M.Amihaesei - Stříbrný Zahrádkář (188), 12.2.2007 18:55
Dobrý den,
růže bych se nebál ostříhat již nyní, vzhledem k mírnému průběhu zimy, kdy i ve výhledu se mají držet teploty nad nulou. Jinak se řez provádí zhruba od konce března do poloviny dubna. Dřívější řez urychluje kvetení, pozdější ho oddaluje.
Dobrá výživa samozřejmě podporuje kvetení a růst, proto na jaře (po rozmrznutí půdy) pohnojte růže Cereritem (60 - 80 g/m2). V polovině května a koncem června přihnojte růže 0,3% roztokem speciálního průmyslového hnojiva pro růže a nebo taky postřikem Vegafloru či jiného kapalného hnojiva na list s přídavkem smáčedla (pár kapek Jaru). Na podzim před přihrnutím půdy ke kořenům hnojte síranem draselným a superfosfátem (obojí po 20 - 30 g/m2). Jednou za 3 - 4 roky růže vápněte mletým vápencem. Taktéž ve tříletých intervalech je vhodné použít organická hnojiva: uleželý hnůj, kompost.
Pozor na používání močůvky, ledku, či zkvašeného drůbežího trusu. Jsou bohaté na dusík a snadno můžete rostliny tímto prvkem přehnojit. Růže nesnášejí přehnojení dusíkem. Pletiva špatně vyzrávají, v zimě namrzají, málo kvetou a více trpí chorobami. Růže též nemají rády hnojiva obsahující chlor.
Teď k černé skvrnitosti: choroba se vyskytuje více za vlhkého a teplého počasí, na těžkých, vlhkých půdách, u odrůd s jemnějšími listy, na přehoustlých záhonech....
K ochraně se používá preventivně nebo při prvních příznacích choroby
postřik Sulikolem K, Karathane LC, Fundazol 50 WP.... (vhodné přidat k postřikové kapalině smáčedlo).
Spadané nemocné listí je nutné spálit. Také je vhodné vybírat odolné odrůdy, např. Baccara, Pink Peace, Goldilock, Queen Elisabeth Rose, aj.
Ošetření přípravky proti chorobám se nejlépe provádí v době, kdy listy a výhony růží vyvíjejí a jemná pokožka je chorobami snadněji napadána.
Přeji hezký večer.
|  |
|