Problémy s Vostorgem



host - 215.11 (?)
12.6.2012 7:01

Pokud nepočítám padlí, tak s Vostorgem žádné problémy nejsou. Od koho jste Vostorg měl? Skutečně to vypadá, že se jedná i jinou odrůdu. VJK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 11.6.2012 23:33, zobrazeno: 6926x

Už několik let se marně snažím pěstovat Vostorg. Vymrzá, trpí značně houbovými chorobami a nakonec zajde. Odolností vůbec neodpovídá proklamovaným vlastnostem. Přitom s jinými stolními odrůdami, údajně méně odolnými (např.Kodrjankou) takové problémy nemám. Měl jsem Vostorg ze tří zdrojů, výsledek byl vždy špatný. Zajímalo by mě, jaké mají zkušenosti s Vostorgem jiní pěstitelé. Může mít klasický bílý Vostorg různě odolné klony? S pozdravem jenamater.  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 228.74 (?), 12.6.2012 6:53

Vostorg mám sice ne úplně jistý, snad pochází oklikou z Lednice, ale odpovídá tomu, co je v popisech. Podle mého názoru je odolnější než Kodrjanka zejména co se týká zimních mrazů a plísně révové. Ta na něm nebyla nijak silně ani v roce 2010, patřil k odolnějším odrůdám. Odolnost k padlí je střední, to znaména zhruba na úrovni Kodrjanky. Když to shrnu,  Kodrjanku jsem už zrušil, o zrušení Vostorgu neuvažuji.
Ale už jsem zaznamenal a asi nejen já, že místo Vostorgu byl u nás prodáván Prim, protože jeho známou negativní vlastností je hodně špatné zakořeňování řízků. Což můžu potvrdit. Na druhou stranu mám údajnou odrůdu Irinka, která silně připomíná Vostorg (možná je to jeho klon) a která také odpovídá popisovaným vlastnostem Vostogu a plodí každý rok i po -24°C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 12.6.2012 11:40

Mohu se zeptat, kterým modrým ranným stolním odrůdám byste dal přednost před Kodrjankou, případně proč? Dík za odpověď, zdraví jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 210.254 (?), 12.6.2012 20:48

S modrými odrůdami je problém, zatím nevím, které bych dal výrazně přednost před Kodrjankou.
Viking u mne zatím nesnese silné mrazy podobně jako Kodrjanka, odolnost k plísni také není špičková, padlím moc netrpí, chutná vosám.
Sfinx patří mezi odrůdy s velmi slušnou odolností k houbovým chorobám, ale zatím není odolnost k mrazu o moc lepší než u Kodrjanky, naštěstí má slušnou plodnost i spodních oček, takže úrodu měl zatím každý rok, což se o Kodrjance nedá říct.
Glaša zatím se mi jeví, že má nízkou odolnost k padlí, k plísni je dostačující. Plodnost opět vysoká, ale bobule menší než Kodrjanka, odolnost k mrazům také jen průměrná.
Naděžda AZOS střední odolnost k houbovým chorobám i mrazu, je pozdnější než Kodrjanka, raší relativně pozdě.
Zkouším ještě Rošfor a od letoška Prezent, ale na jejich hodnocení je ještě brzy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 12.6.2012 19:16

Prim mám a zakořenil docela kvalitně.Už jsou sazenice vysázené venku.Kodrjanka šla jen ve skleníku, přerouboval jsem ji, protože venku zmrzá.Roubovaného Vostorga jsem teď vysadil, jsem rozčarován, nebude-li to nakonec nějaký Prim.Můj prim zakořeňuje a odolává mrazům dobře. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 215.11 (?), 12.6.2012 7:01

Pokud nepočítám padlí, tak s Vostorgem žádné problémy nejsou. Od koho jste Vostorg měl? Skutečně to vypadá, že se jedná i jinou odrůdu. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 12.6.2012 11:22

Dobrý den, Vostorg jsem měl od Z. Jedličky, I. Knížka a jednoho prodejce ze severní Moravy, jméno si nepamatuji. Vždy šlo o štěpované sazenice, listy, hrozny, rannost i špatné zakořeňování řízků odpovídaly popisu Vostorgu. Prim znám, myslím, že o záměnu s ním nešlo. Zdraví jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 12.6.2012 11:45

Ty vymrzající a neodolné Vostorgy pěstujete stále na stejném místě? Nadbytek dusíku a přetěžování keřů můžete vyloučit? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jenamater - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (151) - 157.82 (?), 12.6.2012 16:01

Místo bylo vždycky jiné, nadbytek dusíku mohu vyloučit, růst byl ve všech třech případech nejvýš střední a úroda spíše podprůměrná. Nejsem si ani úplně jistý vymrzáním, prostě po zimě vždy vyrašilo jen pár oček, během léta keř živořil a nakonec zašel. Na kořenech jsem nic nenašel. Půdu mám písčitou, extrémě chudou a výsušnou. V blízkosti jsem pěstoval Agat donskoj, Junior, Golubok a Bianku, všechno velmi dobře rostoucí a plodící. V jednom případě šlo o Vostorg vysazený u pergoly, u něho zasychaly v květnu konce výhonů, o tom jsem se dočetl na webu vinograd.info, že to může být jarní projev plísně šedé na výhonech. Nahradil jsem ho Arkadií, která mně tam nádherně roste a plodí. Zkusím sehnat ještě jednou Vostorg z jiného zdroje a pokud to nebude lepší, na tuto odrůdu zapomenu. S pozdravem jenamater.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 14.6.2012 23:33

Mám rovněž rozporuplné zkušenosti s Vostorgem. Pěstuji tuto odrůdu na dvou rozdílných místech. Jedná se o pětileté rostliny, získané ze stejného zdroje (Droždín), záměna s jinou odrůdou je nepravděpodobná. V Brně zatím roste bez problémů, silné každoroční přírůstky, plodí od třetího roku (společně s vedle rostoucí Kodrjankou). Zato na Strakonicku, kde je vysazen na dost klimaticky i půdně nepříznivém místě, pravidelně vymrzá a vůbec nepotvrzuje svoji údajnou velmi dobrou teplotní odolnost a zapadá v tomto ohledu do průměru ostatních odrůd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Topný kabel10:10
Topný kabel3.7.2024
Topný kabel2.7.2024
Svislá odpadní roura 75mm27.6.2024
Svislá odpadní roura 75mm25.6.2024
Srovnávačka MS 30025.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika