Na mrkvi je nejzdravější především vysoký obsah beta-karotenu, který mrkev obsahuje ve velkém množství.V těle se beta-karoten přeměňuje na vitamin A, potřebný pro zdravý zrak a sliznice.Kdo je tedy chabrus na oči, a nepozná, že kořenová zelenina nepatří mezi peckoviny, a neustále mrkev cpe mezi meruňky, měl by zvážit zvýšení své spotřeby této zeleniny.
Skladování mrkve přes zimu
Mrkev je nejlepší sklízet až těsně před konzumací. Ale než přijdou mrazíky, je třeba sladké kořeny ze záhonů vysvobodit všechny. Dokud nepřijdou silnější mrazy, vydrží mrkev v dobrém stavu i na záhonech, zvláště pokud jsou svrchu přikryté izolační vrstvou slámy, listí a podobně. Jenže pokud se počasí změní, i otužilá mrkev utrpí škody.
Mrkev uskladníme nejlépe písku.Písek by měl být stále mírně vlhký, nikoli mokrý. Nejvhodnější je říční písek.Ačkoliv je možné mrkev samozřejmě zamrazit podobně jako jinou zeleninu, po rozmražení ztrácí svou typickou sladkou chuť. Vhodnější je skladování v písku tak, jak se to dělávalo dříve – stačí ukroutit (ne odříznout) nať a neumytou mrkev poskládat do bedny s pískem tak, aby se plody nedotýkaly. Ideální místo pro uložení bedny s mrkví je chladný sklep s teplotou těsně nad bodem mrazu. Písek by neměl nikdy zcela vyschnout, neměl by být ale ani zcela promáčený.
Mrkev v krechtu
Krecht se může hodit zahrádkářům, kteří mrkve vypěstovali opravdu hodně. Ideální je pro něj místo, kde mohou teploty klesnout i mírně pod nulu, ale ne výrazně. Lze jej postavit i venku, pak je třeba základnu zapustit 20 cm do země, proti hlodavcům ji opatřit ještě hustým pletivem, a svrchní izolační vrstvu navršit opravdu silnou.
Svou vlastní mrkev sklízím koncem září, a skladním tak jak bylo popsáno výše-v říčním písku.Možná, že by byla vhodnější pozdnější sklizeň,ale pozdnější sklizní se úměrně zvyšují ztráty způsobené hlodavci, a především potřebuji včas připravit půdu na další sezonu.Zda, jakým způsobem, a v jakém rozsahu se po zimě v záhoně mění vlastnosti mrkve nezjístím, protože ji na podzim vyryju všechnu.Případné zapomenuté jedince nelze brát jako pokusný materiál,protože mohly být v různé hloubce,různě dlouho vystaveny jíné mrazové expozici.Předpokládám, že existuje určitá mezní hranice mrazu, která mrkev poškozuje.Vliv znehodnocení mrkve zapomenutou na záhonech mrazem v zimě ovlivňuje skutečnost, zda jsou v té době mezní hranice mrazu překročeny, a zda je v době překročení mrazového bodu tlumící sněhová pokrývka, chránící mrkev před znehodnocením, či nikoli.