Pokud Vám prodali "skleník " se sílou čirého polykarbonátu o síle pod 4 mm, tak jsou to opravdu diletanti, nebo lupiči. Promiňte mi expresivní slovník, ale tenký polykarbonát je náchylný n a praskání a křehnutí. Zvlášť pokud ještě konstruktér nemyslel na dilatační mezery při vlastním technickém řešení.
Pokud měl výrobce navíc snahu šetřit za každou cenu, pak je otázkou, zda je použitý polykarbonát opatřen UV filtrem - pokud ne deska bude bleskem degradovat.
Jaký materiál použít?
A. dutinkový polykarbonát - jednoznačne lepší volba, pokud je správně uchycen a je myšleno na dilataci, pak Vás přežije (ale i zde je nutné montovat stranou s UV filtrem ven!!!)
B. desky - polykarbonát čirý - tepelně izolační parametry o trošku lepší než u skla, síla min 4 mm, musí být opatřen UV filtrem (to je již otázka výroby a tedy výběru vhodné desky)
Add montáž obou typů desek.
NIKDY! prošroubováním skrz "na hulváta"
NIKDY! montáž bez dilatačních mezer v rámech (Dilatace činí 3-5 cm /m!!)
Závěrečná poznámka k řase - pokud je dutinkový polykarbonát vhodně ošetřen a uzavřen speciálními krycími páskami v řezu. (pásky jsou prodyšné a brání špíně a hmyzu ve vniknutí dovnitř, ale dovolují průnik vodních par) a pokud jsou dodržována montážní doporučení, tj. je zaručena ventilace dutinek, řasa nemá šanci