí dát více, než je uvedeno, jinak to mraveci budou žrát dosti neochotně. Zprvu ale cca 1/2 dne trvá, než si mravenci na roztok zvyknou. Pokud by vám to náhodou nechtěli žrát, jednoduše roztok ve skleničce trochu ohřejte (max cca 50oC) a přidejte do něj ještě malou lžičku medu.

Roztok se mravencům postupně doplňuje. Po čase s ním ale začli plýtvat a jednoduše jej přes sebe pumpovali mimo bufet a zřejmě se o něj přitom také prali s jinými mravenci (s přespolními).

Vyzkoušel jsem to ve skleníku cca 15 m2 se dvěma bufety a účinnek byl úplný. Načas se mravenci dokonce úplně ztratili (jen tu a tam nějaký zcela osamocený). Po nějakém čase se tam pak nastěhoval jiný o něco větší druh. Když jsem pro ně míchal novou várku, tak mi trochu ujela ruka s boraxem a nechtěli mi to už žrát. Tak jsem jim to dnes vylepšil medem a bufety jsou zas obležené.

Tak to je celé, snad vám to bude fungovat stejně dobře jako mne. Na vážení boraxu používám váhu s rozlišením 0,1 g, ta se v zahradě při míchání různých postřiků (Kuprikol...) využije dost často.

Milan

   
host - 68.27 (?), 31.7.2012 23:37

Já jen dodám ze mravence tez hubim tekutymi nastrahami s obsahem boru, ale lepsi, pze mene odpuzujici/"pozivatelnejsi" pro mravence je namisto boraxu kyselina borita. Koupil sem ji jiz davneji v lekarne na konzervaci malych vyrobku z neosetreneho dreva.

Pouzivam koncentraci 1-2 gramy kys. borite doplnenych na 100 ml roztokem trstineho cukru nebo medu ve vode, cca. 20-30 g cukru resp. medu na tech 100 ml.

V byte to mravence vyhubilo asi po 5 tydennim prikrmovani, venku to trva na jedno mraveniste 2-4 tydny.

Zdravim

      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 31.7.2012 23:58

Chcete-li se zbavit mravenců, doporučuji insekticidní přípravek Maxforce LN. Jsou to takové růžové granulky. Mravenci si je nanosí do hnízda. A za tři až pět dnů definitivně zmizí. Rychlé, účinné, spolehlivé.

         
host - 68.27 (?), 1.8.2012 1:55

...ale jenom u mravcu rodu Lasius.

U Tetramorium spp. a invazivnich argentinskych mravencu se mi osvedcili jedine proteinove resp. tukovo-proteinove nastrahy z vlastni vyroby otravene kyselinou boritou nebo kontaktni a nastrahovy pripravek obsahujici fipronil. Lasius ten Maxforce LN berou, ale Tetramorium nebo Linepithema to ignoruji.

zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Zkušenosti se střešní krytinou Capacco a střešní krytinou Tři pyramidy27.9.2024
Puchýřky na sklolaminátovém bazénu - osmóza gelu24.9.2024
Homelite xl 91318.9.2024
Homelite xl 91315.9.2024
Kouří do místnosti12.9.2024
Kompresor - identifikácia9.9.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika